Ana sayfa Gezilecek Yerler İstanbul’da Gezilebilecek 17 Ücretsiz Müze

İstanbul’da Gezilebilecek 17 Ücretsiz Müze

2

Türkiye İş Bankası Müzesi - 03

İstanbul’da pek çok ücretsiz müze olduğunu biliyor muydunuz? İşte bu yazımıza sizler için hiç bir ücret ödemeden gezebileceğiniz müzeleri listeledik.

1- Kazım Karabekir Paşa Müzesi ( Üsküdar )

Kazım Karabekir Paşa’nın hayattayken yaşadığı ev vefatından sonra anısına müze’ye çevrilmiş. Her Salı ve Perşembe 09:00 – 16:30 saatleri arasında ziyarete açık.

2- Atatürk Evi ( Osmanbey )

İnkilap Müzesi - 01

Atatürk’e ait kişisel ve özel eşyalarının sergilendiği 3 katlı müze Osmanbey’de bulunuyor. 3 Katlı olsa da yaklaşık 45 dakikada müzenin tamamını gezebilirsiniz.

3- Sait Faik Abasıyanık Müzesi ( Burgazada )

Sait Faik’in Burgazada’daki evi, vefatından sonra müzeye dönüştürülmüştür. Kıyafetleri, notları ve daha pek çok kişisel eşyasını görmeniz mümkün.

4- İş Bankası Müzesi ( Eminönü )

Türkiye İş Bankası Müzesi - 03

İş Bankası’nın tarihi hakkında pek çok eser barındıran Müze, Pazartesileri, 1 Ocak ve Bayramların ilk günleri hariç 10:00 – 18:00 saatleri arasında ziyarete açık.

5- Pera Müzesi ( Taksim )

Pera Müzesi - 01

Çarşamba günleri yanında bir refakatçi ile engelli vatandaşlar, öğrenciler ve 12 yaşından küçük çocuklar, cuma günleri ise 18:00 – 22:00 arası herkes ücretsiz olarak müzeyi ziyaret edebilirler.

6- Klasik Otomobil Müzesi ( Başakşehir )

Ülkemizin ilk otomobil müzesi olma özelliğini taşıyan bu müzede 1920-1970 yılları arasın döneme ait 50 klasik otomobili barındırıyor. Cumartesi ve Pazar günleri açık olan müzeyi 10:00 – 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

7- Orhan Kemal Müzesi ( Beyoğlu )

Orhan Kemal Müzesi Giriş Ücreti

Ülkemizin en önemli yazarlarından olan Orhan Kemal’in kalemine ve yaşamına dair pek çok bilgi bulabileceğiniz müze hafta içleri 10.00 – 19:00 saatleri arasına açık.

8- Sakıp Sabancı Müzesi ( Emirgan )

Özel müzelerden biri olmasına rağmen çarşamba günleri ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Eşsiz boğaz turu da cabası.

9- İstanbul Modern Sanat Müzesi ( Karaköy )

İstanbul Modern Sanat Müzesi - 02

Perşembe günleri tamamen ücretsiz olarak ziyaret edebilir ayrıca 17:00’ten sonra rehberli gezilere rezervasyon yaptırarak katılabilirsiniz.

10- Cumhuriyet Eğitim Müzesi ( Fatih )

Cumhuriyet dönemi Türk Eğitim tarihine ait pek çok eser bulunan müze kesinlikle görmeye değer. Cumartesi ve Pazar günleri kapalı olan müzeyi 10:00 – 17:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

11- Sirkeci Garı Müzesi ( Fatih )

2005 yılında Sirkeci Garı’nda açılan müze, İstanbul Demiryolu Müzesi olarak da biliniyor. Müzede TCDD’nin geçmişte kullandığı demiryolu aletleri ve haberleşme araçları, fotoğraflar ve daha birçok eşya sergileniyor. Pazar, Pazartesi ve resmi tatiller dışında her gün 09.00-12.30 ve 13.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

12- Salt Beyoğlu ve Salt Galata( Beyoğlu )

Sergi alanı olarak önce Beyoğlu ardından Galata’da kuruldu. Boş vakitlere denk gelmedğiniz sürece size eşsiz bir sergi deneyimi sunuyor.

13- Osmanlı Bankası Müzesi ( Galata )

Salt Galata’nın altında bulunan müze Osmanlı zamanında alışverişte kullanılan para, sikke ve daha pek çok konu hakkında eser sunuyor.

14- İstanbul Deniz Müzesi ( Beşiktaş)

İstanbul Deniz Müzesi - 01

Müze öğrenciler için ücretsiz. Denizcilik tarihimiz ile ilgili eserlere hala öğrenciyseniz ve öğrenci kartınız varsa ziyaret etmenizi öneririz. Pazartesi, 1 Ocak ve Bayramlarda kapalı olduğunu hemen hatırlatalım.

15- Ahmet Hamdi Tanpınar Kütüphanesi ve Müzesi ( Fatih )

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi 12 Kasım 2011 yılında açılan kütüphanede 1000’i aşkın yazar, 9000 kitap mevcuttur. Resmi tatil ve pazar günleri  hariç diğer günler 10.00-19.00 saatleri arası ziyarete açıktır.

16- Hüseyin Rahmi Girpınar Müze Evi ( Heybeliada )

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Heybeliada’da, 1912-1944 yılları arasında yaşadığı evin, Kültür Bakanlığının yaptığı restorasyonla müzeye çevrilmesiyle oluşturulmuştur. Kendi yaptığı el işlerinin de bulunduğu eşyalar ve kitaplar sergileniyor.Pazartesi dışında her gün 10.00-16.00 saatlerinde ziyaret edebilirsiniz.

17- Ruh ve Sinir Hastalıkları Müzesi

2008 yılından beri hizmet veren müze ismi ile en dikkat çekici müzelerden birisi. Tedavilerde kullanılan tıbbi cihazlar, teşhis aletleri gibi pek çok eser müzede sergilenmekte. Ruh ve Sinir hastalıkları hastanesinin bünyesinde bulunuyor.

+ Bunlar Dışında Gidebileceğiniz Diğer Ücretsiz Müzeler;

PTT Müzesi – Fatih / İstanbul
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi – Fatih / İstanbul
Yahya Kemal Enstitüsü ve Müzesi – Fatih / İstanbul
II. Bayezid Türk Hamam Kültürü Müzesi – Beyazıt / İstanbul
Galatasaray Müzesi – Beyoğlu / İstanbul

2 YORUMLAR

  1. ptt müzesi,(sirkeci)
    basın müzesi,(çemberlitaş)
    yahya kemal müzesi,(çemberlitaş)
    beyazıt hamam müzesi ,(laleli)
    galatasaray müzesi (istiklal caddesi)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.