Gelin sizler ile Sinop’un gizli kalmış bir başka yeri olan Akgöl’ü ve Yaylasını inceleyelim. Akgöl ve Akgöl Yaylası’nda neler yapılır ve buraya nasıl gidilir birlikte öğrenelim.

DipNot: Sinop’a gitmeden önce Sinop’ta gezilecek yerler adlı makalemize göz atmanızı öneririz.

Akgöl ve Akgöl Yaylası Hakkında Genel Bilgiler

Akgöl, Sinop’ta yemyeşil köknar ağaçları arasında kalmış saklı bir göl. Abant Gölü veya Uzungöl ile kıyaslanamayacak kadar bakir olan bu gölün etrafındaki yeşillikler övgüyü fazlası ile hakediyor. Tertemiz havası ve kuş cıvıltıları sizleri karşılıyor. Göl, ortalama 3 dönümlük bir alanı kaplayan, iki çayın birleştirerek oluşturduğu yapay bir göldür. Günübirlik geziler için uygun olan göl civarındaki orman içlerinde piknik alanları bulunmaktadır. Akgöl 1200 metre rakımlı yaylaya da sahip.

Her mevsim ayrı bir güzelliği bulunan bu göl ve çevresinde bilimsel araştırmalar yapmak için gelen botanikçileri görebilirsiniz. Kışın bembeyaz kar örtüsü, ilkbaharda çiçeklerle kaplanan yürüyüş yolu, Sonbaharda ise sizi renk cümbüşü ile sizleri karşılıyor. Yazın ise yaylaya başka bir güzel.

Göl, Bakanlar Kurulu’nun kararı ile 1991 yılında Akgöl Yaylası adı ile bir turizm noktası ilan edilmiş. Ancak yeteri kadar tanıtımının yapılmamış olması ve yolların kullanışsız olmasından ötürü hak ettiği ilgiyi görememektedir.

Çevresindeki ormanlarda yaban domuzu, ayı, kurt, çakal ve tavşan gibi yabani hayvanlara rastlamak mümkün. Bu yüzden dikkatli olmanızda yarar var. Gölün yanında Orman İşletme Müdürlüğüne ait bir tesis bulunduğunu hatırlatmakta da fayda var.

Buranın tek kötü yanı sadece bu vahşi hayvanlar değil. Maalesef ülkemizdeki pek çok yer gibi buranın da yolları oldukça bakımsız ve bozuk.

Akgöl’de Neler Yapılır?

Göl etrafında bolca mesire alanı vardır. Piknik ve mangal yapmak için ızgara ve piknik alanları mevcuttur.  Sezon uygunsa göl üzerinde sandal sefasına çıkmanız da mümkün. Kışın ise burası ayrı bir güzeldir. Kartpostallık fotoğraflar çekebilir ve küçük tepelerden kızakla kayabilirsiniz.

Gölün etrafında bulunan yürüyüş parkurunu ilkbaharda çiçekler eşliğinde dolaşırken, sonbaharda rengârenk yaprakların oluşturduğu manzarada dolaşmak bambaşka bir zevk.

Akgöl çadır kampı yapmak için de ideal bir yer. Orman işletmeleri tesisinin yan tarafında çadırınızı kurabilir, ertesi sabah kimsenin olmadığı göle nazır güzel bir güne uyanabilirsiniz. Ormanda yaşayan vahşi hayvanları tekrar hatırlatmamıza gerek yok sanırım.

Akgöl ve Akgöl Yaylası Fotoğrafları

Akgöl Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Akgöl Yaylası – Ayancık / Sinop

Nasıl Gidilir: Akgöl Sinop’un Ayancık ilçesinin sınırlarında bulunur. Ayancık yolunun 30’uncu kilometresinden Akgöl sapağında girilir ve yaklaşık 5 kilometrelik bir yolculuk sonrasında Akgöl’e ulaşılır.