Expo 2016-2017 / Antalya

Ülkemizin turizm cennetlerinden biri olarak anılan Antalya, 17 Eylül 2009’da Uluslararası Sergiler Bürosu ve Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Derneği’nin aldığı karar ile Türkiye’de düzenlenen ilk Expo’ya ev sahibi olma hakkını kazanmıştır. Nisan-Ekim 2016 tarihlerinde de Uluslararası Sergi Organizasyonlarına ev sahipliğini yapmaya başlamıştır.

Expo 2016-2017’nin Amacı

Expo, ülkeler arasındaki iletişimi, diyalogları ve dostlukları pekiştiren uluslararası etkinliklerdir. Sergilerin amacı ülkeleri bir araya getirerek daha iyi bir dünyanın temellerini hep beraber atmayı sağlamaktır.

 

Expo 2016-2017 Hakkında Genel Bilgiler

Expo, “exposition” kelimesinin kısaltılmış halidir ve Türkçe karşılığı “sergi”dir. Expo 2016 için 19. Yüzyılın ortalarından beri Dünya Fuarı adı altında düzenlenen organizasyonların şu an için Türkiye’deki tek temsilcisidir diyebiliriz. Expo 2016 Antalya “Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya” felsefesi ve “Çiçek ve Çocuk” teması ile düzenlenmiştir ve görülmeye değer etkinliklere, organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır.

Expo 2016, Antalya’nın Aksu ilçesinde 1121 dekarlık alana yapılmıştır ve bulunduğu meydana adını vermiştir. Antalya Havalimanı’na takriben 10,5 km, Antalya Otogar’a yaklaşık 24 km mesafede, şehir merkezine 17 km mesafede yer almaktadır.

Konum itibariyle ulaşımı çok çeşitli yollar ile sağlayabilir, varış yerine zorlanmadan ulaşabilirsiniz.  Expo 2016’ya şehir merkezinden tramvay, tur otobüsleri, özel araç, belediye otobüsleri, taksi ile ulaşabilirken havalimanından tramvay, tur otobüsleri, özel araç ve taksi ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

 

Expo 2016’da Neler Yapılır?

Expo’da konserler, dans gösterileri, ilginç fuarlar, sergiler, gösteriler ve gün geçtikçe çok daha fazlası gerçekleşmeye devam etmektedir. Expo 2016’nın kendi sitesinde de yer alan etkinlik takvimi göz önüne alınarak siz de ziyaretlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Ziyaret Saatleri:

Açılış Saati : 11:00

Kapanış Saati : 02:00

 

 Expo 2016-2017’ye Günlük Giriş Ücreti:

Yetişkin ücretleri 15 TL,

Gazi/ Gazi Yakınları, Şehit Yakınları, Engelliler için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

İndirimli (Öğrenci, 65 yaş üstü)  ücretsizdir.

8-13 Yaş arasındaki çocuklar için ücretsizdir.

 

Expo’nun Sezonluk Giriş Ücretleri

Sezonluk Yetişkin ücretleri 180 TL

Sezonluk indirimli (öğrenci 14-25 yaş ve 65 yaş üstü) 90 TL

Sezonluk Çocuk 8-13 Yaş 45 TL olarak belirlenmiştir

Not: Dönemsel farklılıklar gösterebilir.

 

Expo Konaklama İmkânları

Antalya Fuar Merkezi bölgesine 4 km mesafedeki oteller

-Legocity Residence

Antalya Fuar Merkezine 2 km mesafedeki oteller

-IC Hotels Airport

Vaktiniz geniş ise şehir merkezi yakınlarını tercih edebilirsiniz. Turizm Cenneti Antalya’da her bütçeye uygun konaklama yeri bulmak mümkündür.

 

Expo Fotoğrafları

 

Krokisi