Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı 05

Hamam demek, tarih demek, geçmişten günümüze kadar gelen ve halen rağbet gören bir alışkanlık demek, yorgunluğu ve derdi kederi bir kenara atmak demek. Hele hele İstanbul gibi bir şehirde yaşıyorsanız hamama gitmeden olmaz desek yeridir. Bu yazımızda sizlere Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Ayasofya Haseki Hürrem Sultan Hamamı hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Haseki Hürrem Hamamı Tarihi

İstanbul’da Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii arasında bulunan Hürrem Hamamı; dönemin padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan tarafından 1556 – 1557 yılları arasında Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Hürrem Hamamı, Ayasofya’nın yanına inşa ettirilmiştir.

1910’a kadar aktif olarak hizmet veren hamam, daha sonraki dönemlerde kapalı kalmıştır. Bir dönem cezaevinin dolup taştığı zamanlarda mahkumlar burada tutulmuş, farklı dönemlerde de benzin ve kağıt deposu olarak da kullanılmıştır. İstanbul’da bulunan en önemli eserlerden biri olan Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı, 1957 – 1958 yılları arasında restore edilmiş ve 2008’e kadar halı satış mağazası olarak hizmet vermiştir.

Osmanlı dönemindeki klasik hamam tasarımında olan yapı, çifte hamam şeklinde olup, 75 metre uzunluğa sahiptir.

Hürrem Sultan Hamamı Mimari Özellikleri

 

1556 – 1557 yılları arasında hayrat olması için Mimar Sinan’a yaptırılan hamam, çifte hamam şeklinde olup 75 metre uzunluğa sahiptir.

Hürrem Sultan Hamamı’nda ilk kez kadınlar ve erkekler bölümü aynı eksen üzerine inşa edilmiştir. Kadınlar ve erkekler bölümünün sıcaklık kısımları bitişik olup soyunma yerleri iki farklı uçta bulunmaktadır.

Hamamın duvarları bir sıra kesme taş, iki sıra tuğla olacak şekilde örülmüştür. Erkekler bölümünün  soyunmalığında cephede üstte dörder sivri kemerli pencere, kadınlar soyunmalığında üçer sivri kemerler bulunmaktadır. Kapının tüm kubbeleri ise kurşunla kaplanmıştır.

Erkekler bölümünün bulunduğu cephede diğer hamamlardan farklı olarak ortasında kubbesi olan sütunlu bir revak bulunmaktadır. Kubbe ve revak tavanının süslemesi ise tuğla kullanılarak yapılmıştır.

Hamamın abidevi giriş kapısının kemerinde yeşil zemin üzerine altın harflerle yazılmış bir kitabe bulunmaktadır.

Hürrem Sultan Hamamı’nda Bulunan Bölümler

 

Hürrem Sultan Hamamı’nda Bulunan Bölümler

Toplamda 3 dönümlük alan üzerine yapılmış olan hamamda; hamam, restoran ve cafe bölümleri bulunmaktadır. Hamam içinde bulunan bölümlerden bahsedecek olursak;

Soğukluk: Bu bölümde VIP odalardan özel odalara kadar çeşitli odalar bulunmaktadır. Ayrıca kuaför, resepsiyon, masaj odaları, dinlenme alanı, vitamin bar, hamama özel üretilen ürünlerin satışa sunulduğu butik bulunmaktadır. Bu bölümde hamam keyfinden sonra keyifli sohbetler yapabileceğiniz ya da anlamsızca kafa dinleyebileceğiniz alanlar da bulunmaktadır.

Ilıklık: Sıcaklık bölümünde terleyip bu bölüme geldiğinizde keselenmeye hazır olun. Kese servisinin yapıldığı bu bölümde Osmanlı taşları kullanılarak yapılan tuvaletler ve Cehennemlik bölümü de yer almaktadır.

Sıcaklık: Terlemek için en ideal alan olan sıcaklıkta göbek taşı, eyvanlar ve halvetler bulunmaktadır. Sıcaklığın 50 dereceye kadar çıktığı bu alan, günümüzde buhar odası olarak kullanılan sistemin atası diyebiliriz. Eğer kendinizi Hürrem Sultan gibi ya da Kanuni Paşa gibi hissetmek istiyorsanız Sultan Eyvanlarının da yer aldığı sıcaklık bölümünde köpük masajı servisini mutlaka denemelisiniz.

Hürrem Sultan Hamamı Çalışma Saatleri

Hamamda çalışma saatleri ise şu şekilde:

  • Yaz döneminde 08.00 – 22.00
  • Kış döneminde 08.00 – 22.00 saatleri arasındadır.

Hürrem Sultan Hamamı Giriş Ücretleri

Gelelim hamam sefası için cebinizden çıkarmanız gereken ücretlere. İşin aslı fiyatları duyunca geri adım atabilirsiniz ama biz yine de yazalım.

Hamam Paketleri: 2019

30 dakikalık 55 Euro -&- 45 dakikalık 80 Euro,

60 dakikalık 100 Euro, -&- 80 dakikalık 115 Euro,

110 dakikalık 160 Euro. (Hemen belirtelim fiyatlar arttıkça sunulan hizmetler de artmakta)

Masaj Terapileri: 2019

35 dakikalık 40 Euro, -&- 50 dakikalık 60-75 Euro kadar artış göstermektedir.

Hürrem Sultan Hamamı Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Cankurtaran Mahallesi Ayasofya Meydanı No:2, Fatih/İSTANBUL

Telefon: 0212 517 35 35

Nasıl Gidilir?: İstanbul’un Fatih semtinde bulunan Hürrem Sultan Hamamı, Sultan Ahmet Camisi ile Ayasofya Müzesi arasındaki bölümde bulunmaktadır. Hamama ulaşmak için öncelikle Ayasofya Meydanı’na ulaşmanız gerekecek. Bunun için tramway kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Konum bilgisi için tıklayın.

  • Hamama tramway kullanarak gitmek için Sultanahmet Tramway Durağı’nda (yaklaşık 300 metre) inerek gidebilirsiniz.
  • Hamama tren kullanarak gitmek için Cankurtaran Tren Istasyonu’nda (yaklaşık 400 metre) inerek gidebilirsiniz.
  • Hamama İETT Otobüsleri’ni kullanarak gitmek için Akbıyık Otobüs Durağı’nda (yaklaşık 450 metre) inerek gidebilirsiniz.

Hürrem Sultan Hamamı