Eğer İstanbul’da yaşıyor ve bu tatları bilmiyorsanız çok yazık. Yok İstanbul’da değilim ama ilk fırsatta geleceğim diyorsanız bu listeyi hemen bir yere not alın. En meşhur tat listemizde elbette sizler içinde bir yer vardır. İstanbul’un hangi semtinin nesi meşhur,. nerede ne yenir, içilir bilelim. “İstanbul’a Nam Salmış Meşhur Tatları”sizler için derledik.

1- Vefa Bozacısı / FATİH

Boza, bilinin en eski türk içeceğidir. Darı irmiği, su ve şekerden üretilir. Vefa Bozası 1876 yılında ilk ticaarethanesini açar. Vefa semtinde açılmasından dolayı “Vefa Bozacısı” adını alır. Sizde İstanbul’un bu nadide tadını kesinlikle denemelisiniz.

Adres: Katip Çelebi Caddesi 104 Vefa, Unkapanı, Fatih

2- Badem Ezmesi / BEBEK

Tarihi konakların ve yalıların semti Bebek, içerisinde çok meşhur bir yer daha barındırıyor. 1904 yılından beri hizmet veren “Meşhur Bebek Badem Ezmecisi”. Sırrı ne mi? Elbette Badem Ezmesinin %75’inin elle yapılması. Yoksa siz hala denemediniz mi?

Adres: Bebek Mh. Cevdet Paşa Cd. No:238/1  Beşiktaş

3- Balık Ekmek / EMİNÖNÜ

Siz bakmayn Sinan Özen’in şarkısında söylediği Üsküdar’da Balık Ekmek demesine. Balık Ekmek tarihi ada Eminönü’nde yenir. Şaka bi tarafa Boğaz manzaralı yemek yemek büyük lüks iken tarihi adada hem de “Balık Ekmek” yemek. Ooo daha ne olsun.

Adres: Eminönü Meydanı :)

4- Yoğurt / KANLICA

İstanbul’un havası en temiz semti Kanlıca. Kanlıca’nın da en meşhuru “Kanlıca Yoğurdu”. Yoğurdun özelliği yoğurt yapımında kullanılan süt tozu ve üzerine konulan pudra şekeridir. Yoğurt başlı başına bir mucize iken kanlıca yoğurdu bu işin zirvesi.

Adres: İbrahimpaşa cad. Sıtkı bey sok No: 11 Kanlıca/İstanbul, 34810 Beykoz

5- Kurufasülye / SÜLEYMANİYE

Kurufasulye mutfağımızın vazgeçilmez tatlarından biri. Yaklaşın, yaklaşın. Bu tadı en lezzetli yaman yeri sizlere söyleyeceğim. “Tarihi Süleymaniyeli Meşhur Kuru Fasülyeci Erzincanlı Ali Baba”. 1924 yılından beri hizmet vermekte.

Adres: Süleymaniye Mahallesi, Profesör Sıddık Sami Onar Caddesi, No 11, Fatih

6- Dondurma / MODA

Yaz geldi ve dondurma sezonu açıldı. Dondurmada En meşhur tat Moda’da bulunan “Dondurmacı Ali Usta”. 1969 yılından beri yaz kış demeden günlük taze dondurma bulabileceğiniz bu dükkana ne kadar uzak olursanız olun muhakkak gelin. Emin olun asla ama asla pişman olmazsınız.

Adres: Moda Cad. No:264/A

7- Turşu / CİHANGİR

Limon mu koyulur? Sirke mi koyulur? bilmem ama turşu Cihangir’de yenir bundan eminim. E bu işin erbabı da “Asri Turşucusu”. Neşeli Günler filminde meşhur atışmanın olduğu sahne bu dükkanda çekildi desem zaten yeterli. Canınız turşu çekerse başka yere gitmenize gerek yok, adres belli.

Adres: Kuloğlu Mahallesi, Ağa Hamamı Sokak, No 9/A, Beyoğlu

8- Köfte / SULTANAHMET

Sultanahmet semti, Yerli Turistler kadar yabancı turistlerin de en sık ziyaret ettiği semtlerden. Sultanamet dendiğinde aklımıza ilk gelen en meşhur tat köftedir. Sultanamet’in ismini alan meşhur “Sultanahmet Köftesi” İstanbul’un önemli tatlarındandır. Yiyecekseniz tavsiyemiz 1920 yılından beri hizmet veren “Tarihi Sultanahmet Halk Köftecisi Selim Usta”da yemeniz.

Adres:  Meşhur Sultanahmet Köftecisi, Divan Yolu Cd No:12, Fatih

9- Börek / SARIYER

Sabah kahvaltılarımın vazgeçilmezi. Su böreği, Küt böreği, Papatesli, Peynirli. Hepsinsinden ama az az :) Sarıyer Kilyos, Bahçeköy ve Zekeriyaköy gibi semtleriyle meşhur olsa da benim için en meşhuru böreği. “Sarıyer Börekçisi” bu işin piri.

Adres: Yeni Mahalle Caddesi No:50 Sarıyer

10- Çikolata / BEYOĞLU

Taksim ne kadar kalabalıksa çikolatacıların da seçenekleri o kadar çok. Bin bir çeşit derler ya aynen öyle işte. Ben size “Meşhur Beyoğlu Çikolatacısı” dedim siz de tahmin edin. Yaklaşık 60 yıldır hizmet hayatına başka şube açmadan devam etmiş ve etmeye devam etmektedir. Taksim’e yolunuz düşürse aşağıdaki adrese uğramadan geçmeyin.

Adres: Katip Mustafa Çelebi Mah., İstiklal Cd No:69/A, Taksim

11- Uykuluk / SÜTLÜCE

Sakatat denilince değerini bulamayan bir lezzet uykuluk. Sütlüce civarında oturan ya da yolu buraya düşen, eskaza burada bu lezzeti tadan kişiler bilirler bu tadın lezzetini. Halısaha maçlarından sonra vazgeçilmezimiz oldu burası. Yine girdim bizimkilerin kanına. Sütlüce’deki en meşhur uykulukçu “ Liman Uykuluk”. Adres bizden tadına bakmak sizden.

Adres: Sütlüce Mahallesi, Karaağaç Cd. No:96, 34445 Beyoğlu/İstanbul

12- Kumpir / ORTAKÖY

Ne mühiş bir buluş patates. Kızarması ayrı, haşlaması ayrı güzel. Bi de Kumpir’i var o da bambaşka güzel. E bu Kumpirin de meşhur olduğu biyer var orası da Ortaköy. Meşhur Ortaköy Kumbircisi bence yok. Ama Ortaköy’ün boğazı, meydanı, birbirinden güzel kumbircileri Kumpir’i burayla özdeşleştiryor. Hangi Kumpirciyi seçerseniz seçin ama boğazın yanı başında bu lezzeti tadın.

Adres: Ortaköy Meydan

13- Baklava / KARAKÖY

Geleneksel türk tatlılarının en özeli, bol malzemelisi ve incecik açılan hamuruyla, özenle hazırlanan baklavaların tadı damağınızda ömür boyu kalacak. Tabi ki de en meşhur tat “Güllüoğlu Baklava”

Adres: Rıhtım Cad. Katlı Otopark Altı No: 3-4 Karaköy

14- Lokum / PENDİK

Bayramların, kız isteme merasimlerinin vazgeçilmezi Lokum. “Hacı Bekir Lokumları” 1777 yılından beri var olan bir lokum ve şekerleme efsanesi.

Adres: Muvakkithane Cad. No. 14-16 Kadıköy