Masumiyet Müzesi nerede ve nasıl gidilir? Ayrıca burası hakkında tarihi bilgiler müzeye giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelermiş bu yazımızdan sizler için derledik. Masumiyet Müzesi ödüllü yazarımız Orhan Pamuk tarafından hayata geçirilmiş bir kurgu ortamıdır. Bu yazımızda İstanbul’un ilk şehir müzesi olma unvanına sahip Masumiyet Müzesini hakkında merak edilenleri yanıtlamaya çalışacağız. Masumiyet Müzesi Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri, Ulaşım ve İletişim bilgileri ve daha fazlası sizleri bekliyor.

Masumiyet Müzesi Tarihi

Romanın 2008’de yayınlanmasından 4 yıl sonra açılan Masumiyet Müzesi, zengin bir ailenin oğlu ile fakir bir ailenin kızı arasındaki masalsı aşkın izlerini ve havasını yansıtmaktadır. Müzenin bulunduğu Çukurcuma, İstanbul’un mistik ve modern karakterini birlikte yorumlar.

Müzesi için yapılan yorumlardan en etkileyici olanı, Financial Times’da Simon Schama tarafından yapılan “Dünyanın en güzel, en insanî ve etkileyici modern sanat yorumu. Diğer yandan kutular ve vitrinlerden oluşan zerafet…” sözleri olmuştur.

Orhan Pamuk’un romanı yazmaya başladığı andan itibaren kurgusunu yaptığı bu projenin ilk adımı, Masumiyet Vakfı adında bir vakıf kurmak amacıyla mahkemeye başvurması ile atılmıştır. Vakfın açılması ile Müze yasal kimliğine de kavuşarak faaliyete geçmiştir.

Masumiyet Müzesi Özelliği

Yazar romanında anlattığı hikaye ve kahramanlardan esinlenerek, romanın geçtiği mekanlarda bulunan ve romandaki kişilerin kullandığı özel eşyaları temsilen toplamaya başladığı nesnelerle müzeyi oluşturmuştur. 1950-2000 yılları arasındaki 50 yıllık İstanbul hayatını kişisel eşya ve objelerle anlatan müze, İstanbul’un ilk şehir müzesi olma unvanını da almıştır.

Müze, yazılmış bir romandan yola çıkılarak açılan ilk modern sanat müzesi olma özelliğine sahiptir. Diğer yandan romanın geçtiği yılların Türkiye’si ve İstanbul’una ait eşya ve objeler sayesinde bir döneme tanıklık etmektedir. Tüm objelerin özel kutularda ve vitrinlerde sergilendiği müzede romandaki büyük aşkın havasını hissetmemek mümkün değil. Ancak müzeyi ziyaret etmek için romanı okumanın gerekmediğini de belirtmek isteriz.

Masumiyet Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Ziyaret Saatleri: Müze (Pazartesi günleri hariç) Cuma günü 10.00-21.00,diğer günlerde 10.00-18.00 arasında ziyaret edilebiliyor.

Giriş Ücreti: Müze kitabının arasında bulunan biletle veya müze girişinde ödeme yaparak bu eşsiz atmosferi yaşayabilirsiniz. Bilet alarak girmek isteyenler için tam bilet 40, öğrenci bileti 25 TL’den satılıyor. Sesli tur ücreti 10 TL.

Masumiyet Müzesinin Fotoğrafları

Masumiyet Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Firuzağa Mahallesi, Dalgıç Sk. No:2, 34425 Beyoğlu/İstanbul

Telefon: (0212) 252 9738

Nasıl Gidilir: İstiklal Caddesi ile Tophane arasındaki bölgede bulunan Masumiyet Müzesi, Füruzağa Mahallesi Çukurcuma Caddesi üzerindeki 3 katlı tarihi bir binada hizmet veriyor. Tramvayla gitmek isteyenler Tophane’de inip yaklaşık sekiz dakikalık yürüyüş ile ulaşabilirler. Ayrıca Taksim, Galatasaray, Tophane ve Cihangir’den de 8-10 dakikalık yürüyüşle de müzeye ulaşmak mümkün.Konum için tıklayın.