Ana sayfa Beykoz Polonezköy Tabiat Parkı / İstanbul

Polonezköy Tabiat Parkı / İstanbul

0
Polonezköy Tabiat Parkı
Polonezköy Tabiat Parkı

Doğa ile baş başa bir hafta sonu geçirmek isteyenlerin ilk tercihi Polonezköy Tabiat Parkı. Doğanın en saf halini barındıran Polonezköy Tabiat Parkı, nerede, nasıl gidilir, ziyaret saatleri ve giriş ücreti hakkında kısa kısa bilgiler paylaşacağız.

Polonezköy Tabiat Parkı Genel Bilgiler

İstanbul’un il tabiat parkı olma özelliğini taşıyan bu yer 1994 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. Yaklaşık 3000 hektar alanı kaplayan park, günümüzde İstanbul’un en büyük tabiat parkı olma özelliğini de taşımaktadır.

Park pek çok yabani hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Bu hayvanları; Kızıl Geyik, Karaca, Yaban Domuzu, Çakal, Tilki, Sincap, Sansar, Gelincik, Sülün, Keklik, Atmaca, Şahin, Doğan, Karatavuk, Saka, Üveyik, Baykuş, Saksağan, Serçe olarak sıralayabiliriz.

Park aynı zamanda bitki çeşitliliği bakımından da oldukça zengindir. Genel olarak alanda yer alan bitkileri: Karaçam, Kızılçam, Sarıçam, Saplı Meşe, Sapsız Meşe, Saçlı Meşe, Macar Meşesi, At Kestanesi, Anadolu Kestanesi, Avrupa Ladini, Doğu Çınarı, Akdeniz Servisi, Gürgen, Karaağaç, Kızılağaç, Kayın, Ihlamur, Doğu Mazısı, Anadolu Saparnası, Akdeniz Defnesi, Kocayemiş, Karayemiş, Yayılıcı Dağ Muşmulası, Geyikdikeni-Alıç, Ateş Dikeni, Funda Çalısı, Beyaz Çiçekli-Yaprak Döken Kartopu türleri olarak sıralayabiliriz.

Polonezköy Tabiat Parkı Yapılabilecek Aktiviteler

Park içerisinde günübirlik kullanıma uygun piknik alanları, kamp alanları, bisiklet ve yürüyüş & koşu yolları bulunmaktadır.

Piknik: Hazırlayın piknik sepetinizi ve yaşanabilecek en güzel hafta sonlarından birine adım atın. Şehrin gürültüsünden ve kalabalığından uzak sessiz, sakin doğa ile baş başa bir ortam. Sepet hazırlamakla uğraşmak istemeyenler de buraya gelip restoranları kullanarak kahvaltı veya öğle/akşam yemeği yiyebilirler.

Bisiklet: Alan içerisinde bulunan araç yollarını kullanarak doğa ile iç içe bisiklet sürmenin tadını çıkarabilirsiniz. Bisikletiniz yoksa üzülmeyin burada bisiklet kiralama hizmeti veren pek çok işletme var.

Yürüyüş & Koşu: Tabiat parkı olur da yürüyüş & koşu parkuru olmadan olur mu? Yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki parkuru ister sohbet ede ede yavaş yavaş bitirin isterseniz de yediklerinizi eritmek için bol bol koşabilirsiniz.

Kamp: Parkı çok beğenip burada bir gece geçirmek isteyebilirsiniz. Tabi otel ve pansiyon seçenekleriniz de mevcut ama çadırlı kamp böylesi bir atmosfere daha uygun gibi. Yine de seçim sizin. Tabi kendi çadırınız olmasına da gerek yok. Burada çadırlı kamp hizmeti veren bir işletme var.

Polonezköy Tabiat Parkı Ziyaret Saatleri
Polonezköy Tabiat Parkı Ziyaret Saatleri

Polonezköy Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Parka giriş esnasında herhangi bir ücret ödememekle birlikte içerisinde bulunan işletmelere ait alanlarda hizmet almak isterseniz ücret ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Polonezköy Tabiat Parkı Ziyaret Saatleri

Park her gün 07:00 – 00:00 arası ziyaret edilebilmektedir. Kamp veya konaklama hizmeti alacaklar için alana giriş çıkış saatlerinde kısıtlama yoktur.

Polonezköy Tabiat Parkı Konaklama
Polonezköy Tabiat Parkı Konaklama

Polonezköy Tabiat Parkı Konaklama

Burası sadece günübirlik piknik yapıp akşam çıkmanız gereken tabiat parklarından biraz daha farklı. İçerisinde pek çok işletme restoran, kafeterya gibi pek çok işletme bulunmakta. Konaklama hizmeti sunan bir butik otel ve pansiyon da bunlardan sadece birkaçı. Bunların haricinde çadırlı kamp hizmeti veren işletme de mevcut. Yani konaklama için hiç de fena olmayan seçenekler mevcut. Fiyatlar ise gecelik; 80 – 150 lira arası değişmekte. Ama benim tavsiyem önce gidip eğlenin konaklamaya duruma göre orda karar verin. Hem seçeneklerin hepsini de görmüş olursunuz.

Polonezköy Tabiat Parkı Nerede? ve Nasıl Gidilir?
Polonezköy Tabiat Parkı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Polonezköy Tabiat Parkı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Polonezköy Tabiat Parkı 34820 Polonez – Beykoz / İstanbul

Ulaşım: Popüler bir yer olması nedeniyle pek çok noktadan ulaşım imkânına sahip. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Kavacık çıkışı ve yeni Riva yolu üzerinden ilerledikten sonra Beykoz-Riva ve Alemdağ-Şile tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gitmek isteyenler ise: Öncelikle Üsküdar Meydanına gelmelidirler. Buradan 15KÇ – 135G – 136 hat numaralı otobüslere binerek Tabiat Parkı durağında inerek buraya ulaşabilirler. Konum bilgisi için tıklayın.

Son olarak İstanbul’da bulunan diğer parklara göz atmak isterseniz İstanbul’daki parklar için oluşturduğumuz listemize bir bakmanızı öneririm. Başka bir gezide görüşmek üzere kendinize iyi bakın. :)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.