Hatila Vadisi Milli Parkı genel özellikleri, giriş ücreti, konaklama, nerede? Ve nasıl gidilir? hepsi ve fazlası bu yazımızda. Milli parklar her zaman ilgimi çekmişlerdir. Doğal güzellikleri yanı sıra, temiz havaları ve doğal hayatı ile hep takibimde olmuşlardır.

Karadeniz’in en fazla Milli Parkı bulunan ili Artvin’den konular yazarken bir Milli Park yazmasak ayıp olurdu. En meşhur ve en çok ziyaret edilen (bunun bir başka nedeni de Hatila Vadisi Cam Terasının bu park içerisinde yer alması) Milli Parkı sizler için araştırdık.

Bilgi: Güzel memleketimizin güzel şehri olan Artvin’de gezilecek yerler için bir liste oluşturduk. Bu eşsiz yerleri keşfetmek istiyorsanız gezi yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Hatila Vadisi Milli Parkı Genel Bilgiler

Artvin sınırları içerisinde bulunan 3 milli parktan birisi olan Hatila Vadisi Milli Parkı, 16.944 Hektar alanı kaplamaktadır. Burası 1994 yılında milli park olarak ilan edilmiştir.

Coğrafi yapısı V tipi, dar tabanlı, genç vadi özelliğindedir.

Parkın içerisinde başta Hatila Deresi olmak üzere birbirinden güzel birçok dere bulunmaktadır.

Vadi boyunca eğim kırıkları ortaya çıkmıştır. Bu kırıklar sonucu da irili ufaklı pek çok akarsu şelalelerinin oluşumunu sağlamıştır.

Yeşilin birbirinden güzel tonlarını görebileceğiniz milli parkta karşılaşacağınız dereler, akarsu ve şelaleler size bambaşka bir deneyim katacak. Temiz hava da daha çok gezmek ve daha çok eğlenmek için gerekli olan bütün enerjiyi temin etmenizi sağlayacaktır.

Hatila Vadisi Milli Parkı Giriş Ücreti

Kişibaşı Günlük: 4 TL

Hatila Vadisi Milli Parkı Konaklama

Günübirlik kamp alanları mevcuttur. Çadır, Karavan ve Bungalov kiralayarak burada konaklayabilirsiniz. Bunun dışında Artvin merkezde konaklamayı tercih edip burayı günübirlik ziyaret edebilirsiniz de. Konaklama ücretleri merkezde sezona ve odaya göre 85-100 Lira arasında değişmekte. Çadır Yeri; 10-15 lira arasında (kişi ve sezona göre), Karavan; 80 – 110 Lira (kişi ve sezona göre) ve Bungalov evleri de; 120-150 Lira (kişi ve sezona göre) değişmektedir.

Hatila Vadisi Milli Parkında Yapılabilecek Aktiviteler

-Türkiye’nin en yüksek cam terası olan Hatila Vadisi Cam Terasını ziyaret etmeyi unutmayın!

-Doğa Yürüyüşü

-Fotoğrafçılık

-Kamp

-Doğa Sporları gibi aktiviteleri yapabilirsiniz.

Hatila Vadisi Milli Parkı Fotoğrafları

Hatila Vadisi Milli Parkı Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Nerede: Hatila Vadisi Milli Parkı Artvin Şehir Merkeze 12 kilometre uzaklıkta bulunur.

Nasıl Gidilir: Türkiye’nin farklı kentlerinden Artvin’e şehirlerarası otobüs seferleri mevcut. Uçak ile gelmek isteyenler Hopa (Batum), Kars ve Trabzon Havaalanları tercih edebilirler. Artvin şehir merkezinden dolmuş ya da taksi ile milli parka gidilebiliyor. Özel araç ile buraya gelmek isterseniz de Artvin merkezden tabelaları takip ederek buraya ulaşabilirsiniz. Hemen hatırlatmakta fayda var yolları çok dar. Lütfen dikkatli olun.