İstanbul Park – Tuzla / İstanbul

İstanbul park nerede ve buraya nasıl gidilir? ayrıca parkı kullanmak isteyenler için ücretler nedir bu yazımızda göz geçireceğiz. İstanbul da bulunan ve geçmişte dünyanın en ünlü ve popüler motor sporu olan Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapan İstanbul Park, günümüzde ise artık yarışlar için kullanılmamakta olup halkın kullanımına açılmış ve özel etkinlikler ile değerlendirilmeye başlanılmıştır. İstanbul Park, Anadolu yakasında Tuzlada bulunuyor.

İstanbul Park Hakkında Bilgilendirme

Pist profesyonel yarış pilotları için dizayn edilmiş bir pisttir ancak günümüzde Formula 1 yarışları için kullanılmamaktadır. Bunun sebebi ise ekonomik nedenlerden dolayı anlaşma sağlanamamış olmasıdır. Yarışların yapıldığı dönemlerde bilet fiyatları oldukça yüksekti ve tribünler boş kalıyordu aynı zaman da Formula 1 ülkemizde diğer ülkelerde olduğu kadar popüler olmadığından dolayı da çok az miktarda insan yarışı izleme geliyor ve dolayısıyla bu yarışlardan herhangi bir gelir elde edilmemekle birlikte çok yüksek miktarda zarar ediliyordu bu nedenle yeni bir anlaşma yapılmamış ve İstanbul Park Formula 1 yarış takviminden çıkartılarak artık yarışlara ev sahipliği yapmamaya başlamıştır.

İstanbul Park’ta Neler Var?

Peki artık Formula 1 yarışlarına ev sahipliği yapmayan İstanbul Park ne için kullanılıyor? Şu an özel bir firma olan İntercity firması tarafından işletilen İstanbul Park ta bazı özel yarış etkinlikleri yer alıyor ve bu etkinliklere herkes katılabiliyor.  Örneğin şu an için clio cup, megane cup, Porsche GT3 Trophy Turkey ve Caterham Cup gibi etkinlikler bulunuyor. Bu yarışlara dileyen herkes katılabiliyor ve araçlar firma tarafından tahsis ediliyor. Yarışlarda yarış isimlerinde kullanılan araçlar tahsis ediliyor ve bu araçlar tüm güvenlik özelikleri ile donatılmış ve yarış için tasarlanmış özel araçlardır. Yani örnek olarak Clio cup’ı ele alırsak. Katılmanız durumunda firma size tüm güvenlik önlemleri ve yarışa uygun ekipmanlar ile donatılmış bir Clio tahsis ediyor ve siz yarışta bu aracı kullanıyorsunuz. Aynı zaman da yarış öncesinde size 2 günlük özel bir eğitim de veriliyor ve yarışa hazır olmanız sağlanıyor. Yıl içinde birçok yarışa giriyorsunuz ve bunlar da aldığınız derecelere göre sıralamanız belirleniyor. Bu yarış etkinliklerine katılmanız için ödemeniz gereken ücret ise örnek olarak en makul etkinlik olan clio cup için 4000€+KDV. Ayrıca kendi üzerine giyeceğiniz eldiven kask ve benzeri güvenlik ekipmanları içinde 1100€+KDV olarak ücretlendiriliyor. Araç, eğitim ve diğer konularda tüm destekler ise yarış ücreti paketine dahil olarak sunuluyor.

Bu tür yarış etkinlikleri dışında İstanbul Park pist günleri bulunuyor. Pist günleri yarış etkinlikleri fiyatlarına göre çok daha uygun olduğundan daha geniş bir kitleye hitap ediyor. Bu günlerde piste gelerek kendi aracınız ile dilediğini şekilde hız yaparak heyecan dolu anlar yaşayabilirsiniz. Pist günlerine katılım içinse araç başı ücretlendirme yapılıyor. Ücretlendirme aracınızın motor gücüne göre belirleniyor ve internetten yapılan kayıtlarda bir miktar indirim uygulanıyor.

İstanbul Park Kullanım Ücretleri
 

100 HB ve altı araçlarda 20 DK sürüş için; internetten kayıtlarda 100TL,kayıt ofisinden kayıtlarda 125TL ödemeniz gerekiyor.

100-150 HB arası 20 dk sürüş için; internetten kayıtlarda 150TL, kayıt ofisinden kayıtlarda 190TL ödemeniz gerekiyor.

150-250 HB arası 20 dk sürüş için; internetten kayıtlarda 300TL, kayıt ofisinden kayıtlarda 375TL ödemeniz gerekiyor.

250-350 HB arası 20 dk sürüş için; internetten kayıtlarda 600TL, kayıt ofisinden kayıtlarda 750TL ödemeniz gerekiyor.

350-450 HB arası 20 dk sürüş için; internetten kayıtlarda 1.200TL, kayıt ofisinden kayıtlarda 1.500TL ödemeniz gerekiyor.

450 HB ve üzeri araçlar için 20 dk sürüş için; internetten kayırlarda 2.400 TL, kayıt ofisinden kayıtlarda 3.000TL ödemeniz gerekiyor.

İstanbul Park Fotoğrafları

İstanbul Parka Nasıl Gidilir?

Adres: Akfırat Mh., Göçbeyli Cd. No:1, 34959 Tuzla/İstanbul

Nasıl Gidilir: TEM’i tercih edecek sürücüler İstanbul’dan Ankara istikametinde 22. km’de Sabiha Gökçen ve 25. km’de Şekerpınar-Bayramoğlu çıkışlarından İstanbul Park tabelalarını takip ederek buraya ulaşabilirler. Ankara’dan İstanbul istikametine, İstanbul’a 25 km kala Şekerpınar-Bayramoğlu ve 22 km kala Sabiha Gökçen çıkışlarından İstanbul Park tabelalarını takip ederek buraya ulaşabilirler.

E-5’i tercih edecek olan sürücüler, İstanbul’dan Ankara istikametinde Sabiha Gökçen ve Şekerpınar-Bayramoğlu kavşaklarından İstanbul Park tabelalarını takip ederek buraya ulaşabilirler. Ankara’dan İstanbul istikametinde Şekerpınar-Bayramoğlu ve Sabiha Gökçen kavşaklarından İstanbul Park tabelalarını takip ederek buraya ulaşabilirler.Konum için tıklayın.