UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Nemrut Dağı Milli Parkı nerede? nasıl gidilir?, giriş ücreti ve gezilecek yerleri bu yazımızda.

Ülkemizdeki güzellikler saymakla da gezmekle de bitmez. Her gün yeni bir tarihi yapı ya da bir doğal güzellik ortaya çıkmakta. Biz de bu cennet vatanımızı sizlere tanıtmakta kararlıyız. Bu yazımızda da tarihi ve doğal güzelliği ile Nemrut Dağı’nı tanıtmaya çalışacağız.

Nemrut Dağı Milli Parkı Hakkında Bilgiler

2150 m. Yüksekliğine sahip Dağ sadece ülkemiz için değil tüm dünya için eşsiz bir kültür mirasıdır. İşte tam da bu sebepten dolayı UNESCO’da Nemrut Dağı’na ilgisiz kalmamış dünya kültür mirası listesine almıştır. Yani dünyanın sekizinci harikası olarak nitelendirilen Nemrut heykeli bu listeye eklenmesinin en önemli nedeni. Heykel’in yanında bir de kitabe bulunmaktadır. Kitabeler ile birlikte anıt mezarlarda vardır.

Bu dağı diğer dağlardan ayıran ve burayı özel kılan Kommagene Kralı Tümülüs ve heykellerdir. Kommagene Krallığı genler topluluğu olarak da isimlendirilebilen ve persler ile Greklerin oluşturduğu sağlam gelenek ve kültüre sahip güçlü bir krallıktır. Kommagene toprakları ilk çağlardan bu yana insanlara yurt olmaya devam etmiştir bunu da mağaralardaki ve arkeolojik kazılar sonucunda ortaya çıkarılan kalıntılardan anlıyoruz. Zamanında sedir ormanlarının bulunduğu bir bölge olarak da biliniyor ki sedir ağaçlarının ekonomik açıdan yüksek önem taşımaktadır.

Parkı ve Çevresi

Dağ Kahta ilçesinde bulunur. İlçe sınırları içerisinde bulunan Atatürk barajının da etkisi ile dağ yazın bile oldukça soğuktur. Özellikle gün doğumu ya da gün batımını Nemrut dağından izlemek isteyenler varsa hatırlatmamızı yapalım mutlaka tedarikli olmanız gerekecektir.

Gezilecek Yerleri

Öncelikle tavsiyemiz Nemrut dağı tümülüsü. Burada o meşhur tanrı simgesi heykelleri kartal heykellerini görecek ve bir krallığın hikayesine ortak olacaksınız. Yine sert kayaların oyulması ile oluşmuş teraslardan gün doğumunu ilk gören siz olabilirsiniz. Anıt mezarlarını, cendere köprüsünü ve yeni kaleyi kısacası Kommagene krallığının bize miras bıraktığı birçok mimari eseri de görmenizi tavsiye ederiz.

Giriş Ücreti Hakkında Bilgiler: 2023

Adıyaman Nemrut Dağı Milli Parkı Giriş Ücreti 50 TL – Nemrut Dağı Antiochos tümülüsü ve Arsameia kenti tek biletle gezebilirsiniz.

Nemrut Dağı Milli Parkı Nerede? ve Nasıl Gidilir?

Telefon: Adıyaman İl Turizm Müdürlüğü : 0416 216 38 40 – 0416 216 10 08

Kahta Turizm Danışma Müdürlüğü : 0416 725 50 07

Nasıl Gidilir: Dağa ulaşmak için isterseniz Kahta ilçesine kadar giden şehirler arası otobüsleri kullanabilirsiniz. İsterseniz de Kahta’ya 15 km uzaklıktaki hava alanını kullanabilirsiniz. Adıyaman ile Kahta arasındaki mesafe yaklaşık olarak 35 km kadardır.

Adıyaman veya Kahta’da konaklayabileceğiniz birçok otel veya pansiyon bulabilirsiniz zaten otellerin de Kommagene turları olmaktadır.

Konum Bilgisi