Ladik Gölü / Samsun

Bu yazımızda sizlere Ladik gölü nerede?, genel bilgiler ve burada yapılan sportif faaliyetler nelermiş? kısaca bir göz atacağız. Ülkemizin en önemli ve en güzel göllerden birisi olan Ladik Gölü, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Samsun’da gezilmesi gereken yerlerden birisidir. Yerli ve Yabancı bir çok turistin ilgisini çeken göle gittik ve merak edilenleri sizler için araştırdık.

Ladik gölü hakkında genel bilgiler

Samsun‘un Ladik ilçesinde bulunan göl, ilçe merkezine 10 km, il merkezine 80 km uzaklıktadır. Adını ilçe merkezinden alan Ladik Gölü, 7 km uzunluğunda, 2 km genişliğindedir. Gölün üzerinde yüzen adacıklar ile son derece ilgi çekici bir sit alanıdır. Etrafında ki dağ ve orman manzaraları, özellikle güneşin batışı sırasındaki görüntüsü güzelliğine güzellik katmaktadır. Samsun ve çevresinde yaşayanlar için hafta içinde ki yorgunluklarını atmak isteyenler hafta sonları günübirlik bir tatil imkanı sunmaktadır. Ladik Gölü doğanın insanlara sunmuş olduğu en güzel yerlerden birisidir.

Ladik gölünde yapılan sportif faaliyetler

Tatlı su gölü olan Ladik Gölü; turna balığı, tahta balığı, sazan gibi balık türlerini barındırmasından dolayı ilçede balıkçılık sektörü ve balıkçılık turizmi yöredeki yaşamı etkilemektedir. Gölün bulunduğu alanda su kayağı, sörf, yelkenli yarış gibi sportif faaliyetleri yapmak mümkündür.

Gölün muazzam manzarası karşısında oltanızı, semaverinizi yanınıza alıp sabah daha güneş doğmadan güneşin doğuşunu izleyerek balıklarınızı tutup üzerinizde ki yorgunluğu gün içerisinde atabilirsiniz. Ya da belediyenin göl kenarında kurmuş olduğu Ladik Belediyesi Mavi Göl Tesislerinde oturup gölün muazzam görüntüsü karşısında çayınızı yudumlayıp üzerinizdeki yorgunluğu atabilirsiniz. Ayrıca gölde yaşayan bazı kuş türlerinin ürediği saptanmıştır. Bunlar; Gece Balıkçılı, Küçük Ak Balıkçıl, Kara Leylek, Yeşilbaş, Uzunbacak, Kızkuşu gibi kuş türleridir. 27 Temmuz 1997 yılında yapılan kuş gözlem gezisi sonuçlarına göre saptama yapılmıştır.

Ladik gölü giriş ücreti var mı?

Belediye tarafından korunmakta olan göle hiç bir ücret ödemeden manzarayı seyredebilirsiniz. Belediyenin halkı için uyguladığı memnuniyettir.

Ladik gölü fotoğrafları

Ladik gölü nerede?, nasıl gidilir?

Adres: Hamitköy Mahallesi, 55760 – Ladik / Samsun

Nasıl gidilir?: Göl Ladik ilçe merkezine 10 km, il merkezine ise 80 km uzaklıktadır. Samsun’dan Taşova’ya giden otobüsleri kullanarak göle ulaşmak mümkündür. Özel aracıyla gidecek olanlar ise Samsun-Havza karayolunu kullanarak Ladik sapağından sapıp, Ladik ilçesini geçtikten sonra yol kenarından göle ulaşabilirler.