Karaalioğlu Parkı - 01
Karaalioğlu Parkı

Karaalioğlu parkı, direkt falezler üzerine kurulmuş muhteşem Antalya manzarası olan çok yeşil ve büyük bir parktır. Bu park şehrin merkezinde dolaşmaya değer, ulaşımı kolay olduğundan, insanların rağbet ettiği yerlerden biridir.

Karaalioğlu parkı, 1940’lı yılların başında ve İkinci Dünya Savaşı’nın zor şartları altında 70000 metrekarelik bir alana dönemin Antalya valisi Haşim İşcan tarafından inşa edilmiştir.

Bilgi: Antalya’yı biraz daha tanıma fırsatınız varsa; Sizler için oluşturduğumuz Antalya’da gezilecek yerler listesine bir göz atmanızı öneririz. :)

Karaalioğlu Parkı Hakkında Bilgileri

Parkta denize uzanan Antalyalıların ” mirador” olarak adlandırdıkları üç büyük seyir terasından Beydağları; Konyaaltı plaji sahili ve uçsuz bucaksızmış gibi görünen ve her an değişen bir renk cümbüşü içinde muhteşem bir görünüşü vardır. İnsanlar saatlerce ve hiç bıkmadan bu güzellikleri hayranlıkla seyredebilir.

Antalya kent merkezinde yer alan eşsiz doğası ve büyüklüğü ile Antalya halkının soluklanabildikleri yerlerden biri olan Karaalioğlu Parkı’nın yapımına Avrupa’nın alevler içinde yandığı 2. Dünya Savaşı yıllarında 1941 yılında Vali Haşim İşcan zamanında başlanmıştır.

Haşim İşcan ilk önce Çaybaşı’ndan gelip, Atatürk Caddesi’nin altından, kalelerin tarafına geçen ve kalelerin dibinden akan suyu, Atatürk Caddesi’nin ortasından açtırdığı kanala akıtır. Etrafı yeni dikilmiş palmiye ağaçları ve renkli elektrik lambaları ile süslenmiş olan bu kanaldaki suyun, bugünkü Büyükşehir binasının önünden geçerek, Deliktaş plajı üzerindeki Adil Aşçıoğlu’nun buz fabrikasını çalıştırıp şelale olarak denize dökülmesi sağlanır.

1940 yılından önce halkın gezip dolaştığı çalılık bir gezi alanı olan Karaalioğlu Bahçesi, Ermeni asıllı bir Antalyalı tarafından çizilen bölgenin planında yeşil alan olarak belirtilmiştir.

Bu park alanının bir kısmının mülkiyeti Karaalioğlu isimli bir şahısa, bir kısmı da İl Özel İdaresine aitti. Vali Haşim İşcan parka Karaalioğlu ismini vermek şartıyla mal sahibini ikna eder. Parkın hemen hemen bugün ki görünümünü yaratan proje 1940- 1943 yılları arasında uygulanır.

Vali Haşim İşcan’ın öncülüğünde zamanın İl Özel İdare Müdürü Muharrem Önal’ın başkanlığını yaptığı Antalya’yı Güzelleştirme Cemiyeti’nin katkılarıyla park düzenlemesi Mimar Necmettin Ateş’e yaptırılmıştır. Bu parkta yaklaşık 120 çeşide yakın bitki türü vardır. Karaalioğlu parkı, sıcak iklime has nadide çiçek ve ağaçları, beton yol ve miradorları, gazinoları ile Antalya’nın en şirin yeridir.

Parktan seyredilen Antalya körfezi ve sarp ve karlı Beydağı günün her saati farklı renkteki tablolar gibidirler. Parkta ayrıca wc, çocuk bahçesi, çocuklar için eğitim alanları, çay bahçeleri vardır.

Karaalioğlu parkı kamuya ait olduğundan, girişleri ücretsizdir. İçeride çay bahçelerinde alınan hizmetler uygun fiyattadır.

Karaalioğlu Parkı, yerli ve yabancı turistlerin rağbet ettiği Antalya’nın gözde gezi mekanlarından biridir. Karaalioğlu Parkında çocuklarında eğleneceği bir çok organizasyon vardır.

Bu parka gezmeye gelen ailelerin mutlu ayrılması için gerekli olan her şey vardır. Antalya Karaalioğlu Parkına, Antalya’nın dışından çevre il ve ilçelerden de gelen büyük bir çoğunluk bulunmaktadır.

Karaalioğlu Parkı Ulaşım Bilgileri

Adres: Kılınçarslan Park Sk. 07100 – Muratpaşa / Antalya

Nasıl gidilir?: Park Antalya da ulaşımı rahat olan bir konumdadır. Otobüs garından ya da havaalanından sonra dolmuş ya da otobüs ile Karaalioğlu Parkı’na ulaşabilirsiniz. Özel araç ile gelindiğinde;

İstanbul- Antalya arası 730 kilometre olup, bu da yaklaşık 10 buçuk saattir.

Ankara- Antalya arası 550 kilometre yaklaşık 7 saat 40 dakikadır.

İzmir- Antalya arası 470 kilometre yaklaşık 7 saat 20 dakikadır.

Adana- Antalya arası 560 kilometre yaklaşık 8 saat 45 dakikadır.

Gaziantep- Antalya arası 780 kilometre yaklaşık özel araç ile 11 saat yol sürmektedir.

Konum Bilgisi