Hatila Vadisi Cam Teras özellikleri, giriş ücreti, nerede? ve nasıl gidilir? bilgileri ile daha fazlasını bu yazımızda sizler için kaleme aldık. Türkiye’nin en büyük cam terasının Artvin’de açıldığını biliyor muydunuz? Gelin bu cam teras hakkında birlikte bilgilenelim.

Bilgi: Güzel memleketimizin güzel şehri olan Artvin’de gezilecek yerler için bir liste oluşturduk. Bu eşsiz yerleri keşfetmek istiyorsanız gezi yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Artvin Hatila Vadisi Milli Parkı

Burası hakkında detaylı bilgiyi Hatila Vadisi Milli Parkı yazımızda vermiştik ama kısaca tekrar hatırlatmakta fayda var.

22.500 hektara sahip olup 16.944 hektarlık alanı 1994 yılında milli park olarak ilan edilmiştir. Milli parkın içerisinde Hatila Deresi olmak üzere pek çok farklı dere mevcuttur. Milli Park kamp, doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık gibi aktiviteler için oldukça uygundur. Konaklama içinde günübirlik yararlanabileceğiniz Çadır, Karavan ve Bungalov evleri sunan tesisler mevcut. Ulaşım, konaklama ücreti, giriş ücreti ve daha fazlası için Hatila Vadisi Milli Parkı yazımızı okuyabilirsiniz.

Artvin Hatila Vadisi Cam Teras Özellikleri

Bu cam teras şu an Ülkemizdeki en yüksek cam teras olma özelliğini taşıyor. Yapıldığı yer tam olarak Sıkıldım Kayası mevkiinde. Sıkıldım kayasının yolunu zamanında köy halkı tarafından 1954 yılında kayaları oyarak yapılmış.

İl merkezine uzaklığı yaklaşık 12 kilometre olan cam teras, 490 metre rakımda ve Hatila Deresi’nden de 220 metre yükseklikte bulunuyor.

Genel özellikleri ise; kaya birleşiminden itibaren en ve boy olarak yaklaşık 15 metrelik bir alanı kaplamakta. Uzunluğu 7 metre genişliği ise 7.5 metre. Toplam kapladığı alan ilse 50 metrekare.

Manzarası ile büyüleyen, yüksekliği ile de bir o kadar ürküten cam teras yılda yaklaşık 25 bin ziyaretçi çekmeyi ve Artvin için önemli bir turistik yer olmayı başarmıştır.

Hatila Vadisi Cam Teras Giriş Ücreti

Hatila Vadisi Milli Parka girerken ödediğiniz ücret dışında herhangi bir ücret ödenmemektedir.

Kişi başı: 12 TL

Artvin Hatila Vadisi Cam Teras Fotoğrafları

Artvin Hatila Vadisi Cam Teras Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Nerede: Artvin Şehir Merkeze 12 kilometre uzaklıkta bulunan Hatila Vadisi Milli Parkı içerisinde bulunur.

Nasıl Gidilir: Türkiye’nin farklı kentlerinden Artvin’e şehirlerarası otobüs seferleri mevcut. Uçak ile gelmek isteyenler Hopa (Batum), Kars ve Trabzon Havaalanları tercih edebilirler. Artvin şehir merkezinden dolmuş ya da taksi ile milli parka gidilebiliyor. Özel araç ile buraya gelmek isterseniz de Artvin merkezden tabelaları takip ederek buraya ulaşabilirsiniz. Hemen hatırlatmakta fayda var yolları çok dar. Lütfen dikkatli olun.