Her bir sokağı tarih kokan kent Amasya, hem Osmanlı hem de Osmanlıdan önceki medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Tarihinin en bilindik merkezlerinden biri olan Kral kaya Mezarları, Amasya Kalesi eteklerinde düz bir duvar gibi dikine uzanan kalker kayalara oyularak yapılmıştır.

Mezarlara, Hatuniye Mahallesi’nin dar sokaklarından geçerek çıkılıyor. Mezarların arasında, kayaya oyulmuş yollar ve merdivenler bulunmakta. Yeşilırmak Vadisi boyunca, irili ufaklı 21 mezar olduğubilinse de, günümüze sadece birkaç tanesi gelebilmiş.

Kral Kaya Mezarlarının en büyüğü en sondaki mezardır. Bu mağaranın yüksekliği 15m, genişliği 8m, derinliği ise 6m’dir. Mezar odasına girişi, diğer mezarlardaki kapılardan daha yüksektir.

“Büyük Kral Mezarı” olarak da adlandırılan mağara, zaman içerisinde fazlasıyla yıpranmıştır. Mezarların etrafında kimine göre hava alması kimine göre de içeriye giren suların dışarı akması sebebi ile büyük boşluklar bırakılmış. Ayrıca ön görünüşü kadar arkalarında açılmış tüneller de bu mezarları ilgil çekici yapıyor.

İçlerinden birinin tünelinin nehre kadar uzandığı bile söyleniyor. Mezarları ziyaret edebilmek için merdivenleri, oyulmuş kayaları aşmak gerekiyor. Ulaşımı yorucu olsa da tarihi yakından yaşamak, Amasya’yı Osmanlı yapılarının gölgesinde izlemek için, yolları aşmaya değer.

Amasya ‘ya Kaç Saatte Gidilir ?

Amasya’ya ulaşım : İstanbul’dan : 10 saat — Ankara’dan : 5-6 saat — Samsun’dan : 2 saat — Tokat’tan : 1 saat — Çorum’dan : 2 saatte gidilir.

Kral Kaya Mezarları Giriş Ücreti ?

Giriş Ücreti : 10 TL gibi ücretlendirmesi vardır.

Kral Kaya Mezarları Resimleri

Kral Kaya Mezarları Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Amasya ili Amasya Merkez ilçesinin Hatuniye Mh. mahallesi. / Kral Kaya Mezarları / Merkez / Amasya

Nasıl Gidilir ? : Buraya Ankara yönünden gelenler Kırıkkale – Çorum – Amasya güzergahını kullanabilir. Ankara Merkezine yaklaşık 330 km. İstanbul yönünde gelenler Samsun tabelasını takip ederek Merzifon’a ulaştıktan sonra yaklaşık 12 km. kadar daha devam edip Amasya ayrımına ulaşabilir. Ayrımdan sonra Amasya’ya ulaşmak için 35 km’niz kalıyor. Ve Amasya’ya ulaşan bütün yollar duble. Ayrıca Şehrin içinden tren yolu da geçiyor. Dilerseniz trenle de gelebilirsiniz.

Kral Kaya Mezarları Video