İstanbul’da şehir içinde yürüyüş ve koşu yapılabilecek parkları ve özel alanları sizler için araştırdık. İstanbul’da doğa ile iç içe o kadar güzel yerler var ki. Özellikle hafta sonu kaçamak olarak kullanabileceğiniz yürüyüş yolları ile kendinizi ormanın içinde bulmanız bir an meselesi. Hadi birlikte bu güzel yerlere bir göz atalım.

1- Maçka Parkı

Tek kelime ile kurtarılmış alan diyebiliriz. Şehrin içerisinde böylesine muazzam bir alan bulmak gerçekten güç. Sert topraktan oluşan yolu ve merdiven antrenmanı için uygun merdivenleri ile tam sporseverlerin hayalindeki park. Şehir içinde yürüyüş ve koşu yapılabilecek alanlardan ilki.

2- Yıldız Parkı

İleri düzey yürüyüş yapanlara önerebileceğimiz Yıldız Parkı, profesyonel kros antrenmanları için uygun yer desek abartmış olmayız. Yine de yeni başlayanlar için içerisinde düz alanlar olduğunu ve gönül rahatlığı ile gidebileceklerini belirletim.

3- Fenerbahçe Parkı

Bir park daha fazla neye sahip olabilir ki. Yeşili, seniz kenarı ve sakinliği ile Fenerbahçe Parkı da sporseverlerin uğrak yerlerinden birisi. Parkur çok uzun değil ancak manzara o kadar güzel ki tekrar tekrar sizi içine çekiyor ve spora devam etmenizi sağlıyor.

4- Yahya Kemal Parkı

Yine yıldız yokuşundan aşağı inerken sol tarafta bulunan Conrad otelin önünde kalan parkın zemini iyi olmasa da fena da sayılmaz. Denemeye değer.

5- Abbasağa Parkı

Yine Yıldız yokuşundan aşağı inerken Ortaköy’e dönüş veren ışıkların sağ tarafında kalır. Pek fazla bilinmese de yürüyüş / koşu için ideal bir yerdir.

6- Polenezköy

Yeni başlayanlar için harika bir rota. Polonezköy tabiat parkında Eğim yok denecek kadar az. Burada yürürken yolun hiç bitmesini istemeyeceğinizden eminiz.

7- Adalar

Temiz hava, sakinlik ve biraz huzur isteyenlerin bahar aylarında ayda 1 veya 2 kez kendini adaya attığını biliyoruz. Bi de sporsever bu dostlarımız adalardaki yürüyüş alanlarını artık iyi bilirler. Temiz hava içinize işledikçe daha fazlasını isteyeceğinizden eminiz. Adalar’daki gezilecek yerlere göz atmak isterseniz sizi şöyle alalım.

8- Emirgan Korusu

Hafta sonu ne kadar kalabalık olduğunu az çok tahmin edebilirsiniz. Ancak erken saatlerde gitme fırsatınız varsa muhakkak değerlendirmenizi öneririz. Emirgan Korusu gezinizde sincapların size eşlik edeceğinizden emin olabilirsiniz.

9- Enka Sadi Gülçelik Atletizm Pisti

İstinye civarında oturanlar için güzel bir fırsat. Olimpik ölçülerde olan atletizm pisti, takım sporları ve profesyonel sporcuların antrenman saatleri dışında kalan zamanlarda kullanıma açık. Bu imkanı değerlendirin deriz.

10- Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı Aktif sporcuların tercih ettiği, uzunluğu 6.5 km. olan ve zaman zaman koşu organizasyonlarının da yapıldığı bu parkur son zamanlarda yapılan anormal zamlardan sonra pek tercih edilmemeye başlandı. Ama yine de aklınızın bir köşesinde bulunmasında yarar var.