2012 yılında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından açılan 820 dönümlük  kent ormanı şehrin çok içinde olmasına rağmen, yeşilin her tonunu maviyle birleştirerek İstanbulluların gözde dinlenme ve mesire alanı olmuştur. Alibeyköy baraj gölünün etrafına kurulmuş olan bu ormanı at ve faytonla ya da ücretsiz tren ekspresiyle dolaşabilirsiniz. Doyumsuz baraj gölü manzarasına karşı mangal yapıp, çaylarınızı keyifle yudumlayabilirsiniz.

7’den 70 ‘e herkese hitap eden alanda geniş araç park yerleri ,piknik masaları ,çeşmeler, temiz wc leri , mescidi  ve çocukların doyamadığı sıra dışı parkları, paint ball, yürüyüş ve bisiklet yolları da mevcut.Metrelerce uzunluktaki borulu kaydırağı , tırmanma parkurları , yetişkinleri bile çocukluğuna götürüyor.Ayrıca baraj gölünü ve tüm İstanbul ‘u tepeden seyretmek için yüksek ahşap manzara seyir kuleleri yapılmış .

Mini kulübeler ve önünde hobi bahçeleri yapılmış. Burayı sezonluk cüzi bir rakama kiralayıp yaz boyunca sebze meyvenizi yetiştirebilirsiniz. İçerisinde her türlü piknik malzemelerinin bulunacağı büfeler de bulunmaktadır.

Futbol, basketbol, voleybol, tenis sahalarının yanı sıra izci kampı ve 2400 kişilik amfi tiyatrosu da olan bu kent ormanına mutlaka gelip keşfetmenizi öneririm.

Mimar Sinan Kent Ormanı Giriş Ücreti 2023

Ormana yaya girişi ücretsiz olup araç ücreti 30 TL, motosiklet 25 TL, küçük minibüs 75 TL.

Mimar Sinan Kent Ormanı Resimleri

Mimar Sinan Kent Ormanı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Adres : Zübeyde Hanım Mahallesi Alibey Baraj üstü/ SULTANGAZİ

Telefon: 0539 677 36 77

Özel Araçla Ulaşım : TEM Otoyolu’ndan Sultangazi ilçesine girdikten sonra Gazi Polis Merkezinin önünden geçen yoldan Gazi Mezarlığa doğru ilerleyip, 1502 nolu sokağa girerek Mimar Sinan Kent Ormanına ulaşabilirsiniz. Konum için tıklayın.

Toplu Taşıma Aracıyla Ulaşım : Sultangazi ‘den 36S1 ve 36S2 nolu İETT otobüsleriyle de kent ormanına ulaşabilirsiniz.