Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi - 01
Uçurtma Müzesi - 01

Ülkemizdeki ilk ve tek uçurtma müzesi olma özelliğini taşıyan Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, Üsküdar Sahili’ne yakın bir konumda yer almaktadır. Boş bir gününüzde özellikle çocuklu aileler için görülmesini tavsiye ettiğimiz bu müze, İstanbul’un merkezi konumunda olduğundan ulaşım yönünden de fazla sıkıntı yaratmayacağını söyleyebiliriz. Birbirinden renkli ve çeşitli uçurtmaları görme şansına sahip olacağınız müzeyi görmenizi mutlaka tavsiye ediyoruz.

 

Mehmet Naci Aköz Kimdir?

2005 yılından bu yana hizmet veren müzenin kurucularından ve yöneticilerinden olan Mehmet Naci AKÖZ, aynı zamanda Uçurtmacılar Derneği Başkanlığı görevini de yürütmektedir. Müzede sergilenen uçurtmalar 1986 yılından günümüze kadar dünyanın çeşitli bölgelerinden toplanarak ziyaretçilerine sunulmaktadır.

 

Uçurtma Müzesi’nde Sizleri Neler Bekliyor?

Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi - 02
Uçurtma Müzesi – 02

Müzenin içine girdiğinizde sizleri çeşit çeşit ve rengarenk uçurtmalar karşılıyor. Özellikle çocuların çok büyük ilgi gösterdiği müzeyi her yaştan insanlar ziyaret edebiliyor. Müzede sizlere uçurtmalarla ilgili bilgi veren ve bu konuda yardımcı olan kişiler de bulunuyor. Bunun dışında uçurtma yapıp uçurma şansına da sahipsiniz. Bazı uçurtmalar alanın dar olmasından dolayı katlanmış vaziyette paketler içinde muhafaza ediliyor. Ancak ziyaretçilere özel olarak paketlerinden çıkarılıp sergileniyor. Müzeye özellikle okulların düzenlemiş olduğu gezilerle birçok öğrenci geliyor. Yine çeşitli sivil toplum kuruluşları da müzeye ziyaret gerçekleştiriyor. Sizler de boş bir gününüzde çocuğunuzla birlikte buraya gelebilir, kendi uçurtmanızı yapabilir ve gökyüzüne doğru yükselmesini sağlayabilirsiniz.

 

Uçurtma Müzesi’ne Ziyaret Saatleri

Müzeye mesai günlerinde saat 10 – 00 ile 17 – 00 arasında ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca ziyaretlerin tamamen ücretsiz olduğunu da belirtelim. Yine ziyaretçilerle ilgilenen rehberler, uçurtma kültürüyle ilgili çeşitli bilgiler vererek ziyaretçileri bilgilendiriyor. Müzede sergilenen uçurtmaların hangi ülkelerden geldikleri, kimlerin uçurtma bağışı yaptıkları gibi bilgiler de yer almaktadır.

 

Müze’de Ziyaretçilere Sunulan İmkanlar

Özellikle uçurtmaya meraklı olanlar için yeterince aydınlatıcı bilgilerin verildiğini belirtmemizde fayda var. Müzede istediğiniz gibi fotoğraf ya da video çekimi yapabilirsiniz.  Ayrıca müzeye çeşitli TV kanalları da gelerek sık sık çekim yapmaktadır. Yine bunun dışında çeşitli basın mensupları da gelerek röportajlar ve tanıtım yazıları da yazmaktadır. Müzede uçurtmalarla ilgili çeşitli görsellerden ve videoalardan yararlanarak ziyaretçilere tanıtım filmleri de gösterilmektedir. Yine aynı şekilde müzede çeşitli kitaplar, dergiler, şiirler, şarkılar da yer almaktadır. Müzede açık olduğu saatlerde uçurtma yapabilir, düzenlenen kurslara da katılım sağlayabilirsiniz.

 

Uçurtma Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Adres: Uncular Caddesi Bakıcı Sokak. No:12 – Üsküdar / İstanbul

Telefon: (0216) 553 2337

Nasıl Gidilir?: Üsküdar’da bulunan müzeye çeşitli ulaşım araçlarıyla gidebilirsiniz.

Müzeye Marmaray’ı kullanarak da ulaşım sağlayabilirsiniz. M5 sefer sayılı Kazlıçeşme – Söğütlüçeşme hattına binerek Üsküdar İstasyonu’na gelebilirsiniz.

Müzeye İETT Otobüslerini kullanarak gitmek için kullanabileceğiniz bazı otobüsler şunlardır.

Ahmediye Durağı için binebileceğiniz araçlar:

12C – Üsküdar – Üsküdar Hastanesi

12 – Üsküdar – Kadıköy

11V – Veysel Karani – Üsküdar

6 – Küçük Çamlıca – Bulgurlu – Üsküdar

9A – Atakent – Üsküdar

 

Üsküdar Otobüs Durağı için binebileceğiniz araçlar:

9Ç – Çekmeköy – Üsküdar

9Ş – S.Şahinbey – Üsküdar

9Ü – Demokrasi Caddesi – Üsküdar

9ÜD – S.Şahinbey – Dudullu – Ümraniye – Üsküdar

10A – Esatpaşa – Ataşehir – Yeditepe Üniversitesi

11F – Ferah Mahallesi – Altunizade – Üsküdar

11Ü – Ünalan Mahallesi – Üsküdar

11ÜS – Sultanbeyli – Üsküdar

 

Uçurtma Müzesi Resimleri

 

 

Uçurtma Müzesi Krokisi