Kış Aylarında Gölcük Tabiat Parkı Gezisi

Kış Aylarında Gölcük Tabiat Parkı Gezisi
Kış Aylarında Gölcük Tabiat Parkı Gezisi

Bu yazımızda Kış aylarında Gölcük Tabiat parkı’nda neler yapılır, nereler gezilir? onlardan bahsedeceğiz. Pek çok kişi tarafından Abant Gölü ile karıştırılsa da aslında burası bambaşka güzellikte bir yer. Yazın oldukça kalabalık olan park kışın ise nispeten biraz daha sakin.

Kışın burası apayrı bir güzel, hatta bana kalırsa yazdan daha güzel. Baksanıza şu manzaraya.. Masallarda anlatıldığı gibi değil mi? Şu bembeyaz yolda yürüdüğünüzü hayal edin.

Ardınızda eşsiz bir anı ve hatrı sayılır kareler bırakmak istiyorsanız buraya mutlaka kışın gelin.

Dipnot: Bolu’ya gitmeye karar verirseniz Bolu’da gezilmesi gereken yerler için hazırladığımız yazılara mutlaka bir göz atın.

Kısaca Gölcük Tabiat Parkı

Park suni olarak yapılmış harika bir göl manzarasına sahip. Her mevsim doğanın güzelliklerini bize sunan bu yer, ülkemizde keşfedilmeyi bekleyen binlerce güzellikten sadece bir tanesi. Göl ve etrafı Orman içi dinlenme yeri olarak milli parklarca koruma altına alınmıştır. Gölün çevresine araçla giriş yasak olduğu için rahatça yürüyüş yapabilirsiniz. Yıl boyunca gezip görmek, seyahat etmek, fotoğraf çekmek ve piknik yapmak için pek çok ziyaretçinin akınına uğrayan bu tabiat parkını en yakın zamanda siz de görmelisiniz.

Yaz kış tabiat parkının içerisinde birçok canlıya da rastlamak mümkün. Bun hayvanların başında tavşan ve porsuk geliyor.

Gölcük Tabiat Parkı Kış Resimleri

Kış Aylarında Gölcük Tabiat Parkı İçerisindeki Tesis Olanakları

Hemen aklınıza göl kenarında bulunan ahşap ev geldi değil mi? Biz de burayı merak ettik ve Orman İşletmeye bağlı bir konuk evi olduğunu öğrendik.

Konuk evinin haricinde Parkın içerisinde 1 kır gazinosu, 1 adet kafeterya, 1 mescit, 4 WC, 5 adet çeşme bulunmaktadır. Piknik yapmak için gelenlere de güzel bir haberimiz var. Parkın içerisinde bolca masa ve oturak bulunmakta. Yalnız kış aylarında bu masaları bulamaya bilirsiniz. :)

Yeme-İçme Tesisleri

Gölcük Gazelle Restaurant: 0374.262 90 95

Gölcük Kafe Et Mangal: 0374 262 89 99

Konaklama Tesisleri

Gazella Resort&Spa Merkezi :0374 262 98 00

Bolu Panorama Otel: 0374 262 89 88

Gölcük Kır Evleri (Bungalov Evler ): 0507 941 98 41 – 0507 949 98 42

Gölcük Tabiat Parkında Neler Yapılabilir?

Gölcük Tabiat Parkında Neler Yapılabilir?
Gölcük Tabiat Parkında Neler Yapılabilir?

Yürüyüş: Kış aylarında gölcük tabiat parkı’nda gezerek tertemiz havayı içinize çekin ve ciğerlerinizi oksijen ile doldurun. Şehrin stresi, işin yoğunluğu, trafik çilesi ne var ne yok arkanızda kalsın. Gözlerinizi kapatın bol bol nefes alın ve verin. Gölün su sesini dinleyerek sakinleşin. Etrafınızdaki kuş seslerini dinleyerek rahatlayın ve gevşeyin. İnanın burada geçirdiğiniz bir gün 1 hafta iş yerine mutlu gitmenizi sağlayacak.

Kısaca yürüyüş parkurundan da bahsedecek olursak kısa – orta ve uzun sayılabilecek 3 tane farklı parkur var. Uzunlukları 8-10-14 kilometre olarak hesaplanmış. Bu parkurların genel ismi de Gölcük Üçgöl Yürüyüş Parkuru olarak geçmekte.

Kış Aylarında Gölcük Tabiat Parkı Fotoğrafçılık
Kış Aylarında Gölcük Tabiat Parkı Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık: Park her mevsim doğal güzellikleri ile fotoğraf tutkunlarının gözdesi. Kışın beyaza bürünen doğası yazın göl üzerindeki manzarası ve bahar aylarındaki rengârenk uyumu ile sizi de büyüleyecek bu yeri muhakkak fotoğraflamalısınız.

Bisiklet: Eğer bir bisiklet tutkunu iseniz burada sizleri bekleyen en büyük sürpriz bu olsa gerek. Hiç böyle bir planınız yokken karşınıza çıkan bisikletler sizi ansızın mutlu edebilir. Kiralama ücretleri 10-20 Lira arasında değişmekte yalnız kışın faliyette olacağını düşünmüyorum. Aksini iddia eden varsa yorumlarda belirtsin. :)

Göl Turu: En dikkat çeken araçlar golf arabaları. Kiralama bedelleri kişi başı 25 Lira. Bunun haricinde elektrikli bisikletler de mevcut ve fiyatları 1 turu için 10 Lira.

Gölcük Tabiat Parkı Giriş Ücretleri

Şahıs: 4 TL

Motor bisiklet: 8 TL

Binek Araç: 12 TL

Minibüs: 36 TL

Otobüs: 60 TL

Gölcük Tabiat Parkı Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Gölcük Milli Parkı No:587, 14030 Mesciler Köyü/Bolu

Nasıl Gidilir: Bolu’nun güneynde bulunan bu park merkeze 17 kilometre uzaklıktadır. Bolu merkeze geldikten sonra tabelaları takip ederek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Toplu Taşıma ile gelmek isteyenler de Bolu merkeze Şehir Hatları ile geldikten sonra, Seben ve Kıbrıscık ilçe minibüsleri ile ulaşabilirsiniz.

Önemli hatırlatmalar: Kışın gelmek istiyorsanız kesinlikle kar lastiğinizi unutmayın. Ve kışın buraya toplu taşıma seferleri yapılamadığını unutmayın. Konum bilgisi için tıklayın.