Galatasaray Müzesi Stadyum Turu | Ziyaret ve Giriş Ücreti

Galatasaray Müzesi ve Stadyum Turu
Galatasaray Müzesi ve Stadyum Turu

Türkiye’nin en çok taraftara sahip takımı Galatasaray, aynı zamanda da en eski takımlarından biri olma unvanını taşır. Yarım asrı aşkın hikayesinin her satırında birçok başarının yer aldığı kulübün yeni müzesi, Mart 2018’den beri ziyaretçilerine açık. Daha önceki müze, Galatasaray Lisesi’nin karşısındaydı ve o müze ile şimdiki arasında dağlar kadar bir farkın olduğunu not edelim.  Bu nedenle, eski müzeyi ziyaret edenlerin Türk Telekom Stadında bulunan yeni Galatasaray müzesi ve stadyum turunu mutlaka gezilmesi ve görülmesi gerek. Eski müzenin de tasarımı ve estetikliği yerindeydi ancak şimdiki müzeyi eskisinden çok farklı kılan detaylar söz konusu.

Galatasaray Müzesi ve Stadyum Turu Hakkında Bilgiler

Galatasaray müzesinde en çok göze çarpan hususun kupalar olduğu açık. Ancak yeni müzede bir şey daha dikkati çekiyor. Bal mumu heykelleri… Gerçek insan suretinden ayırt edilmesi oldukça zor bir sanatı ifade eden bal mumu ile yapılan futbolcu heykelleri, en çok ilgi çekenler arasında.

Galatasaray ile isimi özdeşleşen futbolculardan, yöneticilere kadar çeşitli isimlerin bal mumu heykelleri ile arzu ettiğiniz kadar hatıra fotoğrafı çektirmeniz mümkün. 2000 yılında dünyanın en iyi takımı olma unvanını kazanan, Türk futbolunu birçok global arenada temsil etme şansı yakalayan, UEFA kupasını kazanan ve halen da başarılarına devam eden Galatasaray’ın hem stadını hem de müzesini tüm sporseverler görebilir.

 

Müzenin içerisindeki madalya ve kupaların toplam adedi, şimdilik 771 kadar. En baş köşede ise, UEFA’dan kazanılan kupa yer alıyor. Burası için ayrı bir bölüm hazırlanmış ve o dönemin efsane kadrosunun tüm bilgilerine, o dönemki maçların hikayelerine ulaşılması mümkün. Final gecesini yeniden yaşatacak şekilde hazırlanan sergi de ilginizi çekecek. Müzede, efsaneler arasına giren Metin Oktay’ın balmumu en çok beğenilenler arasında. Ayrıca, Baba lakaplı Gündüz Kılıç da balmumu heykeli yapılan Galatasaray’ın efsane teknik adamlarından biri.

Galatasaray Stadyum turuna neler dahildir?

Türkiye’nin en büyük stadına sahip olan Galatasaray’ın stat turu, en süt tribün katından başlıyor. En çok merak edilen ve izleyicilerin kesinlikle girmesinin yasak olduğu basın ve yayın odası da tur programı arasında.

Galatasaray Müzesi ve Stadyum Turu Saha
Galatasaray Müzesi Saha Girişi

Ayrıca, canlı yayının yapıldığı noktadan stadın tamamının görülüyor olması, ayrı bir heyecan. Buradan, localara ve diğer bölümlere doğru hareket ediliyor.

Galatasaray Müzesi Locaları
Galatasaray Müzesi Locaları

Çim sahaya çıkılması yasak. Bu nedenle, yedek kulübelerinin olduğu bölümden çim sahanın gezilmesine müsaade ediliyor.

Galatasaray Müzesi Yedek Kulübesi
Galatasaray Müzesi Yedek Kulübesi

En çok merak edilen diğer bir yer de, Galatasaray takımının soyunma odaları. Buralara giriş de serbest, koridor boyunca Galatasaray’a atfedilen sözler, şarkılar ve birtakım posterler var.

Galatasaray Müzesi Soyunma Odası
Galatasaray Müzesi Soyunma Odası

Galatasaray Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti 2023

Galatasaray Müzesi Ziyaret Saatler: Bayramın ilk günleri ile yılbaşının birinci günü ziyaret yapma imkanı yok. Pazartesi hariç, haftanın her günü tura katılma fırsatı söz konusu. Ancak sahada maçların olması veya herhangi bir organizasyon düzenleniyor olması gibi durumlarda da tur yapma imkanı bulunmayabilir.

Müze Tur saatleri: 10:00’da başlayıp, saat 17:00’a kadar devam eder. Gruplar halinde stadyuma girilir, yaklaşık olarak bir tur 60 dakika sürüyor.

Galatasaray Müzesi Giriş Ücreti: 145 TL

Tura katılmak için biletler: Biletleri Stadyum gişesinden veya internetten temin edebilirsiniz. Diğer kulüplerin müze giriş ücretlerine göre oldukça uygun bir fiyat mevzuubahis. 0-6 yaş çocuklara ücretsiz.

Galatasaray Stadyumuna Nasıl gidilir?

Adres: Huzur Mh., Türk Telekom Arena Stadyumu, 34396 – Sarıyer / İstanbul

Telefon: (0212) 305 19 05

Nasıl gidilir?: Tüm ulaşım yollarını tek tek tarif ettiğimiz Galatasaray stadyumuna nasıl gidilir? yazımı okuyarak farklı rotalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kısaca yol tarifi ise şöyle: Galatasaray’ın eski müzesi, Galatasaray lisesinde idi. Ancak yeni stat yapıldıktan sonra müzenin de stadı da içerisine alan kompleks içerisine yapılmasına karar verildi. Mart 2018’den beri de, Sarıyer Galatasaray Spor Tesisleri’ndeki yer ziyaretçilere açık.  Buraya gitmek için de en iyi güzergah şu şekilde: Öncelikle Taksim Hacıosman metro hattı binip, Seyrantepe durağına aktarma yapmalısınız. Konum bilgisi için tıklayın.

Sarıyer’e geldiğinizde görmeniz gereken yerler

Gezinizde bir müze turu varsa Sarıyer’e erken saatlerde gitmenizi ve ilk önce güzel bir kahvaltı yapmanızı öneririz. Kahvaltıdan sonra keyifli bir Galatasaray müze turuna başlayabilirsiniz. Tur sonrası günü hemen bitirmeyin! Yönünüzü Sarıyerde’de gezilecek yerlere çevirirseniz gününüzü eşsiz kılabilirsiniz, bizden sizlere tavsiye. :)