Kadıköy’ü gezmeye devam ediyoruz. Sıradaki durağımız Caddebostan Kültür Merkezi. Tarihi, özellikleri, nerede?, nasıl gidilir? ve daha fazlası bu yazımızda.

Caddebostan Kültür Merkezi Genel Bilgiler

Caddebostan Kültür Merkezi (CKM), açıldığı günden beri Anadolu Yakası’nın en önemli kültür merkezlerinden biri olmaya devam ediyor.

İki ayrı konferans salonu bulunan Merkez’de Büyük salonun 655, küçük salon 126 seyirci ağırlayabiliyor. Ayrıca CKM, tiyatro oyunlarına, caz ve klasik konserlere, sinema gösterimlerine, ulusal ve uluslararası sanatçıların sergi ve panellerine ev sahipliği yapıyor.

19 bin metrekarelik alana inşa edilen Caddebostan Kültür Merkezi (CKM), tiyatro, konferans, sinema ve sergi salonlarıyla aynı anda 3.000 kişiyi konuk edebilecek şekilde planlanarak inşa edilmiştir.

Kültür merkezi, bünyesinde barındırdığı 8 sinema salonu, kitap evi, restoran, spor salonu, butik sanat kütüphanesi, sanat galerisi, 2 adet fuaye sergi alanı, 2 adet 125 kişilik ve 1 adet 656 kişilik çok amaçlı salonuyla tam bir kültür merkezi özelliği taşımaktadır.

CKM, sezonda ortalama 1 milyon ziyaretçisi ile Türkiye’nin en önemli kültür merkezleri arasında yer almaktadır.

Caddebostan Kültür Merkezi Tarihi

05 Aralık 2003 tarihinde yapımına başlanan CKM, 11 Aralık 2005’te Fazıl Say, 14 Aralık 2005’te Sertap Erener ve 21 Aralık 2005’te Erol Evgin konserleriyle sanatseverlere kapılarını açtı.

29 Aralık 2005 yılında, toplam 38 sanatçının katıldığı “Tanışmalar 1” ve “Tanışmalar 2” sergileri ile çok sayıda sanatseverin katılımı ile ilk sergisine imza atmıştır..

Açıldığı günden bu yana pek çok sergiye ev sahipliği yapan merkez gün geçtikçe daha da popüler hale gelmiştir.

Sanat Galerisi de önemli bir diğer hizmet ise Başkanlığını Nazan Atasoy’un yaptığı Sanat Tarihi Derneği ile ortaklaşa düzenlenen Sanat Tarihi Konferansları’dır. Konusunda uzman ve tanınmış sanat tarihçilerinin katıldığı konferanslar son derece keyifle ve ilgiyle izlenmektedir.

Sanata ilgi duyan her yeni ziyaretçi, dilediği takdirde iletişim bilgilerini bırakarak sergilerden haberdar olma imkanına sahip olabiliyorlar.

Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi ve Bilet Gişesi Çalışma Günleri ve Saatleri

CKM Sanat Galerisi Pazartesi günleri hariç hergün 11:30-19:30 arasında açıktır.

CKM bilet gişesi ise hafta içi 13.00-21.00, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri ise 11.00-21.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Caddebostan Kültür Merkezi Fotoğrafları

Caddebostan Kültür Merkezi Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Bağdat Caddesi, Haldun Taner Sokak, No: 11 Caddebostan / Kadıköy

Telefon: 0216 467 25 68 – 0216 467 36 00

Nasıl Gidilir: Vapur İle; Kadıköy İskelesi’nden geldikten sonra Göztepe – Kadıköy Minibüslerine binerek buraya ulaşabilirsiniz.

Metrobüs İle; Söğütlüçeşme durağında indikten sonra Göztepe – Kadıköy Minibüslerine binerek buraya ulaşabilirsiniz.

Marmaray İle; Marmaraya bindikten sonra Ayrılık çeşme durağında inmeniz gerekiyor. Tepe Nautilius çıkışından çıktıktan sonra dolmuş, minibüs veya taksiye binerek buraya ulaşabilirsiniz.

Otobüs İle; Taksim, Şişli, Nişantaşı güzargağından İETT T3 numaralı otobüs ile ulaşım mümkündür.

Özel Araç İle; Şehitler köprüsünden çıktıktan sonra O1 otoyolunu kullanarak buraya gelebilirsiniz.