Ana sayfa Ankara Altındağ

Altınköy Açık Hava Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri / Ankara

Ankara’da gezilecek yerlerin sayısı oldukça fazladır. Altınköy Açık Hava Müzesi bunlardan sadece birisidir. Ankara daha çok devlet dairelerinin yer aldığı ve bu nedenle de memur kenti olarak ön plana çıkmıştır. Bu nedenle sosyal hayat ve gezilecek yer sayısının az olduğu sanılan bir kentimiz olarak bilinir. İşin aslı ise bu şekilde değildir.

Müze, köy hayatını merak edenler için harika bir yerdir. Özellikle şehir hayatından sıkılmış veya köy hayatını hiç görmemiş kişilerin mutlaka gezmesi gereken bir müzedir. Altındağ Belediye tarafından yakın bir zamanda yapılan müzede hedeflenilen, eski köy mimarisini ve hayatını nesillere tanıtmak. Bundan dolayı müze alanında 1950’den kalma köy mimarisini ve hayatını yansıtacak her şey bulunuyor.

500 dönümlük bir arazi içerisinde köy kültürü

Altınköy Açık Hava Müzesi, 500 dönümlük bir arazi içerisinde yer alıyor. Burada; köy kahvesi, muhtarlık, ahırlar, keçiler, koyunlar, minyatürler, kedi, köpek, kuş gibi hayvanlar ve köylerde yer alan bahçe kültürleri yer alıyor. Eskiyi ve doğal bir yaşamı oldukça iyi yansıtan açık hava müzesine sık sık öğrenci ziyaretleri gerçekleşiyor. Böylece çocuklara doğal yaşam sevdiriliyor. Hayvan sevgisi kazanmaları için de köyde yer alan kuzu, koyun ve atlarla etkileşim kurmaları sağlanıyor.

Hem ziyaret hem debir eğitim yeri haline gelen Altınköy Açık Hava Müzesi , Ankara’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Köydeki hayatları hayal ederek yaşamak için hayvanlar ve bahçeler arasında özgürce dolaşmalısınız.  Hatta köy kahvesinde dedikodu, çay ve kahve molası da yapabiliyorsunuz.

Köy içerisinde ilgi çeken şeyler şunlar; köy camisi, asma köprüsü, okulu, bakkalı, evleri ve sokakları, kahvesi, ahırları, hayvanların bulunduğu alanlar en çok ziyaret edilen ve ilgi çeken yerler arasında. Köy içerisinde gezintiye çıktığınızda bir saat gibi bir süre içerisinde basılmadık yer bırakmayabilirsiniz.

Doğada ve aynı zamanda bir müzede gezmek için ideal alanlardan birisi olan Altınköy Açık Hava Müzesi, resmiyet arz eden müzelerden oldukça farklı havasıyla çok daha özgür hareket etmenize imkan veriyor.

Altınköy Açık Hava Müzesi Sosyal İmkanları

Açık hava müzesini gezdikten sonra açlık çekmemeniz mümkün değil. Yoğun bir yürüyüşten sonra yemek molası vermek için müze yakınlarındaki restoranları tercih edebilirsiniz. Ayrıca ufak bir çay molası vermek isteyenler köy kahvesini kullanabiliyor. Bununla beraber köyün camisi de ibadet yapmak isteyenlere açık. Açık hava müzesine arabasıyla gelmek isteyenler için otopark hizmeti de bulunuyor.

Altınköy Açık Hava Müzesi 2022 Giriş Ücretleri Ne Kadar?

Altındağ Belediye çok ucuz ücretlerle açık hava müzesini gezmenizi sağlıyor. Öğrenciler için 2 lira olan ücret, öğrenci olmayanlar için sadece 7 liradır. Müze kart geçersizdir. Giriş yaptıktan sonra açık hava müzesindeki köy kahvesi veya camisi gibi yerlere ücretsiz giriyorsunuz.

Altınköy Açık Hava Müzesi Ziyaret Saatleri Nedir?

Her müze gibi, Altınköy’de pazartesi günleri kapalı. Haftanın geri kalanında da ziyaretçilerini ağırlıyor. Sabah 10:00’da başlayan girişler 21:00’da sona eriyor.

Altınköy Açık Hava Müzesi Fotoğrafları

Altınköy Açık Hava Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Adres: Beşikkaya Mahallesi, Altındağ/Ankara, 2044/1. Sk.

Telefon: (0312) 375 15 88

Nasıl Gidilir: Altındağ ilçesinin Beşikkaya mahallesinde yer alan Altınköy Açık Hava Müzesi, oldukça merkezi bir yerdedir diyebiliriz. Özel arabayla ulaşmak isteyenlerin kullanması gereken caddeler şunlardır: Talat Paşa, Plevne, Turgut Özal, Bostancık ve son olarak da Karapürçek güzergahlarını takip etmeleri gerekiyor. Özel arabası bulunmayanlar içinse toplu taşımayla ulaşım rahat bir şekilde gerçekleşiyor. Bunun için Ulus meydandan hareket eden Altındağ otobüslerine binilmesi gerekir.Konum için tıklayın.

11 YORUMLAR

  1. Bence güzel ama ücretli olması olayı çirkinleştirmiş.giriş üçreti biraz daha az olabilir..belediye bütün kesimlere hizmet eder..fakir aileler ve cocukları biraz daha fazla gözetilmeli…ne dersiniz…bence yapabilirsiniz

  2. Giriş ücretli ama makul öğrenci 2 TL tam 5 TL. Şehrin gürültüsünden yeşil alana kaçmak için ideal. Fakat küçük çocukla gitmenizi tavsiye etmiyorum. Büyük bir alan ve sürekli yürümek lazım gezmek için. Yürüdüğümüz yol düz değil ve yokuş dolu. Bebek arabası ile gezmek yorucu.

  3. Kör kedim var oda hava alsin diye onuda yanimda getirdim fakat kapida Allah’in doğasına hayvan almıyorlarmış. Bu nasil bir saçmalıktır. Zaten Ankara’da besleyecek hayvan bulamiyordum.Bunu da gördüm.Hayvana verilen deger ortada

  4. Tam rezillik zaten vermesi gereken hizmete para alıyorlar. Tam dilenen bir belediye tam .yok köprüde foto çekimi ücretli tam mis ogrenciymis rezillik

  5. 2 lira tam 1 lira ögrenci olsun bence insanlar ailece geliyor 5 kişilik bir aileye çok agır bence insan hakları var burası mahallemiz neden yanı başımızda girmeyelim

  6. Araştırma yaparken Nisan ayına kadar kapalı diye okuduk ama emin olamadık. Arıyorum telefona da cevap verilmiyor. Bu konu ile ilgili kesin bir bilgi alabilirmiyim acaba.

  7. Teşekkür ederim bilgilendirici güzel bir yazı olmuş. Bir Ankaralı olarak henüz ziyaret etme fırsatı bulamadım. Ankara’ya ilk geldiğimde uğrayacağım yerlerden bir tanesi.

  8. Oldukça geniş ve kaliteli bir yazı olmuş. Yakın zamanda Ankara mutlaka gitmek istiyorum, başta Anıtkabir’i ziyarete edeceğim. Altınköy açık hava müzesini, bir çok kişiden duymuştum ama bu kararını bilmiyordum. Beni bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

    • Serdar bey, Bilgilendirme için teşekkür ederiz. Dediğiniz gibi müze kart burada geçersiz.

Comments are closed.