Bu yazımızda buram buram tarih kokan bir müzeyi kaleme aldık. Kazım Karabekir Paşa Müzesi tarihi, nerede?, nasıl gidilir?, ziyaret saatleri ve giriş ücreti hakkında bilgiler ve fazlası bu yazımızda.

Kazım Karabekir Paşa Müzesi Tarihi

Şuan müze olarak kullanılan bina aslında Kazım Karabekir Paşa’nın hayatının bir bölümünü geçirdiği ev. 4 Katlı ahşap binanın mazisi ise 1800’yü yıllara kadar dayanıyor.

Sultan 2. Abdülhamit’in eğitim bakanı olan Antepli Münif Tahir Paşa, İtalyan mimar ve heykeltıraş Rozette’dan Erenköy’de  bir köşk yapmasını ister. Köşk yapılır ama ne yazık ki Antepli Münif Tahir Paşa’ya bu güzel köşkte oturmak hemen hemen hiç nasip olmamış. Köşk, 1. Dünya Savaşı’nda hastane olarak kullanılmış. Savaş sonrasında bir ara okul olarak kullanılan köşk, sonrasında harap olur. Camı, çerçevesi kalmaz. Fırtınalı günlerde zürafa heykeli çevresine insanları tedirgin eden bir uğultu yaymaya başlar.

Kazım Karabekir Paşa’nn Köşk Yılları

Kazım Karabekir 1929 yılında köşkü alır ve 1929 ile 1939 yılları arasında kesintisiz bu köşkte konaklar. Kimi kitaplarını burada kaleme alır. 1939 yılında İstanbul milletvekili olarak seçilip Ankara’ya taşınınca da köşkü artık yaz tatillerini geçirdiği bir mekan olarak kullanır.

Paşa’nın 1948 de vefatından sonra bir süre ailesi tarafından kullanılan köşk, 2005 yılında müzeye dönüştürülür.

Halk Arasında Zürafalı Köşk ve Perili Köşk Olarak Nam Salması

Köşkün yapımı tamamlandıktan bir süe sonra bahçesine 5-6 metre boyunda bir zürafa heykeli eklenir. Halk bu heykelden dolayı köşke “Zürafalı Köşk”der. Sunay Akın’ın kuruduğu Oyuncak Müzesi’nin girişindeki zürafa heykeli ilhamını bu heykelden almıştır.

Kazım Karabekir köşke taşındıktan sonra heykeli kaldırtır.

Savaş sonrasında iyice harap olan köşkünün camı çerçevesi kalmaz. Fırtınalı günlerde de heykel ve binadan gelen uğultu sesleri köşkün “Perili Köşk” olarak nam salmasına neden olur.

Kazım Karabekir Paşa Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Her Salı ve Perşembe günü açık olan müzeyi, 09:00 ile 16:30 saatleri arası ziyaret edebilirsiniz.

Giriş Ücreti: Giriş ücretsizdir ama isteyeler müzeye bağışta bulunabilirler.

Kazım Karabekir Paşa Müzesi Fotoğrafları

Kazım Karabekir Paşa Müzesi Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Kazım Karabekir Sokak No:4/2, 34738, Erenköy – Kadıköy / İstanbul

Telefon: 0 216 302 91 26 – 385 71 25

Nasıl Gidilir: Otobüs İle; Takisimden  202 ve 112 Hat nolu otobüsler ile,

Pendikten, 17 Hat Nolu otobüs ile

Üsküdar’dan, 2 Hat Nolu otobüs ile buraya gelebilirsiniz.

Dolmuş İle; Bostancı – Taksim dolmuşu ile buraya gelebilirsiniz.

Metrobüs İle; Söğütlüçeşme durağında indikten sonra Minibüslere binerek buraya ulaşabilirsiniz.

Özel Araç İle; Şehitler köprüsünden çıktıktan sonra O-1 otoyolundan devam edin. Daha sonra Ankara çıkışından çıkın.  Güzergahtan sapmadan devam edip G-118. Sokaktan girdikten sonra yol üzerinde müzeye ulaşabilirsiniz.

Marmaray İle;  Marmaraya bindikten sonra Ayrılık çeşme durağında inmeniz gerekiyor. Tepe Nautilius çıkışından çıktıktan sonra dolmuş, minibüs, otobüs veya taksiye binerek müzeye ulaşabilirsiniz.