Karaburun Köyü Arnavut köy İstanbul 01
Karaburun Köyü 01

Karaburun Köyü, İstanbul’a 25 kilometre uzaklıkta yer alan Arnavutköy sınırlarında yer alıyor. Diğer bir değişle Karaburun Köyü, İstanbul Boğaz girişine yaklaşık olarak 29 kilometre uzaklıkta yer alan, sahil kasabasıdır. Avrupa yakasında bulunan Kilyos plajından sonra, en çok ziyaret edilen ikinci plaj durumunda olan Karaburun köyü, bu hususiyetiyle turistlik bir yerdir. İstanbullular tarafından yazın sıkça ziyarete uğrayan Karaburun köyü, eşsiz kumsalı ve balıkçı barınaklarıyla hafta sonunda deniz havası almak isteyen İstanbulluların stres atma yeridir.

İstanbul Belediyesinin 2006 senesinde başlatmış olduğu mimari çalışmalar sayesinde, Karaburun köyü çevre illerden de ziyaret edilen ve İstanbul ilinin tatil merkezi olan bir konuma yükseldi. Gençlerin özellikle tatil için uğrak merkezi olmayı başaran köy de, yamaç paraşütü, sörf ve kano gibi deniz sporlarının yapılıyor olması, cazip bir tatil yeri olmasını sağladı. Ayrıca üçüncü boğaz köprüsünün tamamlanması halinde, Karaburun köyüne ulaşmak sadece 25 dakikaya düşeceğinden, bu merkezin ilerideki tatil değerinin daha da artacağı herkesin dilindedir. Manzarası, deniz sporları, şirin balıkçı restoranları ve konaklama yerleriyle, Karaburun köyü İstanbul’dan çok fazla kopmadan tatil yapmak isteyenlerin ilk durağı.

 

Karaburun Köyü Geleceğin Tatil Merkezi

Giderek gelişen Karaburun köyü, İstanbul belediyesi tarafından turizm merkezi olarak planlanmıştır. Bu nedenle Karadeniz Rivirası projesi kapsamında, dünyanın ilgisini çekecek bir yer olarak planlanmaya başlanmıştır. Büyük otellerin kurulması ve aktivitelerin canlandırılması noktasında başlanılan çalışmalar, üçüncü köprü ve üçüncü havaalanının Karaburun köyünü canlandıracak olması, büyük bir turizm köyünün doğmasını sağlayacaktır.

 

Karaburun Köyün’de Nerede Konaklayabilirsiniz?

Şehrin gürültülü ve stresli atmosferinden kurtularak, kendinizi balıkçı kasabasında mükemmel bir tatil fırsatı sunmak için Karaburun köyü, konforlu konaklama mekanlarında misafirlerini ağırlıyor. Bu bakımdan Gizli Bahçe Oteli veya Karam, Dostlar Kamping otelleri alternatifler arasında yer alıyor. Karaburun köyüne 12 kilometre uzaklıkta yer alan Durusu Otel, uygun konaklama ücretleriyle sizi karşılıyor. Bu konaklama merkezlerinin özelliği, hepsinin deniz kıyısında yer almış olması. Yani sahile sıfır oteller sayesinde, denize girmek için çok fazla yürümenize gerek kalmıyor. Sizin için karavanlarda hazırlanabiliyor ve daha nostaljik bir tatil yaşamanızın önü açılıyor.

 

Karaburun Köyün’de Ne Yiyebiliriz?

Balıkçı kasabasında hiçbir yerde tatmadığınız balık menülerini tatmadan gitmeyiniz. Bunun için Gizli Bahçe veya Hanımeli gibi birçok restoran sizlere hizmet veriyor. Daha önce kalkan balığını tatmayanlar, özel tarifle Hanımelinde yapılan kızartılmış kalkan balığından tatmak isteyebilirler. Ya da önce güzel bir iskorpit çorbası içmek isteyebilir, içerlerinizin ısınmasını isteyebilirsiniz. İskorpit bir balık türü. Dikenli bir balığın çorbasının damağınızda bıraktığı tadı, unutamayacaksınız! Sami Usta restorandı daha doğal tatil yapmak isteyenlerin evindeymiş gibi yemek yiyecekleri bir merkez. Yer sofralarında sunulan leziz lezzetleri, size ayrılan bölümde rahatça tadabiliyorsunuz.

 

Karaburun Köyü, Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Arnavutköy, Karaburun Köyü, Karaburun / İstanbul

Nasıl Gidilir?: Karaburun köyüne ulaşmak biraz zor olsa da, üçüncü köprünün yapılmasından sonra çok kolay bir şekilde köye ulaşım sağlanacak. Sadece 20 dakikada Karaburun köyüne ulaşmak mümkün olacak. Kendi arabasıyla köye ulaşmak isteyenlerin izlemesi gereken yol güzergahı, TEM otoyolundan güneşli ve Habibler tarafına doğru ilerlemektir. Yol sonunda köyü işaret eden levhalara rastlayacaklardır. Kendi özel arabası olmayan için ise yol tarifimiz şu şekilde: İstanbul Bayrampaşa’da yer alan Metro istasyonundan, Terkos adlı minibüslerin köye seferleri vardır. Seferlerin sabah 6’da başlıyor. Son seferler ise her iki taraftan saat 20 sularında. Minibüslerle yapılan yolculuk fiyatı 3 lira. 1,5 saatte köye ulaşabiliyorsunuz.

 

Karaburun Köyü Resimleri

 

 

Karaburun Köyü Krokisi