Artvin için oldukça önemli bir yer tutan Kafkasör Mesire Alanı hakkında genel bilgiler, boğa güreşleri, şenlikler ve burası nerede? ve nasıl gidilir? bir göz atalım.

Bilgi: Güzel memleketimizin güzel şehri olan Artvin’de gezilecek yerler için bir liste oluşturduk. Bu eşsiz yerleri keşfetmek istiyorsanız gezi yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Kafkasör Mesire Alanı Genel Bilgiler

Kafkasör yaylası olarak anılsa da öyle bildiğiniz ya da hayal ettiğiniz yaylalardan farklı. Hatta hiç alakası yok desek yeridir. Yayla denilince aklımıza Ayder Yaylası veya Perşembe yaylası gibi yaylalar geldiğinden burası ilk başka hayal kırıklığı gibi gelebilir size. Ama sakın böyle bir duyguya kapılmayın. Mesire ve piknik için oldukça güzel manzaralı bir alanı hatırlatıyor daha çok. Konaklama için belediye tarafından yaptırılan bungalov evleri, boğa güreşlerinin yapıldığı arena ve mesire alanı olarak 3’e ayırdım hemen burayı. Ama bir bütün olarak bakınca eşsiz güzel manzarası ve yemyeşil haliyle hemen etkilemeyi başarıyor.

Kafkasör Şenlikleri

Her yıl düzenli olarak haziran ayının sonunda Kafkasör Kültür ve Sanat Festivali yapılır. Bu şenlikte boğa güreşi, karakucak güreşler, folklor gösterileri ve müzik şenlikleri düzenlenir. Özellikle Artvin’e gelmek isteyenler için bu tarihler en çok tercih edilen zamanlar. Tatilini bu tarihe ayarlayan memleket sevdalıları yanı sıra çevre illerden de pek çok ziyaretçi bu organizasyonu izlemek için şehre akın ediyor.

Kafkasör Boğa Güreşleri

Festival’in en çok ilgi çeken bölümü hiç şüphesiz boğa güreşleri. Hiç merak etmeyin öyle İspanya’daki gibi yapılan boğa güreşleri ile hiç alakası yok. Matador, kırmızı kumaş, kılıç vs. gibi saçma sapan hayvanlara zarar veren eylemler gelmesin aklınıza.

Artvin’de boğa yetiştiriciliği adeta bir kültür haline gelmiştir ve bu kültür de Boğa Güreşi Festivalini ortaya çıkarmıştır. Boğalar yöre halkının beslediği, büyüttüğü hayvanlardır ve sahiplerinin adları ile anılırlar. Bu güreşler o kadar meşhur olmuştur ki bazı kanallar canlı yayınlamış bazı kanallar da belgeselini çekmiştir.

Kafkasör Konaklama

Kafkasör’de belediyenin yaptırdığı 80 yatak kapasiteli bungalov evler turistlerin tercih ettiği ilk yerler. Eğer kampçılık bilginiz varsa burada çadır kurup kampta yapabilirsiniz. Merkeze yaklaşık 15 dakikalık mesafede olduğundan merkezde bir otelde odada kalıp günübirlikte gelebilirsiniz.

Kafkasör Fotoğrafları

Kafkasör Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Çayağzı Mahallesi, Fevzi Çakmak Cd. No:68, Artvin Merkez/Artvin

Nasıl Gidilir: Artvin Merkez’den yaklaşık 10 kilometre olan Kafkasör Mesire Alanına Dolmuş veya taksi ile gidebilirsiniz. Özel araçla gitmek için de önce Hastane Caddesi, Sonra Çamlık Caddesi güzergahında devam edip Kafkasör Sokak üzerinden buraya ulaşabilirsiniz.