Doğa severler için harika bir manzaraya ve ekolojik değere sahip Levent Vadisi, uzun zamandır ihmal edilen mirasımız arasında yer alıyor. Ancak son 5 sene içerisinde yapılan çalışmalarla Levent Vadisinin turizme kazandırılması sağlandı.

Malatya Valiliği, Levent Vadisi ile ilgili projelerin süreceğini ve buranın dünya miras listesine dahil edileceğini de açıkladı. Kısa zamanda miras listesine dahil edileceğine dair müjdeli haberi de alabiliriz.

Levent Vadisi Hakkında Genel Bilgi

Malatya’nın Akçadağ ilçesinde yer alıyor. Burayı önemli kılan ise, 65 milyonluk bir geçmişe sahip olmasıdır. Vadi içerisinde Neolitik çağdan kalma kalıntılara rastlamak mümkündür. Kaya oluşumları, vadi içerisindeki çukurlar, uçurumlar, bitki örtüsü ve daha fazlasının 65 milyon yıl öncesine dayandığını bilmek oldukça heyecanlı. Zaten bunu bilerek buraya gelenlerin birçoğu ekolojik yaşama merak duyanlar. Turistlik amaçlarla gelenler ise, doğaya hayran kalıyor.

Levent Vadisi Seyir Terası Videomuz

Bu güzel yeri daha yakından görmek isteyenleri şöyle alalım.. Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. :)

Levent Vadisinde Nereleri Gezmek Gerekiyor?

Levent Vadisi Seyir Terası Girişi ÜcretiLevent Vadisi, yaklaşık olarak 28 km uzunluktadır. Dolayısıyla baştan sona gezebilmek zor olabilir. Bunun yerine fizyolojik açıdan değerli kaya oluşumlarının ve mağaraların varlığının yoğunlaştığı alanları ziyaret etmek gerekir.

Mağaraların yoğunlaştığı en önemli yerler ise şöyle; Kozalak Köyü, Taşköy, Bağköy ve Küçükkürne ismindeki köylerdir. Bunlar dışında vadi içerisinde birkaç köy daha var ve o köylerde de değişik mağara oluşumlarına rastlayabilirsiniz. Ancak en çok mağara ve değişik taşlara rastlayabileceğiniz köyler saydıklarımızdır.

Mağara, uçurum ve ekolojik açıdan değer ifade eden oluşumlarla birlikte Malatya Belediyesi ve Valilik tarafından yapılan seyir terası da görülmeye değerdir.

Tamamen camdan inşa edilen ve dik bir kaya bloğuna çelikten kolonlarla bağlanılan seyir terası, tüm Levent Vadisi’ni izleme imkanı sunuyor. Seyir terasına çıkarken kullanılan teleferikle de vadiyi inceleyebilirsiniz.

Levent Vadisi içerisinde hiking, yani doğa yürüyüşleri yapmak mümkündür. Son zamanlarda Valilik tarafından değişik doğa sporlarının yapılabilmesi için de çalışmalar başlatıldı.

İçersinde küçük bir kafeteryası da mevcut burada çayınızı yudumlarken bu eşsiz manzara göz geçirebilirsiniz. Aracı ile gelecek olanlara bir dipnot geçelim; terasın otopark alanı da mevcuttur.  Vadi kışın beyaz bir örtüyle kaplanıyor. En iyi ziyaret zamanı, yazdır. Yeşillikler arasında bir doğa gezisi yapılabilir.

Levent Vadisi Seyir Terası Giriş Ücreti 2022

Giriş Ücreti : 3 TL

Levent Vadisi Seyir Terası Nerede Nasıl Gidilir?

Adres: Doğanlar Mahallesi, Levent köyü, mahallesi, 44600 – Akçadağ/Malatya

Levent Vadisi, Malatya – Kayseri karayolu üzerinde yer alıyor. Özel aracı olanların bu karayolunu izlemeleri ve Levent Köyü tabelasını takip etmeleri gerekir. Levent Köyüne saptıktan sonra 10 dakikada vadiye varılıyor. Özel aracı olmayan kişiler Malatya merkezden her saat başında Levent Köyüne minibüs bulabilir. Köye gelindiğinde vadiye çıkmak için kısa bir yürüyüş yapmak gerekecek.

Yol Haritası