Fransız Sokağı Son Hali ve Mekanlar – Beyoğlu / İstanbul

İstiklal Caddesi’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Fransız Sokağı nerededir?, nasıl gidilir?, neler yapılır? ve son hali nasıl birlikte inceleyelim.

Sokağın adı aslında resmi ismi Cezayir sokağı olan ancak özel bir firmanın sokağı restore ederek Fransız sokağı olarak isimlendirmesinden sonra bu isimle anılmaya başlanır. Peşi sıra birçok kafenin bulunduğu merdivenli bir sokaktır. Sokak Galatasaray Lisesinin arkasında bulunuyor ve Beyoğlu ile Tophane semtlerini birbirine bağlıyor. Bu bakımdan gün boyu pek insan tarafından ziyaret ediliyor. Sokağın ismine Fransız Sokağı denmesinin sebebi ise hem mimari olarak hem de kafe ve kültür merkezinde bulunan ürünler bakımından kendinizi Fransa da hissedebileceğiniz bir sokak olmasından dolayıdır.

Fransız Sokağı

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi sokak İstanbul’un en işlek bölgelerinden birinde Galatasaray lisesinin hemen arkasında ve ulaşımı oldukça kolay bir yerde bulunuyor. Sokak özel olarak belli bir konsepte uygun olarak dizilmiş ve gerçekten tenteli küçük kafeleri ile göze hoş gelen ve insanı kendisine çeken bir görüntüsü var.

Fransız Sokağı’nda Neler Yapılır?

Sokak merdivenli bir yapıdan oluşuyor ve sokağın sağlarında ve sollarında kafelerin masa ve sandalyeleri bulunuyor. Buralar da oturup hem sokak manzarasını izleyebilir hem de arkadaşlarınız veya sevgiliniz ile birlikte bir şeyler içebilirsiniz. Sokak genel itibari ile sevgiliniz ile gidebileceğiniz bir yapıda olduğundan, bir buluşma mekânı olarak da kullanabilirsiniz. Fransız Sokağı geceleri de ışıklandırması ile farklı bir görünüme kavuşmaktadır. Rengârenk ışıkların aydınlattığı sokak ve kafeler oldukça güzel gözükmektedir.

Fransız Sokağı’nda Fiyatlar Nasıldır?

Fiyat konusuna gelecek olursak öncelikle fiyatların normalin üstün de ve hatta çok pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Yani normal koşullarda içeceğiniz veya yiyeceğiniz bir şeyin fiyatının çok daha üstüne satılıyor burada ürünler. Bunun sebebi ise sokağın kendine has bir görüntüsü ve sıcaklığı olması olabilir. Normal koşullarda her yerde yiyebileceğiniz veya içebileceğiniz şeyleri oldukça farklı bir ambiyansta sunuyor.  Fransız sokağındaki kafeler. Fiyatlar yüksek olmasına rağmen yine de kafeler sürekli kalabalıktır ve müşterisi vardır. Aynı zamanda sokakta yürürken her bir kafeden yükselen farklı müzik seslerini de duyabilirsiniz. Zaten güzel bir ambiyansa sahip olan Fransız Sokağı canlı müzik sesleri ile birlikte çok daha farklı ve çok fazla yerde bulamayacağınız bir ambiyansa kavuşmaktadır.

Tüm bu iyi özelliklerinin yanında sokakta bulunan kafelerin son zamanlarda kalitesinde düşüş olması ve istenen ücretleri hak etmediği konusunda düşünceler artmıştır. Yine de en azından bir kere olsun denemeye değer ve farklı bir deneyim sunan bir sokak Fransız Sokağı.

Fransız Sokağı Mekanları

Beco’s Ece’m Teras

Haftanın her günü 11:00 – 01:00 arası hizmet veren mekânda canlı müzik hizmeti de verilmektedir. Yazın terasında oturup nargile de içme olan mekânın fiyatları oldukça uygundu. Sıcak samimi ortamı ile Fransız Sokağı’nın en çok ziyaret edilen mekânları arasındadır.

Mahzen Şarap Evi

Adı üzerinde şarap evi. Sadece şarap bulabilirsiniz. Ama şarabı da şarap hani. Eğer tercihinizi şaraptan yana kullanmak istediğiniz bir gün olursa burayı kesinlikle denemelisiniz.

 

Cafe La Fee

Full Bar, Dış Mekân ve Canlı müzik hizmetleri ile Fransız Sokağı’nın en çok tercih edilen mekânlarından bir diğeri. Ayrıca dünya mutfağından çeşitli lezzetleri denemenizi tavsiye ederiz.

 

Chez Vous

Mekân için iki önemli olumsuz eleştiri yapılabilir. Birincisi döşeme renkleri ( Mor ) için ikincisi de fiyat için. Geri kalan her şey gayet güzel. Nargile ve kahvaltı hizmetleri de mevcut.

 

Magic House

Full Bar, Dış Mekân ve Canlı müzik hizmetleri yanı sıra otel kısmı da bulunan Mekân konaklama hizmeti de sağlamaktadır. Canlı müziğin diğerlerine göre bir tık daha iyi olduğunu söylemeden edemeyeceğim.

 

Fransız Sokağı Fotoğrafları

Fransız Sokağı Nerededir? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Cezayir Çıkmazı Sokağı ( Galatasaray Lisesi Arkası) – Beyoğlu / İstanbul

Nasıl Gidilir: Metro veya Otobüs ile Taksim meydanına geldikten sonra yürüyerek Galatasaray Lisesinin önüne gelmelisiniz. Lisenin hemen yanından sağ tarafa dönerek 5 dakika daha yürüdükten sonra buraya ulaşabilirsiniz.

Özel araç ile gelecekseniz Odakule’ye gelip aracınızı kapalı otoparka bırakıp buraya 10 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.