istanbul Oyuncak Müzesi – Göztepe / İstanbul

istanbul oyuncak müzesi 01

En yaşlısı yaklaşık 300 yıllık olan tarihi oyuncakların sergilendiği Göztepe/İstanbul’daki Oyuncak Müzesi,  23 Nisan 2005 tarihinde Sunay Akın tarafından yaptırılmıştır. Türkiye’nin oyuncak müzesi olma özelliğini taşımaktadır. Ailecek ya da sevdiklerinizle güzel bir gün geçirip çocukluğunu hatırlamak isteyenler ya da çocuğuna unutamayacağı anlar yaşatmak isteyenler için en doğru adres olan bu müzede 4 bine yakın oyuncak bulunmakta.

Müzede sergilenen oyuncakların kendi zamanlarında kullanılmış oluşu ve kullanıldıkları döneme ait izler barındırıyor olması, müzede gezerken hayal gücünüzü de harekete geçiriyor. Sunay Akın böyle bir müzeyi ülkemize kazandırdığı için en azından bir teşekkürü gerçekten hak ediyor.

DipNot: Flaş ışığı, müzede sergilenmekte olan eserlere zarar verdiğinden dolayı flaşlı fotoğraf çekimi yasaklanmış.

 

istanbul Oyuncak Müzesi Hikayesi

İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan 2005 yılında şair/yazar Sunay Akın tarafından kurulmuştur. 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği müze Göztepe semtindeki tarihi bir köşkte yer almaktadır.

Sunay Akın’ın 1990 yılından başlayarak pekçok ülkedeki koleksiyonerlerden, antikacılardan ve açık arttırmalardan kitaplarının ve de gösterilerinin telifleriyle satın aldığı oyuncak tarihinin en değerli eserleriyle kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, uygarlık tarihini daha eğlenceli, daha akılda kalıcı bir öğrenme yöntemi ile ziyaretçilere sunmaktadır.Örneğin, uzay oyuncaklarının sergilendiği bölümde Ay’a ulaşma çabası, tren oyuncakları bölümünde ise sanayi devrimi oyuncakların diliyle anlatılmaktadır. Müzenin dekoru da bu düşünceyle sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından tasarlanmıştır. Müze bir şair tarafından açılmış olması ve bir sahne tasarım sanatçısı tarafından tasarlanmış olması özelliği ile de dünyada bir ilki teşkil etmektedir.

İstanbul Oyuncak Müzesi’nin en önemli özelliklerinden birisi de aileyi bütün üyeleri ile kucaklamasıdır. Müze bu özelliğiyle üç kuşağın birarada zaman geçirebileceği ve ortak mutluluğu paylaşabileceği bir mekandır. Nine/dede, anne/baba çocuklarla birlikte bir zaman makinasında çocukluklarına doğru yola çıkarken, birbirlerine kendi dönemlerini anlatmanın keyfini çıkartırlar. Oyuncak müzesinin koridorları ‘’Bundan bende vardı!’’ cümlesi ile başlayan ve çocukluk hatıralarının anlatıldığı sesler ile yankılanmaktadır.

İstanbul Oyuncak Müzesi ile birlikte Avrupa ülkelerinde büyük öneme sahip olan oyuncak müzeleri konusunda ülkemizdeki boşluk tamamlanmış ve İstanbul Oyuncak Müzesi dünyadaki örnekleri arasında önemli bir yere sahip olmuştur. 2012 yılının Kasım ayında İstanbul Oyuncak Müzesi tarafından gerçekleştirilen ve dünyada bir ilk olan TOYCO-2012 İstanbul ( Avrupa Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği ) buluşması ilk kez Türkiye’de gerçekleştirilmiştir. Bu sayede İstanbul Oyuncak Müzesi dünyada çocuk ve oyuncak müzeleri birliği kurulması konusunda öncü olmuş, İstanbul’a ‘oyuncak müzelerinin başkenti’ ünvanını kazandırmıştır.

İstanbul Oyuncak Müzesi ülkemizdeki diğer oyuncak müzelerinin de açılması için örnek teşkil etmiştir. 2011 yılında, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Antalya Oyuncak Müzesi ve 2013 yılında da Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi, İstanbul Oyuncak Müzesi kurucusu Sunay Akın’ın danışmanlığı ve küratörlüğünde kapılarını ziyarete açmıştır. Sunay Akın ayrıca Barış Manço Müzesi ve Antalya Soba Müzesi’nin kuruluşlarında da danışmanlık yapmış, katkılarda bulunmuştur.

 

istanbul Oyuncak Müzesi Ziyaret Saatleri

Pazartesi günleri kapalı olan müzeye;

Hafta içi: 09.30-18.00

Hafta sonu: 09.30- 19.00 arasında gidebilirsiniz.

 

istanbul Oyuncak Müzesi Giriş Fiyatları

Tam ücret: 10 TL

İndirimli ücret: 7 TL

Fiyat Güncelleme Tarihi: 25.03.2015

 

Müze Cafe’de Kahvaltı

Kahvaltı yalnızca özel istek üzerine verilmektedir.

Kahvaltı Ücretleri ;

Yetişkinler için : 45 TL.

Çocuklar için (12-6 yaş arası) : 35 TL

6-3 yaş arası : 7 TL’dir.

3-0 yaş arası kahvaltı hizmeti ücretsizdir.

Ayrıca doğum günü gibi özel gün organizasyonlarını bu eşsiz müzede oyuncaklar içinde yapabilirsiniz.

 

istanbul Oyuncak Müzesi Nerede

Adres :  Ömerpaşa Caddesi Dr. Zeki Zeren Sokağı No:17 Göztepe / Kadıköy / İstanbul

Telefon :  0(216) 359 45 50 – 51

Nasıl Gidilir? :  Kadıköy’e gelip aşağıdaki otobüslerden birine binerek müzeye ulaşabilirsiniz.

10, 10B, 10S, 14ÇK, 14KS, 17, 17L, 19F, 19K, 19M, 19S, GZ1, GZ2

Göztepe durağında indiğinizde müze buraya yürüme mesafesindedir.

Kadıköy Kartal Metrosu kullanarak da Yenisahra durağına yine yürüme mesafesindedir.

Avrupa yakasından geçişler için Metrobüsle – Uzunçayır durağından – Göztepe’ye geçiş yapılabilir.

istanbul Oyuncak Müzesi Resimleri

 

istanbul Oyuncak Müzesi Krokisi