Kumcağız Plajı - 06

Sonbahar mevsimine yaklaştığımız şu günlerde havaların halen sıcak olmasından dolayı hafta içi ve hafta sonu plajlar günü birlik ziyaretçilerle dolup taşıyor. Özellikle İstanbul’da yaşayanlar için günü birlik tatil fırsatı sunan Kumcağız Plajı, hafta sonları ziyaretçi akınına uğruyor. Kumcağız Plajı nerede nasıl gidilir, Kumcağız Plajı otelleri ve plaj hakkında genel bilgiler bu yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kumcağız Plajı Genel Bilgiler

Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı Kurtyeri Muhtarlığı sınırları içinde bulunan Kumcağız, bir tarafında Kerpe diğer tarafında Kefken arasında kalan mükemmel bir koy olduğunu söyleyebiliriz.  Temiz ve ince bir kum yapısına sahip olan Kumcağız Plajı, özellikle hafta sonları günü birlik ziyaretçi akınına uğruyor.  Marmara’da denize girmek istemeyen ve şehrin gürültüsünden bir günlüğüne de olsa uzaklaşmak isteyenler için en güzel alternatiflerden biri olan Kumcağız Plajı, Karadeniz’in en güzel plajlarından birisidir.

Kumcağız Plajı - 05Tertemiz plajına bir de suyun durağan olmasını eklersek insanların buraya neden bu kadar ilgi gösterdğini rahatlıkla anlayabilirsiniz. Plajın olduğu yerde Kumcağız Deresi de bulunuyor ve bu dere plajı ikiye bölüyor. Yazın suların azalmasıyla kumsallar arasında dere içinden geçişler de oluyor. Yine Kumcağız Deresi’nde kefal, sazan, tatlı su balıkları da bulunmaktadır. Balık tutmaya meraklıysanız gelirken yanınızda olta takımlarınızı getirmenizi tavsiye ediyoruz.

Deniz sezonunda Kumcağız Plajı’nda Kandıra Kaymakamlığı’na bağlı can kurtarma botları ve cankurtaranlar da olası tehlikelere karşı hizmet vermektedir. Kumcağız’a gitmişken Nihat Erim Tepesi’ne çıkmanızı ve güneşin batışını izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Çevrede pek fazla otel ve pansiyon olmadığından dolayı ev pansiyonculuğu yaygındır. O yüzden eğer günü birlik değil de kalmak için gidiyorsanız gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Kumcağız Plajı’nda Neler Yapılır?

Tertemiz plajda güneşlenebilir, denize girebilir, piknik yapabilir, 2 km’lik kumsalda yürüyüş yapabilir, çevrede bulunan çay bahçelerinden ve restoranlardan birşeyler yiyip içebilir, Kumcağız Deresi’nde balık tutabilirsiniz. Kumcağız Plajı’nda duş ve tuvalet kabinlerinin de bulunduğunu belirtelim.

 

Kumcağız Plajına En Yakın Oteller

Kumcağız Plajı’nda konaklayabileceğiniz otel ve pansiyonlardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

  • Kumcağız Moni Otel (0262 223 37 27)
  • Saygın Butik Otel (0262 563 72 19)
  • Okan Apart (0262 563 64 45)
  • Burak Apart (0262 563 64 16)

 

Kumcağız Plajı Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: 41600 Kurtyeri – Kandıra / Kocaeli

Nasıl Gidilir?: Kumcağız Plajı; Kocaeli’ye 76, İstanbul’a 173, Ankara’ya 378 km uzaklıkta bulunmaktadır.

İstanbul üzerinden gelecek olanlar; TEM Otoyolu’ndan İzmit istikametinde gidip İzmit’i geçtikten sonra Kandıra çıkışından girerek Kumcağız Plajı’na ulaşabilirsiniz. Ayrıca bir diğer alternatif yol ise; Şile – Ağva – Kandıra güzergahını da kullanabilirsiniz.

Yine Kandıra Otobüs Terminali’nden Kumcağız Plajı’na 07.00 – 23.00 saatleri arasında minibüs seferleri de düzenlemektedir.

 

Fotoğraflar

 

Krokisi