Feneryolu Kuş Gözlem Kulesi | Nerede, Kahvaltı ve Giriş Ücreti – Sarıyer

En güzel, İstanbul ve 3. Köprü manzarası nerede? sorusunun cevabı Feneryolu kuş gözlem kulesi. Sarıyer gezimizde kahvaltı ve giriş ücretleri yanı sıra buraya geldiğinizde neler yapabilirsiniz sizler için kaleme aldık.

İstanbul, kültürel, doğal ve modern anlamda eşsiz güzellikleri içerisinde barındıran eşsiz şehirlerden bir tanesidir. Modern yaşamı geride bırakıp doğallığı hissetmek istediğinizde kısa bir yolculuk sonrası ihtiyaç duyduğunuz huzuru yaşamanız için kurulmuş bu gözlem evini ziyaret etmeye ne dersiniz?

Mekan’dan Kısa Bir Video

Daha fazla video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

Gelin İstanbul’a farklı bir gözden bakmanıza imkan sağlayan Feneryolu kuş gözlem evi ile ilgili detayları daha yakından inceleyelim!

Kısa bilgi: İstanbul’daki parklar için oluşturduğumuz gezi listemize de mutlaka bir göz atmanızı öneririm.

Feneryolu Kuş Gözlem Kulesi Hakkında Kısa Bilgiler

İstanbul’da her adım atışınızda farklı bir güzelliğe rastlayacağınızı ifade etmeye gerek yok elbette. Bu yargıyı kanıtlayan ve adeta ormanlık alanda gizli kalmış bir mücevher olarak değerlendirilecek Feneryolu kuş gözlem kulesi manzarası ile ziyaretçilerini mest ediyor.

İstanbul Kuş Gözlem Kulesi Sarıyer Manzarası
İstanbul Kuş Gözlem Kulesi Sarıyer Manzarası

Adı kuş gözlem evi olsa da insanların doğal yaşamı gözlemlemenin yanı sıra aynı zamanda manzara fotoğrafları çekmek adına da bu mekânı tercih ettiği söylenebilir. Özellikle patika yoldan yürüyüp ağaçlar arasından zorlu bir yolu aşarak ulaştığınız kule İstanbul Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve orman yeşilini hiç görmediğiniz bir perspektif ile ayaklarınıza seriyor.

Feneryolu Kuş Gözlem Kulesi - İstanbul
Feneryolu Kuş Gözlem Kulesi – İstanbul

İstanbul’un önemli göç yollarından biri üzerine kurulmuş olan bu gözlem kulesi kuş göçlerini gözlemleyebileceğiniz şahane bir yerdir. Üstelik 15 Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanı içerisinde gizli kalmış bu bölge henüz insanlar tarafından keşfedilmemesi nedeni ile gizli bir cennet olarak kabul edilir.

Ortalama 30 metre yüksekliğe sahip ve mimarisi ile Avrupa’daki kuş gözlem kulelerini aratmayan Feneryolu kuş gözlem kulesi; mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Siz de İstanbul’da gezecek görecek yerler konusunda araştırma yapıyorsanız bu enfes mekânı listenize ekleyin!

Buraya Geldiğinizde Neler Yapabilirsiniz?

İstanbul’un en görkemli lokasyonlarından bir tanesinde kurulmuş olan bu gözlem evi aslında kuşların gözlenebilmesinin yanı sıra farklı etkinlikler için de kullanabileceğiniz bir yerdir. Burada gerçekleştirebileceğiniz aktivitelere kısaca göz atmak gerekirse şunları belirtebiliriz.

Sarıyer Kuş Gözlem Evi Nerede
Sarıyer Kuş Gözlem Evi Nerede

Kuş Gözlemciliği: Ülkemizin çok önemli göç yolları üzerinde olduğu hemen herkesin malumu olsa da göç yollarının nereden geçtiği bilinmez. İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunan bu gözlem evi önemli bir göç yolu üzerindedir. Göç dönemlerinde burayı mesken tutarak farklı kuş türlerinin göçüne şahitlik edebilirsiniz. Üstelik burada çekeceğiniz kuş fotoğrafları ile koleksiyonunuzu da zenginleştirebilirsiniz.

Doğa ve Manzara Fotoğrafçılığı: Bir ormanın yanı başında olması nedeni gerçekten de dikkat çekici olan Feneryolu kuş gözlem kulesi, doğa ve manzaraya dair harika fotoğraflar çekmenize olanak tanıdığını söyleyebiliriz.

Kuş Gözlem Kulesi - İstanbul
Kuş Gözlem Kulesi – İstanbul

Instagram’da beğeni toplayacak paylaşımlar yapmak ve İstanbul’a farklı bir gözle bakmak istiyorsanız buraya gelmek için acele etmelisiniz. Yılın her döneminde eşsiz güzellikleri sizlerle buluşturmaya aday bir yer olan Sarıyer’deki Feneryolu kuş gözlem kulesi bütün ihtişamı ile sizleri kucaklamayı bekliyor. Yavuz Sultan Selim Köprüsünü de güzel bir açıdan görebilirsiniz.

Yaban Hayatı Eğitim Merkezi: Kuş gözlem evinin hemen yanında bulunan Yaban Hayatı Eğitim Merkezi, yaban hayat ile ilgili bilgiler sunarken Feneryolu kuş gözlem kulesi ve kuş göçleri ile alakalı bilgilenmenizi sağlıyor. Yaban hayata ilgiliyseniz burada vakit geçirebilirsiniz.

Yeme – İçme ve Kahvaltı Fiyatları 2023

Feneryolu kuş öözlem kulesi’nin alt kısmında bulunan ve bir dernek tarafından işletilen kafede aperatif yiyecekler ile sıcak ve soğuk içecekleri bulabilirsiniz.

Kuş Gözlem Evi - Kahvaltı
Kuş Gözlem Evi – Kahvaltı

İnsanların manzaraya karşı çay, kahve ve soğuk içeceklerle keyif çattığı bu kafede siz de bir masaya kurulup İstanbul’u izleyebilirsiniz. Şairin ‘İstanbul’u dinliyorum gözlerim kapalı’ dediği yerlerden biri olabilecek bu mekan gerçekten de İstanbul’un bozulmamış doğasını gözlerinizin önüne seriyor. İstanbul’da böyle güzellikler de varmış dedirtecek kuş gözlem evine mutlaka uğrayın!

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri 2023

Ziyaret saatleri: Günün herhangi bir saatinde uğrayıp ücretsiz bir şekilde tırmanacağınız kulede harika dakikalar yaşayabilirsiniz. Ancak 12 yaşından küçükler için ailesiz kuleye tırmanmak yasaktır.

Giriş ücreti: Şuanda kuleye giriş için her hangi bir ücret alınmamaktadır.

Yeme İçme Fiyatı: Köfte, hamburger, balık vb. bir çok lezzet burada sizleri bekliyor olacak. Fiyatlar aldığınız menüye göre bu değişkenlik gösterse de kişi başı ortalama: 120 TL ile 170 TL. arasında değişkenlik göstermektedir.

Kahvaltı Fiyatları: Menüye baktığımızda iki çeşit kahvaltı tabağı vardı. Biri Kişi başı 150 TL. Diğeri ise 200 TL. civarında idi. (Fiyatlar sezona göre değişkenlik gösterebilir.)

Ulaşım Bilgileri

Adres: Garipçe, Sarıyer Rumeli Feneri Yolu No: 4359, Pk: 34450 – Sarıyer / İstanbul

Nerede?: İstanbul’da Sarıyer’e bağlı Garipçe Mahallesi yakınlarındadır.

Nasıl gidilir?: Feneryolu kuş gözlem kulesi’ne gitmek için Sarıyer merkezinden Koç Üniversitesi istikametine doğru yola çıkın. Koç Üniversitesi’ne vardığınızda yaklaşık 500 metrelik bir yolu daha kat ederek kule girişini bulabilirsiniz. 15 Temmuz Şehitleri Hatıra Ormanı yakınında park etmiş araçlar görürseniz kalabalığı takip edebilirsiniz.

Toplu taşıma ile: Taksim’den 40 numaralı, 4.Levent Metro durağından 41 numaralı, Hacıosman Metro durağından 150-154 numaralı otobüsler ile Kuş gözlem Kulesi Durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Konum Bilgisi