Polonezköy Tabiat Parkı
Polonezköy Tabiat Parkı

Doğa ile baş başa bir hafta sonu geçirmek isteyenlerin ilk tercihi Polonezköy Tabiat Parkı. İstanbul’un içinde gürültüden uzak kahvaltı mekanları arıyor ve şehrin gürültüsünden biraz olsun uzaklaşmak istiyorsanız burası en yakın kaçış noktalarından biri diyebiliriz. Bu gezimizde Polonezköy Tabiat Parkı nerede, nasıl gidilir, ziyaret saatler, giriş ücreti, kahvaltı mekanları ve gezilecek yerlerini sizler için bir liste haline getirdik.

Önemli Bilgi: İstanbul’un keşfedilmemiş yerlerini keşfetmek, tarihi sokaklarında gezmek ve ada plajlarında yüzmek istiyorsanız İstanbul’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın, pişman olmayacaksınız. :)

Polonezköy Tabiat Parkı Genel Bilgiler

İstanbul’un il tabiat parkı olma özelliğini taşıyan bu yer 1994 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. Yaklaşık 3000 hektar alanı kaplayan park, günümüzde İstanbul’un en büyük tabiat parkı olma özelliğini de taşımaktadır.

Park pek çok yabani hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Bu hayvanları; Kızıl Geyik, Karaca, Yaban Domuzu, Çakal, Tilki, Sincap, Sansar, Gelincik, Sülün, Keklik, Atmaca, Şahin, Doğan, Karatavuk, Saka, Üveyik, Baykuş, Saksağan, Serçe olarak sıralayabiliriz.

Park aynı zamanda bitki çeşitliliği bakımından da oldukça zengindir. Genel olarak alanda yer alan bitkileri: Karaçam, Kızılçam, Sarıçam, Saplı Meşe, Sapsız Meşe, Saçlı Meşe, Macar Meşesi, At Kestanesi, Anadolu Kestanesi, Avrupa Ladini, Doğu Çınarı, Akdeniz Servisi, Gürgen, Karaağaç, Kızılağaç, Kayın, Ihlamur, Doğu Mazısı, Anadolu Saparnası, Akdeniz Defnesi, Kocayemiş, Karayemiş, Yayılıcı Dağ Muşmulası, Geyikdikeni-Alıç, Ateş Dikeni, Funda Çalısı, Beyaz Çiçekli-Yaprak Döken Kartopu türleri olarak sıralayabiliriz.

Listeye Geçmeden Önce Kısa Bir Polonezköy Gezi Videomuz

Bu güzel yerleri keşfetmeden önce mutlaka izlemek isteyeceğiniz keyifli bir video hazırladık. Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler. :)

Burada Yapılabilecek Aktiviteler

Park içerisinde günübirlik kullanıma uygun piknik alanları, kamp alanları, bisiklet ve yürüyüş & koşu yolları bulunmaktadır.

Piknik: Hazırlayın piknik sepetinizi ve yaşanabilecek en güzel hafta sonlarından birine adım atın. Şehrin gürültüsünden ve kalabalığından uzak sessiz, sakin doğa ile baş başa bir ortam. Sepet hazırlamakla uğraşmak istemeyenler de buraya gelip restoranları kullanarak kahvaltı veya öğle/akşam yemeği yiyebilirler.

Bisiklet: Alan içerisinde bulunan araç yollarını kullanarak doğa ile iç içe bisiklet sürmenin tadını çıkarabilirsiniz. Bisikletiniz yoksa üzülmeyin burada bisiklet kiralama hizmeti veren pek çok işletme var.

Yürüyüş & Koşu: Tabiat parkı olur da yürüyüş & koşu parkuru olmadan olur mu? Yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki parkuru ister sohbet ede ede yavaş yavaş bitirin isterseniz de yediklerinizi eritmek için bol bol koşabilirsiniz.

Kamp: Parkı çok beğenip burada bir gece geçirmek isteyebilirsiniz. Tabi otel ve pansiyon seçenekleriniz de mevcut ama çadırlı kamp böylesi bir atmosfere daha uygun gibi. Yine de seçim sizin. Tabi kendi çadırınız olmasına da gerek yok. Burada çadırlı kamp hizmeti veren bir işletme var.

Kahvaltı: En güzel kahvaltı mekanları Polonezköy’de sizleri bekliyor. Bazı mekanların fiyatları yüksek olabiliyor bu yüzden gideceğiniz yeri önceden araştırmanızda fayda var. Kahvaltı mekanları ile ilgili araştırmalarımız yazımızın devamında.

Polonezköy Tabiat Parkı Ziyaret Saatleri
Polonezköy Tabiat Parkı Ziyaret Saatleri

Polonezköy Piknik Alanları

Burada doğa içerisinde birbirinden güzel piknik alanları var. Özellikle çocuklu aileler ve mangal severler için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Şehirden uzak sessiz sakin bu yerleri mutlaka bir kez ziyaret edin.

1- Polonezpark

Polonezköy’de hemen çıkışta yer alan PolonezPark; mangal yakmak isteyenler ve pikniğin tadını doyasıya yaşamak isteyenler için harika bir seçenektir. Pikniği yer sofrasına kurularak veya özel çardaklarda yaşamak isteyenler için farklı alternatifleri bulunan bu parkta; serpme kahvaltı, hamak ve semaver gibi bir pikniğin olmazsa olmazlarını bulabilirsiniz. Üstelik dileyen misafirler dışarıdan yiyecek ve içecek de getirebiliyor.

  • Serpme Kahvaltı Ücreti: 200 TL
  • Fix Menü Ücreti : 300 TL

2- Stella Polonezköy

Tarihi 500 yıl öncesine dayanan ve piknik severlere her türlü imkanı sağlayan Stella Polonezköy’de mangal ve piknik keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz. Dileyen misafirler önceden rezervasyon yaptırabilir veya burada konaklayabilir.

  • Serpme Kahvaltı Ücreti: 200 TL
  • Ana Menü: 300 TL

3- Leonardo Polonezköy

Türk, Alman, Fransız ve Slav mutfaklarından en özel lezzetleri tadabileceğiniz Leonardo Polonezköy’de sadece kahvaltı değil günün herhangi bir saatinde yemek lezzetini havuz başında çıkarabilirsiniz. Lüks ve konforlu bir işletme olmasının yanı sıra çocuklar için eğlence alanlarına da sahip Leonardo’da hem siz hem de çocuklarınız keyifli dakikalar yaşayabilirsiniz.

  • Serpme Kahvaltı Ücreti: 200 TL

4- Cumhuriyet Park Piknik Alanı

Cumhuriyet Park Piknik Alanı
Cumhuriyet Park Piknik Alanı

Polonezköy dendiğinde akla gelen en büyük piknik alanlarından bir tanesi olan Cumhuriyet Park Piknik Alanı’nda dilediğiniz gibi mangal yakabilir ve alanın tadını çıkarabilirsiniz. Mangal yakmak için ister evden eşyalarınızı getirebilir isterseniz piknik alanında ücreti mukabilinde mangal eşyaları alabilirsiniz. Mangal için gerekli malzemeyi Cumhuriyet Park Piknik Alanı’ndan satın aldığınızda çardak için para ödemezsiniz.

Polonezköy’de Gezilecek Yerler

Sadece piknik yapmak olmaz, biraz da gezmek isterseniz burada birbirinden güzel yerleri sizler için listeledik. Buralı ziyaret etmeden gezi turunuzu bitirmeyin derim.

1- Polonezköy Zoo Doğal Yaşam Parkı

Polonezköy’de Gezilecek Yerler
Polonezköy’de Gezilecek Yerler

Eşsiz doğası ve içinizi ferahlatacak mimarisi ile Polonezköy’de harika anlar yaşayabilirsiniz. İstanbul’da şehrin karmaşasından uzaklaşmak istediğiniz anlarda ilk uğrayacağınız mekan olan Polonezköy Zoo Doğal Yaşam Parkı hem yeşilin en muhteşem tonlarını hem de mimari açıdan eşsiz yapıları gözlemleyebileceğiniz pek çok alan bulunur. Sokaklarında gezerken tarihte yolculuğa çıkmış gibi hissedeceğiniz Polonezköy’de aşağıdaki mekanları mutlaka görmelisiniz.

Ziyaret saatleri: Polonezköy Zoo Doğal Yaşam Parkı’na giriş için herhangi bir giriş saati belirlenmemiş olsa da çalışma saatleri olan 09.00 ile 17.30 arasında burayı ziyaret edebilirsiniz. Haftanın 7 günü hizmet veriyor olması nedeni ile oldukça yoğun olan tabiat parkını gezmek için haftaiçi daha doğru bir seçim olur. Zira haftasonları kalabalık had safhada oluyor.

Giriş ücreti:  İçin 2 farklı tarifenin uygulandığı parkta çocuklar için 100 TL, yetişkinler için ise 180 TL ödemek gerekiyor.

2- Zosia Teyzenin Anı Evi

Polonya ayaklanması sırasında kaçan ve İstanbul’a yerleşen Wincenty Rizi’nin 1882 yılında inşa edilen evi, Polonezköy’ün en eski yerleşim alanlarından bir tanesidir. Zofia Rizi Anı Evi olarak da bilinen bu mekân; Rizi ailesine ait fotoğraf ve belgelerin sergilendiği bir müze özelliği taşır.

  • Ziyaret Saatleri: 11.00 ile 16.00 arası
  • Giriş Ücreti alınmamaktadır.

3- Polonezköy Kültür Evi

Kültür Evi - Polonezköy Tabiat Parkı
Kültür Evi – Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy Kültür Evi yıl boyunca sosyal ve kültürel aktivitelerin merkezi olarak kabul edilir. Bu mekân Polart Gallery ve Polonezköy Kütüphanesi vasıflarını da taşır. Polonya kültürüne dair pek çok detaya ulaşabileceğiniz Polonezköy Kültür Evi adeta ziyaretçi akınına uğrayan bir mekân.

  • Ziyaret Saatleri: 09.00 ile 17.00 arası
  • Giriş Ücreti alınmamaktadır.

4- Ağaç Heykel Sergisi

Ağaç Heykel Sergisi
Ağaç Heykel Sergisi

Polonezköy’ün hemen girişinde Kültür Evi’nin önünde bulunan bir sergidir. Ağaç ile sanatın en harika kompozisyonu olan oyma sanatı ile ortaya konan eserler bütün ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

5- Czestochova Meryem Ana Kilisesi

Czestochova Meryem Ana Kilisesi
Czestochova Meryem Ana Kilisesi

1914 yılında inşa edilen ve çeşitli depremler nedeniyle hasara uğrayan Czestochova Meryem Ana Kilisesi restore edilerek günümüze ulaşmayı başarmıştır. Czestochova Meryem Ana Kilisesi, Polonezköy’de görülmesi gereken en önemli mekanlardan biridir.

  • Giriş Ücreti alınmamaktadır.

6- Cam Sanat Merkezi

Polonezköy Cam Boncuk Merkezi; 20 yılı aşkın süredir cam üretiminde başarıyla faaliyet göstererek bu konuda farklı ürün ve aksesuarların üretimini gerçekleştirir. Polonezköy’e gelen hemen herkesin en az bir kere uğradığı bu merkezde çocuklar için de muhteşem çalışmalar yürütülür. Görsel açıdan harika eserlerin bulunduğu bu merkezi görmenizi öneriyoruz.

Polonezköy Tabiat Parkı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti 2023

Giriş ücret: Parka giriş esnasında herhangi bir ücret ödememekle birlikte içerisinde bulunan işletmelere ait alanlarda hizmet almak isterseniz yukarıda belirttiğimiz ücretleri ödemeniz gerekmektedir.

Ziyaret saatleri: Park her gün 07:00 – 00:00 arası ziyaret edilebilmektedir. Kamp veya konaklama hizmeti alacaklar için alana giriş çıkış saatlerinde kısıtlama yoktur.

Polonezköy Tabiat Parkı Konaklama
Polonezköy Tabiat Parkı Konaklama

Polonezköy Tabiat Parkı Konaklama

Burası sadece günübirlik piknik yapıp akşam çıkmanız gereken tabiat parklarından biraz daha farklı. İçerisinde pek çok işletme restoran, kafeterya gibi pek çok işletme bulunmakta.

Burada İsim verirsek sizi yanlış bilgilendirmiş oluruz. Bu konuda kimseye referans olmak istemiyoruz. Bunun haricinde çadırlı kamp hizmeti veren işletme de mevcut.

Fiyatlar ise gecelik; 750-1000 lira arası değişmekte. Ama benim tavsiyem önce gidip eğlenin konaklamaya duruma göre orada karar verin. Hem seçeneklerin hepsini de görmüş olursunuz.

Polonezköy Tabiat Parkı Nerede? ve Nasıl Gidilir?
Polonezköy Tabiat Parkı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Polonezköy Tabiat Parkı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres: Polonezköy Tabiat Parkı 34820 Polonez – Beykoz / İstanbul

Ulaşım: Popüler bir yer olması nedeniyle pek çok noktadan ulaşım imkânına sahip. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Kavacık çıkışı ve yeni Riva yolu üzerinden ilerledikten sonra Beykoz-Riva ve Alemdağ-Şile tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma ile gitmek isteyenler ise: Öncelikle Üsküdar Meydanına gelmelidirler. Buradan 15KÇ – 135G – 136 hat numaralı otobüslere binerek Tabiat Parkı durağında inerek buraya ulaşabilirler.

Son olarak İstanbul’da bulunan diğer parklara göz atmak isterseniz İstanbul’daki parklar için oluşturduğumuz listemize bir bakmanızı öneririm. Başka bir gezide görüşmek üzere kendinize iyi bakın. :)

Konum Bilgisi