İzmir, her yeri tarihi geçmiş kalıntıları ile dolu, turizm kenti olarak bilinen bir şehir. Egenin incisi denilen İzmir’de okumak her öğrencinin hayali olsa gerek. Eğlenceli gece hayatından sosyal aktivitelerine her detay, öğrencilerin ilgisini çekiyor haliyle. Malum, üniversite tercihleri de yaklaştı. Bölümü belli olanlar, şehir arayışında belki de. O halde, İzmir’de Üniversite Okumak İçin Muhtemel 8 Neden listemizi sizlerin beğenisine sunuyoruz.

1.İzmir’de sabahlara kadar eğlenmek

İzmir’in gece hayatı oldukça hızlıdır. Fiyatlar bakımından İstanbul’a göre çok ucuz olan İzmir barlarında doyasıya eğlenmek mümkün. Alsancak Kıbrıs Şehitleri, Gazi Kadınlar Sokağı’ndaki birbirinden farklı kafe veya clublarda sabaha kadar dans etmek, canlı müzik dinlemek mümkün. Uyumayan şehir İzmir’de okumak için 10 neden arasında sayabileceğimiz eğlence hayatına düşkünseniz, mutlaka İzmir’de üniversite okumalısınız.

 

2. İzmir’e ait benzersiz lezzetleri seviyorsanız, tercihlerin en başında İzmir olsun.

İzmir'de Üniversite Okumak İçin Muhtemel 8 Neden
İzmir’de Üniversite Okumak İçin Muhtemel 8 Neden

Kumrudan, midyeye kadar farklı tatları denemeyi sevenler için ideal bir kent. Boyozundan simidine kadar oldukça popüler olan İzmir’de pastane ürünleri elbette vazgeçilmezlerden. Minimum bütçe ile maksimum doymak isteyen öğrencilerin ilk tercihi olmalı.

 

3.Çünkü, İzmir öğrencinin cep dostu bir kent.

İzmir, her anlamda ucuz  bir şehir. Gıda sektöründen eğlence sektörüne kadar gideceğiniz her yerde, uygun fiyatlar ile bütçenizi sarsmadan doyasıya eğlenebilirsiniz. Kafelerde öğrenci menülerini ve uygun fiyatlı ev yemekleri yapan restoranları sık sık çevrede görebilirsiniz. Öğrenciyken, makarna yemek istemiyorsanız, tercihinizi İzmir üniversitelerine yapın.

4. Sosyal aktiviteleri sevenler için, İzmir.

İzmir gençleri durağanlığı sevmez ve her zaman sosyal aktivitelere açık insanlardandır. Okullarda sık sık görebileceğiniz su altı dalışlarından, tatil kulüplerine kadar bir yığın sosyal aktivite mevcut. “Sosyal biriyim, asosyal bir üniversite hayatım olmasın istiyorum “diyenler için, İzmir sosyallikte zirve yapmış bir şehir.

5. Arada bir tatil yapmak, ancak uzaklara gidecek vakti olmayan öğrencilere en iyi çözüm: İzmir plajları

Ege sahillerinin ününü bilmeyen yoktur elbette. Yabancı turistlerin akın akın gittiği İzmir plajları, şehir merkezine oldukça yakın. 1 saat gibi kısa sürede İzmir’in eşsiz sahillerine ve koylarına ulaşabilir, arkadaşlarınız ile doyasıya kamp yapabilirsiniz. Üniversite’de tatil yapmak, İzmir’e özgü bir olgudur ve unutmamak gerekir.

6. Bisiklet tutkunları, İzmir’i tercih etmeli.

İzmir Büyük Şehir Belediyesi tarafından tasarlanan Bisim projesi, tüm öğrencilerin bisiklet kullanmasını sağlamak amacı ile hazırlanmıştır. İzmir’in sahili boyunca, mis gibi deniz kokusu alarak bisiklet sürmenin keyfini yalnızca bu şehirde alabilirsiniz.

7. Tabi ki, iş istihdamı.

İzmir'de Üniversite Okumak İçin Muhtemel 8 Neden
İzmir’de Üniversite Okumak İçin Muhtemel 8 Neden

İzmir’de iş bulmak, diğer kentlere göre daha kolay. İzmir Üniversitelerinde okurken dahi, part time iş bularak mesleğinizi deneyimleme şansı yakalayabilirsiniz. Hem okuyup hem de eğlenerek çalışmak için en iyi tercih İzmir olacaktır.

8. Kira fiyatları, öğrencinin en çok merak ettiği konu tabi ki.

İzmir’de kiralar semtten semte göre değişiyor olsa da, kiralık ev fiyatları çok uygun. 3 arkadaş olarak kiralayacağınız 3+1 son model yapım, doğalgazlı bir eve Buca taraflarında 750 TL ödersiniz. İzmir’de malum havalar hep sıcak, yanlızca 1-2 ay soğuk oluyor. Bu da demektir ki, doğalgaz bedeli oldukça düşük. İkliminden ev kirasına, eğlence hayatından iş koşullarına bakıldığında, mutlaka üniversite okumanız gereken bir şehir olarak karşınıza İzmir çıkmalı.