Garipçe Köyü Kahvaltı ve Yemek
Garipçe Köyü Kahvaltı ve Gezi Rehberi

Üçüncü köprü yapımı ile popülaritesi artan Garipçe Köyü, doğa ile iç içe ve deniz manzaralı kahvaltı yapmak isteyenlerin yeni rotası. İstanbul‘un incisi Sarıyer ilçesinin güzel mi, güzel ufak bir köy burası. Eskiden pek bilinmeyen bir yerdir ama kulaktan kulağa ilgilinin artması ise kahvaltı mekanları arasında ilk tercih edilen yerlerden biri olma yolunda ilerliyor desek yalan olmaz.

Garipçe Köyü Hakkında

Garipçe Köyü Tarihi
Garipçe Köyü Hakkında

Garipçe, Sarıyer ilçesine bağlı olan sekiz küçük köyden bir tanesi. Sarıyer merkezinden yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta kayaların arasında kalan bu küçük köy, son zamanlarda yapılan üçüncü köprü ile popülaritesi ve ziyaretçi sayısı artan bir yer olmaya başladı. Şehrin gürültüsünden, kalabalığından ve stresinden kaçmak isteyenler için önemli bir rota olmaya başlayan Garipçe Köyü, özellikle tatil günlerinde doğa ile iç içe ve deniz manzaralı kahvaltı yapmak isteyenlerle dolup taşıyor.

Garipçe Köyü Kahvaltı Mekanları ve Fiyatları

Garipçe Köyü Kahvaltı Mekanları
Garipçe Köyü Kahvaltı Mekanları

Garipçe Köyünde kahvaltı yapabileceğiniz mekân sayısı bir elin parmağını geçmeyecek sayıda.  Kişi başı ortalama 40-50 Lira arasında değişen kahvaltı fiyatlarına sahip bu mekanlar hakkında kısa kısa bilgileri sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Qarip Restaurant

Garipçe Köyü Qarip Restaurant
Garipçe Qarip Restaurant

İstanbul Boğazı ile Karadeniz’in birleştiği noktada denize sıfır kahvaltı ve deniz ürünlerini bulabileceğiniz bir restoran. Bahçe, balkon ve teras olmak üzere 3 farklı bölümden dilediğinizi seçip kahvaltı ya da yemeğinizi rahatça yiyebilirsiniz.

Adres: Garipçe Mahallesi, Garipçe Cd. No:76, Sarıyer/İstanbul

Telefon: (0212) 228 16 66

Menekşe Bahçesi 

Garipçe Menekşe Bahçesi
Garipçe Menekşe Bahçesi

Müşteri memnuniyetini sağlayabilen bir mekan daha. İlgili çalışanlar ve doyurucu porsiyonlar ile tavsiye edebileceğimiz bir başa kahvaltı mekanı.  Manzarası da oldukça güzel.

Adres: Fener, Rumelifeneri Mahallesi Hasan Ali Yücel Okulu Caddesi, Sümbül Sokağı No:41, Sarıyer

Telefon: (0212) 228 11 69

Aydın Balık

Garipçe Köyü Aydın Balık
Garipçe Köyü Aydın Balık

Garipçe koyunda sağdaki ilk mekan. Taze ürün, kaliteli hizmet ve güler yüzlü servis elemanları ile tercih edebileceğiniz bir diğer kahvaltı mekanı.

Adres: Garipçe Mahallesi, Garipçe Cd. No:78, Sarıyer/İstanbul

Telefon: (0212) 228 18 31

Garipçe Köyü Gezilecek Yerler

Köy çok küçük olduğu için gezilecek çok fazla sayıda yer yok. Daha çok doğa yürüyüşü tarzında keşif yürüyüşü yaparak görebileceğiniz birkaç yeri var.

Garipçe Köyü Kalesi

Garipçe Köyü Kalesi
Garipçe Köyü Kalesi

Köyün sol taraftaki merdivenleri çıkarak Padişah III. Mustafa tarafından Macar asıllı Fransız mimar Baron François de Tott’a yaptırılmış, günümüzde ise kaderine terkedilmiş Garipçe Kalesine ulaşabilirsiniz.  Böylesine güzel boğaz ve köprü manzarasına sahip kalenin çöp ve pislik içerisinde olması çok kötü.

Hasan Paşa Kulesi

Garipçe Hasan Paşa Kulesi
Garipçe Hasan Paşa Kulesi

Garipçe Kalesinin hemen yukarısında bulunan hem Garipçe Kalesi’nin hem de muhteşem boğaz manzarasının fotoğrafını çekebileceğiniz Hasan Paşa Kulesi doğa şartlarına karşı koyamamış ve günümüze harabe olarak ulaşmıştır. Yine de bu eşsiz manzarayı görmek için gezilebilecek yerler arasında olmayı hak ediyor.

Rumeli Feneri Köyü

Rumeli Feneri Köyü
Rumeli Feneri Köyü

Garipçe Köyüne 2,5 kilometre uzaklıkta bulunan köye Garipçe’den otobüs seferleri bulunuyor. Vaktiniz varsa buraya kadar gelmişken Rumeli Feneri Köyünü de görmenizi tavsiye ederiz. Köyde görülebilecek en önemli yer Rumeli Feneri. Yüksekliği 30 metre olan Rumeli Feneri kırım savaşı zamanında İngiliz ve Fransız gemilerinin İstanbul Boğazı’ndan Karadeniz’e giriş çıkışlarını sağlamak amacı ile yapılmış.

Rumeli Feneri Kalesi

Konumu itibari ile Marmara Denizi ile Karadeniz’i birbirine bağlayan Rumeli sırtlarında Cenevizlilerden kalma bir kaledir. Marmara Denizi girişini kontrol eden stratejik bir konumda bulunmasından dolayı Cumhuriyet dönemine kadar faal halde kullanılmış olan kale ne yazık ki bakımsızlık yüzünden günümüzde oldukça kötü bir durumdadır.

Garipçe Nerede, Nasıl Gidilir?

Garipçe Nerede, Nasıl Gidilir?
Garipçe Nerede

 

Ulaşım: Özel araç ile ulaşmak isteyenler Sarıyer merkeze geldikten sonra Sarıyer ile Rumelifeneri yolunu takip edip Koç Üniversitesi kavşağını döndükten sonra Garipçe tabelalarını takip ederek ulaşım sağlayabilirler.

Toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler; Sarıyer’den 150 ve 40 numaralı otobüsler ile Garipçe’ye ulaşım sağlayabilirler.

Metro ile ulaşmak isteyenler; Yenikapı-Hacıosman metrosunu kullanarak Hacıosman durağında indikten sonra Sarıyer’e giden otobüslere binip Sarıyer’den 150 ve 40 numaralı otobüslere binerek ulaşım sağlayabilirler. Konum bilgisi için tıklayın.

Dipnot: Hazır buralara kadar gelmişken Sarıyer’de gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize de mutlaka bir göz atın.