Gelin birlikte Altınbeşik Mağarası özelliklerine, nerede?, nasıl gidilir? ve giriş ücreti nedir bir göz atalım. Altınbeşik Mağarası ülkemizde bulunan en ilginç mağaralardan birisidir. Antalya’nın Akseki ilçesi sınırlarında bulunan İbradi Beldesi’ne 7 kilometre uzaklıkta bulunan Ürünlü Köyü’nün yakınlarında bulunur.

Ürünlü Köyü’ne kadar yol asfalttır fakat Altınbeşik’e ulaşmak için Manavgat çayına doğru 5 kilometrelik patika bir yoldan gitmemiz gerekir.

Altınbeşik Mağarasının Özellikleri

Altınbeşik ülkemizin milli parklarından bir tanesidir.Mağaranın bir diğer ismi Düdensuyu mağarası olarak da bilinmektedir.Mağara Türk Turizmine ve tarihimize kandırılması son derece yakın bir zamanda yani 1995 yılında gerçekleşmiştir. Mağara ilk girişinden itibaren 125 metre uzunluğundaki gölle başlar.Mağaranın iç kısmına bot kullanılarak gidilebiliyor.Gölün sonunda ise yer yer traverten oluşumları vardır.Gölün sonundaki traverten oluşumlarından sonra 44 metrelik bir traverten oluşumunun üzerinden ikinci kata çıkılıyor ve orada 130 metre uzunluğunda bir göl daha vardır,bu göl ilk göre göre daha sığ durumdadır.Mağaranın her bölümü ne yazık ki henüz araştıralamamıştır. Zaten araştırmalar henüz bitmemiştir ve devam etmektedir. Araştırılabilen kısmı ise tahmini 2200 metredir.Hava yağışlı olduğu günler ise mağaradan yüksek düzeyde su çıkmaktadır bu yüzdendir ki mağaraya sadece yaz ve sonbahar aylarında giriş yapılabilmektedir, kış ve ilkbahar aylarında ise girişe ziyarete değildir.Mesai saatleri dışında da mağaraya giriş yasaktır.

Altınbeşik Mağara’sı girişinde çeşitli kafeteryalar ve gezi botları bulunur.Bu işletmeler ANSET adında bir işletme tarafından işletilmektedir ve şirket Antalya Büyükşehir Belediye’sine bağlıdır.Mağaraya giriş sadece botla yapılabilmektedir,bota binerken can yeleği takmak zorunludur ve yüzmek kesinlikle yasaktır. Mağara girişindeki kafeteryalarda çay, kahve, börek, simit vb. yiyecek içecekleri bulabiliyorsunuz.

Not: Mağara şehre uzaklığı nedeniyle ne yazık ki birçok kişi tarafından bilinmediğinden dolayı hak ettiği ziyaretçi sayısına ne yazık ki ulaşamamaktadır.Fakat Antalya/Manavgat civarına turistik bir gezi için veya zamanınız olduğunda bulunduğunuzda giderseniz hiç pişman  olmazsınız tam bir doğa harikası bir yer.

Altınbeşik Mağarası Giriş Ücreti

Altınbeşik Mağara’sına giriş ücreti olarak Milli Park giriş ücreti adı altında 15 TL giriş ücreti alınır.

Altınbeşik Mağarası Fotoğrafları

Altınbeşik Mağarası Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Altınbeşik Mağarası Milli Parkı – İbradı / Antalya

Nasıl Gidilir: Akseki’ye 30, Manavgat’a 60,Antalya’ya ise 165 kilometre uzaklıktadır.

D 695 Konya Manavgat Karayolu ile (Akseki Yolu) İbradı ilçesinden Ürünlü Köyüne vararak, Antalya Alanya Karayolu Konya Kavşağından Ürünlü Köyüne uzaklık yalaşık 90 kilometredir. Manavgat büyük şelale üzerinden Dikmen, Yayla alan üzerinden Ürünlü Köyü’ne ulaşılabilir.Manavgat ve Ürünlü arası yaklaşık olarak 54 kilometredir.