2002 yılında İstanbul’da kurulan Karikatür ve Mizah Müzesi’ni sizler için araştırdık. Karikatür ve Mizah Müzesi Giriş Ücreti, İletişim Bilgileri, Ulaşım bilgileri ve aklınıza takılan tüm sorular bu yazımızda sizleri bekliyor.

Karikatür ve Mizah Müzesinin İçeriği

Karikatür müzesi adından da anlaşılacağı gibi karikatür tarihindeki örnekler, ilk karikatür denemeleri, gelişim süreçlerine göre günümüzde karikatürün yeri ve önemi olarak farklı bölümlere ayrılmıştır. Ayrıca ilk karikatür örneklerinde sanatçıların eserleri ile anlatmak istedikleri konular ve hangi tarihte çizilmiş olduğu dipnot olarak paylaşılmıştır.

Kültürler Arası Farklar

Müzedeki önemli bölümlerden bir tanesi de farklı dünya ülkelerinden farklı yaş gruplarındaki sanatçıların eserlerinin yer aldığı bölümdür. Ülkemizde de ilk mizah dergilerinde eserleri basılan sanatçılar artık günümüzde yerlerini öğrencilerine, hatta o öğrencilerin de eğittiği yeni karikatüristlere bırakmıştır.

Karikatür sanatının gelişmesinde mizah dergilerinin yeri yadsınamaz derecede önem arz etmektedir. Karikatürist adayları ilk denemelerini ilk kez bu dergilerdeki “amatör” köşelerinde basılmış olarak görmüşlerdir.

Müze, karikatür sanatının gelişimini; amatör sanatçıların eserleri üzerinden inceleme olanağı sunarak;  ülkemizdeki ve farklı Avrupa ülkelerindeki kültürel farklılığın eserlere yansıyıp yansımadığının da tartışılmasını sağlamıştır.

Kuşkusuz mizah konusunu en çok belirleyen durum siyasi gelişmelerdir. Dolayısıyla karikatür bir ülkenin siyasi durumuna, düşünce özgürlüğü politikalarına, sanat ahlakına ve anlayışına çok bağlıdır. Bu bağlamda farklı siyaset, kültür ve din anlayışları bu alanı önemli ölçüde etkilemektedir. Bu farklılıkları gözlemleme şansına da sahip olabilirsiniz.

İmza Günü Etkinlikleri

Müzenin benzerlerine göre farklılaştığı bir diğer özelliği ise günümüz mizah dergileri karikatüristlerinin imza günlerini düzenlemesi. Çeşitli mizah dergileri farklı zaman dilimlerinde ve günlerde sevilen karikatüristlerinin imza günlerini düzenlemektedir. Sanatçılar müzeseverler tarafından sevilen karikatürlerini imzalamaktadırlar. Etkinlik takvimi her ay güncellenip müzenin internet sitesinde yer almaktadır.

Karikatür ve Mizah Müzesi Girişi Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Müze pazar ve pazartesi günleri hariç haftanın her günü 10:00 / 17:00 arası ücretsiz olarak ziyaretinize açıktır.

Karikatür ve Mizah Müzesi Fotoğrafları

Karikatür ve Mizah Müzesine Nasıl Gidilir?

Adres: Çatma Mescit, Çatma Mescit Mah. Çamlık Sok. – Beyoğlu / İstanbul

Telefon: (0212) 256 42 58

Nasıl gidilir: Karikatür müzesi İstanbul Beyoğlu’nda , YapıKredi Kültür Sanat Merkezi’nde yer almaktadır. Şehiriçi otobüs ve metro hatlarıyla Taksim ya da Şişhane’ye ulaşıp İstiklal Caddesi üzerinden merkeze gidilebilir.Konum için tıklayın.