Ballıca Mağarası - 05

Tokat İli Pazar İlçesinde dünyanın en büyük ve en görkemli mağaralarından biri olan Ballıca Mağarası ‘nın henüz keşfedilmemiş ve ziyarete açılmayan bölümleri olsa da; günümüzde 680 m uzunluğunda 8 salonu ile ziyaretçileri ile buluşmakta. Tokat İli bu gizemli yer karşısında turizm alanında büyük önem kazanmakta.

Yaşının 3.4 milyon yıl olarak tahmin edilse de yaşı itibari ile gizemli bir yolculuğa sürükleyen bu eşsiz yer, özgün Soğan Sarkıtları ile de uluslararası büyük önem taşıyor.

Ballıca Mağarası Özellikleri

Doğada eşi benzeri bulunmayan Ballıca Mağarasını dolaşırken büyüleyiciliği karşısında şaşkınlığınızı gizleyemeyecek ve mağara içerisinde heyecanınız hiç bitmeyecek. Burada bulunan sarkıtların milyonlarca yılda oluşmuş olması nedeni ile ziyaretçilerinin mağara içerisinde fotoğraf makinesi ile girmesi yasaklanmıştır.

Ballıca Mağarası - Tokat
Ballıca Mağarası – Tokat

Mağara içerisinde ortalama nem %55’ i aşmakta ve yaz kış ortalama sıcaklığı 17-19 derece arasında değişmektedir. İçerisinde bulunan oksijen miktarı dışarıya göre daha fazla olması astım hastalarına da iyi geldiği söylenmektedir.

Ülkemizde keşfedilmemiş gezilmesi gereken yerlerden biri olan Ballıca Mağarası, tatil günlerinde yaklaşık 500 kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Mağaranın “salon” tabir edilen birçok geniş bölümleri var. Havuzlu Salon, Büyük Damlataşlar Salonu, Çamurlu Salon, Fosil Salonu, Yarasalı Salonu, Çöküntü Salon, Sütunlar Salonu, Mantarlı Salon gibi.

Mağaranın atmosferdeki oranın yaklaşık dört katı saf oksijen içeren havası nefes almayı kolaylaştırdığı gibi astım rahatsızlığı olanlara çok iyi geliyor.

Kısaca Tokat’da Gezilecek Yerler

Tokat‘a geldiğinizde gezilecek bir çok tarihi noktası mevcut. Sizlere fikir olması açısından bu yerler hakkında kısa bir liste hazırlamak istedik. İşte görmeniz gereken yerleri şu şekilde sıralayabiliriz;

– Kültür Evi
– Atatürk Evi
– Latifoğlu Konağı
– Taşhan
– Tokat Müzesi
– Ulu Cami (Çevresindeki kuş evini görmeyi unutmayın)
– Sık Dişini Helası
– Mevlevihane
– Saat Kulesi

Ballıca Mağarası Giriş Ücreti: 2022

Tam Bilet: 20 TL.

Öğrenciler: 10 TL.

Ziyaret Saatleri: Müze 10:00 ila 17:00 saatleri arası açıktır.

Müze kartı geçmemektedir!

Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: 60800 Ballıca – Pazar / Tokat

Telefon: 0 (356) 261 42 36

Nasıl Gidilir?: Ballıca Mağarası, Tokat’ın 26 km. güney batısında yer alan Pazar ilçesinin Ballıca Köyü’nde, deniz seviyesine göre 1.085 m. rakımda yer alıyor. Pazar ilçesinden mağaraya ulaşan 8 km’lik yol, Kral Yolu’na bağlanan Selçuklu Dönemi’ne ait bir köprünün yanından geçiyor.

Konum Bilgisi