Ana sayfa Gezilecek Yerler

Ayvaini Mağarası / Bursa

Ayvaini Mağarası Bursa 01
Ayvaini Mağarası 01
Ayvaini Mağarası Bursa 01
Ayvaini Mağarası

Türkiye’deki en uzun 6. mağarası olan bu mağara Bursa’nın Nilüfer ilçesinde, Uluabat Gölü etrafındaki Ayva Köyü’ndedir. Aralarında 5.5 km bulunan 2 giriş vardır. Girmek için tavsiye edileni Ayva Köy’de olmakla beraber diğeri ise Doğanalan Köyü’ndedir. Mağara’ya giden yolun muhteşem bir bitki örtüsüyle kaplı olması siz daha mağaraya girmeden sizi etkisi altına bırakmaya başlıyor.

Mezozoik Zaman’da oluşmaya başlayıp günümüze kadar gelen bu mağarayı 1970 yılında 3 İspanyol keşfetmiştir. Mağaranın içerisinde bulunan sarkıt, dikit, duvar damlataşları, travertenler ve derinliği zaman zaman 3-4 metreyi bulan 60 adet gölcük ise sizi adeta büyülemekte. Ayrıca ilkbahar mevsiminde karların erimesi nedeniyle mağara içerisindeki gölcüklerin su seviyesi yükselmekte ve sizin mağarayı  gezme imkanınızı engellemekte.

Girişlerinin elverişsiz olması sebebiyle turizme kapalı olan bu yer, genelde heyecan arayan mağaracıların uğrak yeri olmakla birlikte Güney Marmara’daki en uzun mağara olma özelliğini de taşıyor.

DipNot: Buraya gitmeden önce mutlaka muhtarlıktan bilgi alınız, Nilüfer İlçesine ait iletişim bilgilerini de aşağıda paylaşıyoruz, bu yerlerden bilgi almadan yola çıkmayınız.

 

Ayva köyü’ girişinde 15 metre yüksekte kapıya benzer bir yapı sizleri karşılamaktadır. Biraz ileride sol tarafta kapıya doğru bir çıkış vardır ve buradan su akmaz. Hemen ileride ise bir baca denen kısım karşınıza çıkar ve burası yürüyerek gelebileceğiniz son noktadır. Ancak özel ekipmanlar ile diğer ucuna kadar gidebilirsiniz. Mağara içerisinde bulunan su özel kıyafetleriniz olmadan yüzülemeyecek kadar soğuk ve içi tamamen gözükecek düzeyde berraktır. Mağaradaki hava ise tahmin edeceğiniz üzere nemli ve ılıktır. Daha sonra göreceğiniz dere ise Doğanalan Köyü’nden başlayan Karadonlu deresidir.

Ayvaini Mağarası Etraflarında Ne Yenir ?

Kemalpaşa tatlısının ana mekanı Mustafa Kemal Paşa. Buraya yolunuz düşer de bu tatlıdan yemezseniz ederseniz olur mu hiç ? Yolu tarif ederken bahsettiğim o köprünün yakınlarında bulunan Dondurmacı Ahmet’ ten dondurma yemenizi de tavsiye ederim. Ayrıca Bursa’nın eşsiz lezzetlerinden (iskender ve kestane şekeri) uzun uzun bahsetmeme gerek bile yok. :)

 

Ayvaini Mağarası Etrafındaki Konaklama Yerleri ?

Buraya gelenler genelde profesyonel dağcılar veya mağaracılar olduğundan buraya gelip kamp yaparlar. Zaten amatör kişilerin bu mağaraya gelip içinden geçmesi biraz tehlikeli olduğundan turizme yarı kapalı bir mağaradır. Yani mağara ziyaretçileri genelde kamp yapan kişilerden oluşur. Ancak yine de ben buralara kadar geldim, Bursa’da konaklamak isterim derseniz size Bursa / Nilüfer’ de (yani mağara yakınlarında) bulunan bir otel & pansiyon tanıtacağım.

 

Rıdvan Otel & Pansiyon

Adres: Sakarya Mahallesi Atatürk Caddesi No : 17/C – Nilüfer /  Bursa

Telefon: +90 224 483 32 32

Bursa şehir merkezine 18 km uzaklıktadır. 15’i otel, 35’ i de pansiyon odası olmak üzere 50 odaya sahip olan 4 katlı bu yerde 75 yatak kapasitesi vardır.

Otel Özellikleri: Yangın & Duman Dedektörleri, Kişisel WC / Banyo, LCD Ekran Televizyon, Ücretsiz Kablosuz İnternet, Çalışma Masaları, Merkezi Isıtma, Sıcak Su Makinesi

Pansiyon Özellikleri: Yangın & Duman Dedektörleri, Smart TV, Kişisel WC / Banyo, Uyandırma Servisi, Merkezi Isıtma, Ücretsiz Kablosuz İnternet.

Otele giriş saati: 14:00 , otelden çıkış saati ise 12:00’ dır. (Not : Otele evcil hayvan alınmamaktadır.)

Ödeme: Ödemeler nakit veya kredi kartı ile olmaktadır.

 

Ayvaini Mağarası, Nerede, Nasıl Gidilir ?

Nilüfer İlçesi İletişim / Telefon: 444 16 03

Bursa merkezine 47 km mesafe uzaklıkta bulunan bu mağaraya nasıl gidebileceğinizi ayrıntılı şekilde öğreneceksiniz.
Güney Batıdan (İzmir) Gelenler İçin: Balıkesir – Bursa istikametine gelip bu yolda devam ederek Susurluk, Mustafa Kemel Paşa ve ardından Karacabey ilçelerinin içinden geçip Karacabey / Bursa yolunun 30. Km’sinden sonra Başköy yoluna sapıp Akçalar ve Fadıllı köylerinden ilerledikten sonra karşınıza bir köprü gelecektir. Bu köprüyü geçtikten sonra sola dönüp yaklaşık 5 km daha gidip tekrar sola döndükten sonra eğimli bir yer gelir. Bu eğimli böle Ayva Köyü’dür. Ayva Köyü’ne geldiğinize göre artık Ayvaini Mağarası’nı bulabilirsiniz.

 

Güney Batıdan (Ankara) Gelenler için: Eskişehir – Bursa yoluna girip bu yolda ilerleyerek Bozüyük – İnegöl güzergahından Bursa çevreyoluna gelip oradan da Bursa – Karacabey güzergahına çıkmanız gerekiyor. Bu güzergahı takip ederek 20 km ileriden Başköy yoluna sapıp Akçalar ve Fadıllı köylerinden ilerledikten sonra karşınıza bir köprü gelecektir. Bu köprüyü geçtikten sonra sola dönüp yaklaşık 5 km daha gidip tekrar sola döndükten sonra eğimli bir yer gelir. Bu eğimli böle Ayva Köyü’dür. Ayva Köyü’ne geldiğinize göre artık Ayvaini Mağarası’nı bulabilirsiniz.

 

Ayvaini Mağarası Resimleri

 

 

Ayvaini Mağarası Krokisi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.