Sinop İnceburun Feneri nerede ve nasıl gidilir? Buraya geldiğinizde sizleri neler bekliyor tek tek bu yazımızda inceleyeceğiz. Tekrar Sinop’ta olmak ve buraya gelmek çok güzel bir duygu. Bu yazımıza “Sinop’ta gezilecek Yerler“in ilk bölümü olan İnceburun Feneri’nden bahsedeceğiz.

Yine bir yaz ve yine rotam yine Karadeniz. Buraların havasını çeken, suyunu içen bir daha vazgeçemiyor. Memleketim İnebolu’ya varınca gün batımını izledikten sonra hazırlık yapmak için eve çıktım. 2 günlük Sinop gezim için planımı daha İstanbul’dan yola çıkmadan yapmıştım. Daha önce gezip gördüğüm ama tanıtma fırsatım olmayan yerleri tek tek listelemiştim ve son bir kontrolden sonra hazırlıklarım artık tamamdı.

Sabah erkenden yola çıktık. İnebolu-Sinop arası yaklaşık 200 km. mesafede ve yol oldukça virajlı. Bu virajlar sizi oldukça yavaşlatıyor ve yoruyor. Yer yer dinlenip mola vermek zorunda kaldığımı da hesap ederek 3 saat süren bir yolculuk sonunda Sinop’a varıyoruz. Yol bizi haliyle acıktırdı ve Sinop Kalesi’nin yanında bulunan çay bahçesine oturup deniz manzaralı kahvaltımızı yaptık. Sonra ilk durağımız olan İnceburun Feneri’ne doğru yola koyulduk.

İnceburun Feneri

Fener’in bulunduğu alan, katılaşmış lavlardan ve aglomeralardan oluşmuştur.

Fener 1863 yılında yaptırılmıştır ve denizden yüksekliği 38 metre’dir. Bembeyaz Kulesi ise 12 metrelik uzunluğu ve ihtişamı ile görülmeye değer. İnceburun Feneri’nin en büyük özelliği ise Türkiye’nin en kuzey noktasında yer almasıdır.

Fener’de çok uzun yıllardır bir aile yaşıyor ve buranın bakımınından bu aile sorumlu. Fener hakkında kendileri ile konuşma fırsatımız malesef olmadı.

Ve gelelim manzarasına. Karadeniz’in eşsiz güzelliğini size sunan bu koca heybetli yapı, fotoğraf çekilmek için çok güzel bir yer. Ayrıca deniz fenerinin ışıklarıyla denizin maviliğinin gece yeşiline dönmesi muhteşem bir manzara çıkartıyor ortaya. İlk fırsatta buraya gelip bu güzelliği yaşamanızı tavsiye ederim.

Konaklamaya gelince de merkezde konaklayıp buraya gelenler olduğu gibi bizim gezi sıramızda bir iki karavan ve bir iki çadır vardı.

Kamp yapmak için pek uygun bir yere benzediğini söyleyemem açıkçası. Su, yol, tuvalet vs. Gibi durumları düşünerek bu kanıya vardım ama yine de kamp yapacak arkadaşların kendi seçimleri.

İnceburun Feneri Resimleri

İnceburun Fenerine Nasıl Gidilir?

Adres: Sarıkum Köyü, 57000 – Merkez / Sinop

Nasıl gidilir?: Sinop merkez çıkışındaki Akliman tabelasını takip edin ve yol üzerinde bulunan İnceburun tabelasından devam edin. Fener, Sinop Merkez’e 20 km uzaklıkta. Sadece tek bir gidiş yolu var ve bu yolla da merkezdeki tüm tabelalar sizi kolayca çıkartıyor.Konum için tıklayın.