Karain Mağarası Antalya 03
Karain Mağarası

Türkiye’deki en büyük mağaralarından biri olan Karain Mağarası, denizden yaklaşık 450 m yüksekte ve Antalya’nın Yağca Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda mağara içerisindeki hayat, günümüzden 500.000 yıl öncesine kadar dayanmakta. Ayrıca Karain Mağarası, ülkemizdeki mağaralar arasında içerisinde insan yaşamış olan en büyük mağaramızdır.

Kazılar sonrası ele geçirilen birçok hayvan kalıntısı vardır. Bunlar arasında aslan, zürafa, fil, su aygırı ve sırtlan gibi hayvanlar bulunmaktadır.

Bilgi: Antalya’yı biraz daha gezme fırsatınız varsa; Sizler için oluşturduğumuz Antalya gezilecek yerler listemize bir göz atmanızı öneririm. :)

Karain Mağarası Hakkında Bilgileri

Daha çok tapınak niteliği taşıyan mağara, altın çağını Paleolitik Çağ’da yaşamıştır. Karain Mağarası tarihte sürekli olarak yerleşim yeri olarak kullanıldığından Anadolu tarihine ışık tutmaktadır. Tahmin edileceği üzere mağara turizme açıktır.

Mağaraya girdiğinizdeki karşınıza çıkan tarihi doku sizi hemen etkisi altına alıyor. Mağaranın içerisindeki gittikçe derinleşen odalarda dolaşmak ve oralarda 500.000 yıl önce de yaşam olduğunu bilmek insana birçok farklı duygu hissettiriyor.

İlkokuldan üniversiteye kadar her yerde bize anlatılan tarihi hissetmek isteyenler için Karain Mağarası kesinlikle doğru adres.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti: 2022

Giriş ücreti: Karain Mağarası’na girmek için: 15 TL gibi bir ücret ödemeniz yeterli.

Ziyaret saatleri: Giriş saatlerinin de olmadığı bu mekanda dilediğiniz gibi eğlenip vakit geçirebilirsiniz.

Karain Mağarası Ulaşım Bilgileri

Adres: Karain Mağarası, – Yağca Köyü / Antalya

Antalya Müzesi Telefon: 0242 238 56 88 – 89

Nasıl Gidilir?: Antalya-Burdur yolunda yaklaşık 13 km gittikten sonra göreceğiniz Karain tabelalarından sonra sola dönüp Karain Mağarası yoluna girebilirsiniz. Aracınızdan indikten sonra yaklaşık 250 metre tırmanarak mağaraya ulaşabilirsiniz.

Konum Bilgisi