Hamsilos Koyu / Sinop

Hamsilos Koyu, Türkiye’ nin en kuzey noktasında yer alır. Buzul Aşındırması sonucu oluşmuş ve Dünya’ da kendiliğinden oluşan tek koy özelliğini taşımaktadır. Koyun deniz ile birleştiği kısım oldukça geniştir iç kısımlara ilerledikçe daralır ve ormanlaşır. Fil kafasını andıran bir görüntüsü olan bu koy geçmişimizde savaş gemilerinin gizlendiği ve günümüzde ise balıkçıların fırtınalı havalarda korundukları yer olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Hamsilos koyunun en uç noktasına kadar ulaşım imkanı sunulmuştur fakat yolların bozuk oluşu araç ile ilerlemeye izin vermemektedir. Bu yüzden gittiğinizde bir doğa yürüyüşü sizleri beklediğini belirtebilirim.

DipNot: Sinop’a gitmeden önce Sinop’ta gezilecek yerler adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Hamsilos Koyuna, Akliman yolu üzerinden ulaşımı sağlanmakta ve buralarda mesire alanları da bulunmaktadır. Yol üzerinde ve Hamsilos Koyunda birçok mesire alanları bulunmakta ve çeşitli festivaller de bu alanlarda yapılmaktadır. İnsanların güler yüzü, misafirperver ve hizmet aşkı ile dolu yürekleri karşısında şaşkınlığınızı gizleyemeyeceğinizden ve günümüzde halen bu kadar iyi niyetli insanlar var mıydı söylemlerinde bulunacağınızdan eminim. Bu şehirde insanların birbirlerine karşı güveni o denli yüksek ki bunu sözde ifade etmemin mümkün olmadığını düşünmekteyim.

Fakat Hamsilos Koyunun, Sinop için gündemde olan Nükleer Santral yapımı sonrasında koruma alanı içerisine alınabileceği söylemleri beni derinden etkilediği gibi yerli halkın oldukça tepkisini çekmiştir. Bu eşsiz doğayı korum çabası gösterilmesi gerektiğini düşünmek yerine neler planlanıyor bu gerçekten içler acısı bir durum.

Sinop gezinizde mutlaka uğramanız gereken bu yer; sizlere birçok hizmet sunmaktadır. Konaklamanız için gerekli Pansiyonlar, Oteller ve ücretleri de oldukça uygun. Mesire alanları, Piknikler, Deniz Bisikleti ve Kanoları ile ufak bir gezinti, vs. etkinlikler ile ziyaretçilerine hizmetler sunmaktadır.

Gezmenizi şiddetle tavsiye ettiğim Sinop, her tarafı güzellik, her tarafı mutluluk, her tarafı huzur dolu. Şimdiden bol mutluluklar.

Hamsilos Koyu Konaklama Ve Yakındaki Oteller:

Hamsilos Apart Hotel – Adres: Akliman Mevkii — Telefon: 0(534) 203 27 16

Hamsilos Tatil Köyü – Adres: Akliman Mevkii  — Telefon: 0(368) 287 60 62

Ahmet Muhip Dıranas  Oteli – Adres: Abalı Köyü, Akliman Mevkii  — Telefon: 0(368) 287 62 00

Hamsilos Koyu Resimleri

Hamsilos Koyu Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Akliman Mevki / Sinop
Nasıl Gidilir?: Sinop merkeze 11 km uzaklıktadır. Türkiye nin en kuzey noktası İnceburun a ise yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Akliman Koyunun 1 km kuzeyindedir. Detaylı ulaşım için Krokiyi inceleyiniz.