Maalesef burası birçok kişinin bilmediği bir yer. Bu gezimizde sizlere Sakarya Karagöl yaylası nerede?, buraya nasıl gidilir? ve buraya geldiğinizde sizleri neler bekliyor? bir göz atacağız. Elimizden geldiğince bu eşsiz güzellikteki yer hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Doğası ile öylesine muhteşem bir yer ki, içine girdiğinizde içinden çıkmak istemeyeceksiniz. Sakarya’nın içerisinde yer alan Karagöl Yaylası ciddi anlamda doğası ile tertemiz bir yerdir ve mutlaka ziyaret etmeniz gerekir. Sakarya Karagöl Yaylasına, Karagöl adının verilmesinin sebebi, yağmur yağdıktan sonra, yayladaki çukurlara yağmur suyunun dolmasıyla beraber, uzaktan bakınca bir göl gibi görülmesiyle, gölün adı Karagöl Yaylası olmuştur.

Karagöl Yaylası Nerededir?

Yayla Taraklı bölgesinde yer alır. Yaylanın kendisi 1150 metre yüksekliğinde olup yaylaya çıkmak isterseniz Kemaller Köyünden çıkmanız gerekmektedir. Köyden çıktıktan sonra yaklaşık iki saatlik bir tırmanış yolculuğuna çıkacaksınız ve ondan sonra Karagöl Yaylasına varmış oluyorsunuz.

Karagöl Yaylası Özellikleri

Burası Sakarya’nın en muhteşem yerlerinden bir tanesi. Eşsiz manzarası ve el değmemiş doğası ile mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisidir. Yayla oldukça geniş olmasına rağmen yürüyerek bir ucundan diğer ucuna yaklaşık bir saatte gidilebilmektedir.

Kuzeyinde, Akyazı ve köylerine ait yaylalar yer almaktadır. Yaylanın etrafı tamamen çam, kayın, köknar ve meşe ağaçları ile sarılı olmaktadır. Karagöl Yaylasına yılın her ayında gelip farklı havasını solup farklı manzaralarını görebilirsiniz. Özellikle ahşaptan yapılmış olan yayla evleri herkesi beğendiği ve hafta sonları iki gece kaldıkları evler olmaktadır.

Eğer doğayı seviyorsanız ve gerçekten doğanın arasında bir tatil yapmak isterseniz, Karagöl Yaylası çok ideal bir yer olacaktır. Doğanın içinde doğal yiyecekler yiyebilmek ve doğal kaynak suları içebilmek kadar güzel bir şey yoktur. Elbette Sakarya’ya gittiğiniz şehir merkezinde bulunan otellerde veya pansiyonlarda kalabilirsiniz, fakat aynı zamanda Karagöl Yaylasına çıktığınızda, ahşap yapımı yayla evlerinde de kalabilirsiniz. Özellikle bahar ve yaz aylarında hava muhteşem olmaktadır. Dışarıda içeriye girmek istemeyeceksiniz. Karagöl Yaylasını ziyaret edenlerin çoğu Karagöl Yayla evlerinde kalmayı tercih ediyorlar. Evde kendi yemeğinizi yapabiliyorsunuz, sevdiklerinizle beraber sohbet edebiliyor ve güzel bir hafta sonu geçirebiliyorsunuz. Bahar ve yaz aylarında, yaylalarda birçok doğa aktiviteleri ve şenlikler yapılmaktadır.

Karagöl Yaylasında Neler Yapılır?

Bu olağanüstü yerde bulunduğunuz mevsime göre yapacaklarınıza karar vermeniz daha doğru olacaktır. Sonbahar dönemlerinde yürüyüş parkurlarını tercih ederek temiz hava ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. İlkbahar döneminde kamp kurup burada tatil yapabilir ya da günübirlik gelip mangal veya piknik yapabilirsiniz. Eğer tercihiniz yaz ayları ise burada doğa yapılan doğa aktiviteleri ve şenliklere katılabilirsiniz.

Karagöl Yaylası Fotoğrafları

Karagöl Yaylası Nerede?, Nasıl Gidilir?

Adres: Kemaller Mahallesi, 54750 – Taraklı / Sakarya

Nasıl gidilir: Tem otoyolu üzerinde gelirken Adapazarı çıkışından çıkıp Eskişehir yönüne doğru devam etmelisiniz. Önce Gevye’ye geleceksiniz ardından Taraklı – Eskisehir yolunu takiben Mahdumlar ve Karagöl Yaylası tabelalarından devam edin. Asfalt yoldan çıkmayıp yukarı doğru devam ettiğiniz taktirde göle ulaşacaksınız. Gölün kenarına kadar asfalt yol geliyor. Ulaşımı oldukça rahat ve güzel bir manzarası var.