Oyuncak Müzeleri arasında içerik olarak en zengin olanı Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi, nerede?, nasıl gidilir? ziyaret saatleri ve giriş ücreti hakkında bilgiler bu yazımızda.

Oyuncak müzesi dendiğinde birçoğumuzun aklına çocukluğumuzda oynadığımız o eski oyuncaklar gelmektedir. Türkiye’de birçok müze bulunmakta, fakat oyuncak müzesi birçoğumuzun duymadığı bir müze çeşididir. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi Türkiye eşine az rastlanır oyuncak müzelerinden ilki olma özelliğini taşımaktadır. Yazımızın geri kalan kısmında sizlere bu müze hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri aktaracağız.

Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi Tarihi

Müze, 20 Nisan 1990 Yılında Prof. Dr. Bekir Onur’un öncülüğünde Ankara’da ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. Üniversite bünyesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde olan müze, zaman içerisinde unutulmuş ve ya unutulmaya yüz tutmuş oyuncakları korumak, toplamak ve yeni nesillere aktarmayı amaçlamıştır. 27 yıldır aynı kararlılıkla ve azimle çalışmalarını sürdüren müze, aynı zamanda eğitim ve araştırma merkezi olarak da çalışmalarını sürdürmektedir.

Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi Hakkında Genel Bilgiler

Müze içerisinde yerli, yabancı birçok oyuncağa rastlanmaktadır. Bu oyuncakların kimileri el yapımı, kimileri ise sanayi ürünleridir. Ayrıca Türkiye’deki arkeoloji müzelerinde bulunan antik oyuncakların kopyaları da bu oyuncak müzesinde oyuncak severlerin beğenisine sunulmuştur. Müzede hâlihazırda yaklaşık bin beş yüz oyuncak meraklılarıyla buluşmaktadır. Oyuncaklar müze içerisinde dört ana grupta toplanmışlardır.

Geleneksel Oyuncaklar: Daha çok oyun merkezli, el yapımı, yerli oyuncaklardır. Topaç, uçurtma, sapan, çember, bezden bebekler vb. bunlara örmektir.

Fabrikasyon Oyuncaklar: Yapıldıkları malzeme içeriğine göre sınıflanan bu oyuncaklar, sanayi ürünleridir. Bunlar da kendi aralarında beş gruba ayrılmaktadır

Tahta Oyuncaklar (İlk tahta Türk oyuncağı (1938) bu gruptadır)

Teneke oyuncaklar (En eski teneke Türk oyuncakları (1933) bu gruptadır)

Kâğıt Oyuncaklar — Plastik Oyuncaklar — Bebek ve Yumuşak Oyuncaklar

Yabancı Oyuncaklar: Farklı ülkelerden getirilmiş oyuncaklardır.1890 yılı yabancı oyuncaklar müzede bulunmaktadır.

Antik Oyuncaklar: Ülkemizdeki arkeoloji müzesinde sergilenen oyuncakların kopyaları bu gruptadır.

Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi Çalışma Saatleri ve Günleri

Müzenin Açık Olduğu Günler: Cumartesi, Pazar, Pazartesi ve Resmi Tatiller dışında her gün açıktır.

Müzenin Açık Olduğu Saatler:   09:00 – 12:00   ve   13:30 – 17:00

Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti

Kişi başı 2 TL  (Grup olarak ziyaretlerde randevu almanız gerekmektedir.)

Müze etkinlik ücreti: Kişi başı 10 TL

Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi Fotoğrafları

Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Ankara Üniversitesi Tandoğan Yerleşkesi, Emniyet Mahallesi, İncitaşı Sok. Olimpik Yüzme Havuzu Arkası, Beşevler, – Yenimahalle / ANKARA

Telefon: 0312 362 33 32

Nasıl Gidilir: Ankaray’ın Tandoğan durağında inip, Cemal Gürsel Caddesindeki kampüsün içerisinde müzeyi bulabilirsiniz.

Özel Araç İle; Ankara Üniverstesi Tandoğan yerleşkesine gelerek müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Konum bilgisi için tıklayın.