Gökçeada’da bulunan plajları sizler için yazdık. Siz de tatil için Gökçeada’yı seçenlerdenseniz bu listemiz eminiz ki çok işinize yarayacak. Karşınızda Gökçeada Plajları.

1- Aydıncık Plajı

1200 metre uzunluğundaki sahili ve altın rengi kumları ile Aydıncık Plajı, adanın en çok tercih edilen plajı.

Plajda bulunan konaklama tesislerinde sabahtan akşama kadar yemek servisleri bulunuyor. Ayrıca tesislerin pek çoğunda özel sörf dersleri de alabilirsiniz.

Aydıncık Plajı hem doğal yapısı hem de tenha olması sebebiyle sörfcüler tarafından tercih ediliyor. Son yıllarda özellikle Bulgar sörfcülerin Aydıncık Plajı’nı keşfetmeleriyle burası bir sörf merkezi olma yolunda ilerliyor. Gökçeada’da rüzgar sörfü için elverişli gün sayısı 300. Bu yüzden pek çok tesis aynı zamanda sörf club olarak da hizmet veriyor.

Merkeze uzaklığı 10 kilometere olan plaja yaz sezonunda plaja düzenli minibüs seferleri düzenleniyor

2- Gizli Liman

Adı gibi gizli bir liman. Uğurlu köyünde bulunan balıkçı limanından sağa dönünce karşınıza tüm güzelliği ile çıkıyor. Liman, adanın en batı noktası. Plajı ise ince kumlardan oluşuyor. Kumsal ise çam ağaçlarının önünde uzanan cennet gibi bir koy. Koyda köylüler tarafından işletilen bir büfe, duş, tuvalet bulunuyor. Yeme – içme ihtiyaçlarınız için de Uğurlu köyü oldukça yakın.

3- Marmaros Plajı

Marmaros Plajı taşlık, doğal bir plaj, denizi tertemiz. Etrafında hiçbir yerleşim yeri bulunmuyor. 7 km. uzunluğundaki yol çam ormanlarının içinden geçtikten sonra denize ulaşıyor. Son zamanlarda orman yangınlarına önlem olarak yol trafiğe kapanmış durumda. Çünkü burası adanın görülmesi gereken doğa güzelliklerinden.

Dereköy’ü geçtikten hemen sonra sağa sapılan bir yoldan ulaşılıyor buraya.  Plaja varmadan önce sağdan girilen bir toprak yoldan bir saat yürüyüşle Marmaros Şelalesine ulaşılıyor. Özellikle kışın artan su seviyesi ile bu şelale görülmeye değer oluyor.

4- Kuzuliman Plajı

Feribot Kuzuliman’a yanaştığında zaten Plajı da hemen görürsünüz. Yaklaşık 2-3 kilometre uzunluğunda ve oldukça geniş bir plaj. Günübirlik 3-4 tesis bulunuyor. Bu tesislerden şezlong,şemsiye ve yeme – içme ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Bu tesisler haricinde belediyeye ait Tuvalet ve otopark alanları da bulunuyor. Rüzgar güneyden estiği zaman deniz oldukça sakin oluyor.

5- Yıldızkoy

Gökçeada Sualtı Milli Parkı‘nın içinde yer alan Yıldızkoy, parkın karadan denize girilebilecek tek alanı. Şnorkelle yüzerek sualtını seyretmek oldukça eğlenceli.

Koy adanın kuzeyinde yer aldığı için genelde rüzgarlı. Rüzgarın hafif estiği ya da güneyden estiği zamana denk gelirseniz koyu süt liman bulabilirsiniz.

Ulaşım araç ile mümkün. Yoğun dönemlerde servisler merkez ile koy arasında sefer yapıyorlar.

Kaleköy muhtarlığının açtığı küçük bir kahveden yeme – içme ve şezlong ihtiyaçlarnızı giderebilirsiniz.

Eğer Yıldızkoy’a yakın yerde konaklamak isterseniz Yeni Bademli Köy veya Kaleköy otellerini seçebilirsiniz.

6- Yuvalı Plajı

Adanın güneyinde yuvalı olarak anılan iki güzel koy bulunmakta. Bu koylara Adalet, Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıkları zamanında ilgili kurumda çalışanlar için tesiler yaptırmışlar. Adalet bakanlığı hariç diğer bakanlıklar yer kalırsa konaklama için ziyaretçi kabul ediyorlar. Ayrıca Adalet Bakanlığı tesilerine ait plaj hariç diğer plajlar herkese açık. Plajlarda şemsiye ve şezlong mevcut.

7- Laz Koyu

Laz Koyu, Gökçeada’nın güney kıyısında, ufak, şirin bir koy. Asfalt yoldan sola doğru tabela işareti bulunuyor. Toprak yoldan 300 metre ilerledikten sonra sizi şaşırtacak güzellikte bir koya ulaşıyorsunuz.  Koyda bir tesis bulunuyor. Burada şemsiye şezlong kiralayabilir, yemek yiyebilirsiniz. Hatırlatmakta fayda var, kuzey rüzgarı ne kadar kuvvetli olursa olsun Laz Koyu’nu etkilemiyor, deniz yine süt liman.

Ayrıca Gökçe ada hakkında daha fazla bilgi için Gökçeada gezi rehberi adlı yazımıza göz atabilirsiniz.