İstanbul Havacılık Müzesi - 03
İstanbul Havacılık Müzesi - 03

Hafta sonu ailece gidebileceğiniz, herkese hoşça vakit geçirebilecek müthiş bir müzeden bahsedeceğiz sizlere. İstanbul Yeşilköy’deki Havacılık Müzesi diğer bir adıyla Hava Kuvvetleri Müzesi. Türk havacılık tarihinin en eski uçak modellerinden günümüze kadar gelmiş her türlü örneklerinin sergilendiği müzede eğlenerek öğrenerek güzel vakit geçirebilirsiniz. Havacılık Müzesi’ nin Türkiye’ de kurulması fikri ilk olarak 1960′ lı yıllarda öne sürülmüş ve bu tarihten itibaren 1.Dünya Savaşı sırasında kullanılan Alman yapımı farklı uçak modelleri ve düşman ganimet uçakları bu müze için araştırılıp sergilenmek üzere toplatılmıştır.

Havacılık Müzesi ilk olarak 15 Mayıs 1971 tarihinde İzmir’ de Cumaovası’ nda açılmıştır. Müzenin açılışına büyük ilgi gösterilmesine rağmen gerek bölgeye ulaşımın kısıtlı olması, gerek koşulların yetersiz olması sebebiyle farklı bir yerde yeni bir müze yeri arayışına girilmiştir. Bunun sonucu olarak İstanbul’ da Yeşilköy Tren İstasyonu’ nun arka tarafındaki 15.000 mertekarelik alana müzenin inşa edilmesine karar verilmiştir. Özenli bir çalışmanın ardından modern bir müze olarak 16 Ekim 1985 tarihinde Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil Sözer tarafından ziyaretçilere açılarak bugünkü yerini almıştır. Müze Türk Hava Kuvvetleri’ ne bağlı Komutanlık olarak hizmet vermektedir.

İstanbul Havacılık Müzesi - 05
İstanbul Havacılık Müzesi – Sergi

Müzede Türk hava tarihinin en eski uçaklarından, balon ve zepline kadar her tip uçak, helikopter model maket ve aslı sergilenmektedir.

Müzede 3000 metrekarelik alanda toplam 8 adet sergi salonu yer alıyor. Ekim ayında gençler arası yapılan model maket uçak yarışmasına katılan gençler müzenin kafeteryasında oturup karşılıklı fikir alışverişi yapıyorlar. Müzede ayrıca 56 kişi kapasiteli sinema salonu ( konferans salonu ) bulunuyor. Araştırma yapmaya müsait bir kütüphaneyi de bünyesinde barındıran müzede havacılık tarihinin gelişimini adım adım sıralayan vitrinler bulunmakta. Bu vitrinlerde ilk motorlu araçlardan savaş uçaklarına kadar, hatta uzay füzelerine kadar pek çok model maket koleksiyonu sergilenmekte. Hezarfen Ahmet Çelebi’ nin kendi yaptığı kanatlarıyla Galata Kulesi’nden Üsküdar’ a uçuşunun sergilendiği vitrin de ziyaretçiler tarafından en fazla ilgi görenler arasındadır.

Türk Hava Kuvvetleri üniforması, madalyaları, çeşitli tablolar müzenin diğer önemli gezilecek unsurları. İlk pervaneli uçaktan Türk Hava Yolları ‘ nın ilk kullanılan uçağına kadar toplamda 43 adet uçağı yakından görmek isterseniz bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ayrıca müzedeki hediyelik eşya mağazasından kendinize ya da sevdiklerinize müze ile ilgili kalıcı hediyeler de satın alabilirsiniz.

 

İstanbul Havacılık Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri?

Fiyat Güncellenme Tarihi: 20.07.2015

Yetişkin: 6.5 TL

Öğrenci: Ücretsiz

DipNot: İçeride yapılan kamera çekimi için de 25 TL ücret alınmaktadır.

Ücretsiz Özel Gün ve Haftalar: Resmi izin belgesi ile topluca okul ile gelen öğrenci ve öğretmenlerden, Turizm Haftası (15-22 Nisan ) tüm öğretmen ve öğrencilerden, Çocuk Şenliği Haftası (16-26 Nisan) tüm çocuklardan, Öğretmenler Haftası (18-24 Kasım) tüm öğretmenlerden, Müzeler Haftası (18-24 Mayıs) tüm ziyaretçilerden, Milli bayramlarda 60 yaş üzeri yaşlılar ve gazilerden ücret alınmamaktadır.

Kapalı olduğu zamanlar: Müze pazartesi kapalı olup hafta içi saat 09.00- 16.00 arası, hafta sonu ile tatil günleri ise 09.00- 17.00 arası ziyaretçilere açıktır.

 

İstanbul Havacılık Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Hava Kuvvetleri Müzesi Komutanlığı, 34149 – Yeşilköy / İstanbul

Telefon: 0 212 663 24 90 – Danışma: 2268 — Randevu: 2268 — Bilet Gişe: 2218

Şehirler Arası Ulaşım: İstanbul dışından şehirler arası otobüs ile gelindiğinde İstanbul Esenler Otogarı’ndan belediye otobüsü ile Bakırköy’ e binip buradan tren ile Yeşilköy İstasyonu’nda inerek Hava Kuvvetleri Müzesi’ne ulaşabilirsiniz. Ya da Esenler Otogarı’ndan Havaalanı yönündeki metroyu kullanarak CNR Fuar Merkezi istasyonunda inip, kalan 5 km kadar kısa mesafe için taksiye binerek de rahatlıkla Havacılık Müzesine ulaşmanız mümkün.

Denizyolu İle Ulaşım: Vapur ile Sarayburnu’ na gelip hemen yakınındaki Sirkeci Tren İstasyonu’ndan Halkalı yönüne giden trene binerek Yeşilköy İstasyonu’nda inip hemen karşıya geçerek

Müzeye ulaşabilirsiniz. Diğer bir seçenek de Yenikapı Vapur İskelesi’nden inince otobüs durağından Yeşilköy belediye otobüsü olan 72T’ ye binip Yeşilköy’de inerek Havacılık Müzesi’ ne ulaşımı sağlayabilirsiniz.

Tren İle Ulaşım: Asya kıtasından gelecekler için trenle Haydarpaşa’a gelip burdan vapur ile Eminönü’ ne geçip Sirkeci Tren İstasyonu’ndan Halkalı yönüne giden trene binerek Yeşilköy İstasyonu’nda inerek müzeye ulaşabilirsiniz. Ya da Eminönü’ nden 81 numaralı Yeşilköy Belediye Otobüsü ile müzeye ulaşım yapılabilir.

Havayolu İle Ulaşım: Uçak ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan 5 km uzaklıktaki Havacılık Müzesi’ne taksi ile çok kısa mesafede ulaşabilirsiniz.

Araç İle Ulaşım: E-5 ya da E-6 yolu boyunca Yeşilköy Atatürk Hava Limanı istikameti takip edilir. Havaalanı girişine gelince sahil yoluna girilip, ışıkların olduğu ilk kavşak sonrası Hava Kuvvetleri Müzesi levhası takip edilerek müzeye ulaşım sağlanır.

 

İstanbul Havacılık Müzesi Resimleri

 

 

İstanbul Havacılık Müzesi Krokisi