Gaziantep Hayvanat Bahçesi | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti

1000 dönüm arazi üzerine kurulan, 325 türden 7.100 adet hayvana ev sahipliği yapan, yılda ortalama 3 – 3.5 Milyon ziyaretçiyi ağırlayan Gaziantep Hayvanat Bahçesi hakkında merak edilen her şeye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Detaylı Bilgiler

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Detaylı Bilgiler

Gaziantep Burç Ormanı içerisinde 1000 dönüm arazi üzerine kurulan ve Türkiye’nin en geniş alana sahip Hayvanat Bahçesi olup, Avrupa’nın ikinci Dünyanın ise ilk dört hayvanat bahçesinden birisidir.

Hayvanat Bahçesi: toplamda 325 türden 7.100 adet hayvanıyla yılda ortalama 3 – 3.5 Milyon ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Ülkemizdeki ilk safari parkı 2015 yılı 23 Nisan’da burada açılmıştır. Yapılan bu safari parkta hayvanlar doğal ortamlarında serbestçe dolaşırlarken, insanlar gezi araçları ile hayvanları yakından gözlemleme imkanını yaşamaktadırlar.

Gaziantep Hayvanat Bahçesinde Neler Var? Gaziantep Hayvanat Bahçesi Bölümleri

Kuş Kafesi: 400 metrekare alana sahip 30 metre yüksekliğinde hayvanların yazın ve kışın içerisinde rahatlıkla uçabilecekleri şekilde dizayn edilmiştir. Tropik ortamda yaşayan kuşlar için kışın ısıtılan kapalı bölümler de vardır. Kafes içerisinde 90 türden 950 adet hayvan bulunmaktadır.

Akvaryum Bölümü: 1200 metrekare alan üzerine 3 adet deniz akvaryumu 18 adet tatlı su akvaryumu olmak üzere toplam 21 adet akvaryum kurulmuştur. Toplam kapasitesi 450 ton olan akvaryumlar içerisinde 82 türden 3250 adet balık bulunmaktadır.

Safari Park: 200 Dönük bir arazi üzerine inşa edilmiş olan safari park içerisinde birbiri ile bir arada yaşayabilen 25 farklı türde toplam 257 adet hayvan ile yaklaşık 50 farklı türde 500 adet kanatlı hayvan bulunuyor. Ayrıca hayvanların serinlemesi için iki adet doğal gölet de bulunmaktadır.

Zooloji ve Doğa Müzesi: 23 Nisan2017 yılında 700 metrekarelik alan üzerinde inşa edilen müzede, yurt içi ve yurt dışındaki hayvanat bahçelerinde fizyolojik ömürlerini tamamladıktan sonra tahnit edilen yaklaşık 50 Türde 120 kemikli hayvan ile 128 Türde 427 adet kanatlı hayvan bulundurmaktadır. Bunların haricinde kavanozlar içerisinde formhalide edilmiş değişik türlerde 80 adet sürüngen hayvan, 22 türde 78 adet deniz canlıları ile M.Ö.1700 Yıllarında yaşamış 7 adet dev Mammuthus ,Dimetrodon ,Machairodus ,Gorilla ,Rhinoceros ,T-rex Skull Kafa ,Dorudon İskeletleri  sergilenmektedir.

Maymun Evi: Toplamda 8 türden 35 adet maymunun bulunduğu Maymun Evi yazlık ve kışlık olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.

Yırtıcı Hayvanlar Bölümü: Aslan, kaplan, leopar, jaguar, puma, ayı, kurt gibi yırtıcı hayvanların bulunduğu bu bölümde yazlık ve kışlık bölümler bulunmakla birlikte kışlık bölümler kaloriferle ısıtılmaktadır.

Sürüngen Evi: Yılanlar ve timsahların bulunduğu bu bölüm kışın alttan ısıtmalı sistemle muhafaza edilmektedir.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti 2023

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Yaz sezonu ve kış sezonu olarak iki farklı çalışma saati bulunan hayvanat bahçesinin çalışma saatleri şu şekildedir;

Yaz Sezonu (Nisan-Eylül): 09:00 – 18:00

Kış Sezonu (Ekim-Mart): 08:00 – 17:00

Hafta sonu, özel günler, bayram günleri ve resmi tatillerde de açık olan Hayvanat Bahçesinin giriş ücreti ise;

Öğrenciler için kişi başı 30 TL.

Yetişkinler için 50 TL.

Hayvanat Bahçesi Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Yamaçtepe Mahallesi, Burç Ormanı İçi – Şahinbey / GAZİANTEP

Ulaşım: Antep merkeze 11 kilometre uzaklıkta olan Hayvanat Bahçesi’ne merkezden kalkan B10 numaralı otobüsleri kullanarak ulaşım sağlanabilmektedir.

Öze araç ile gelmek isteyenler; ise Üniversite Bulvarı istikameti üzerinde devam ederek bulvar sonunda bulunan Hayvanat Bahçesine ulaşım sağlayabilirler. Konum bilgisi için tıklayın.