Gelişen ve değişen teknolojinin akışını belgelemek amacı ile açılan ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi nerede? ve nasıl gidilirz bilgileri bu yazımızda.

2003 yılında açılan müze ODTÜ’ye bağlı bir müzedir. Müzenin içerisinde yer alan bölümlerde MÖ:7000 yılından itibaren Anadolu topraklarında değişime uğrayan ve gelişen teknolojinin akışını görmek ve belgelemek amacı güdülmüştür.

ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi Tarihi

ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi kurulması çalışmalarına 2001 yılında başlanılmıştır. Anadolu’nun çok eski tarihlerinden günümüze değin gelişen teknolojinin seyri irdelenmiştir. Müzenin yapımı neticesinde 4 ana alanda sergilenmiş koleksiyonlar vardır. Bunlar da Uygulamalı Bilim Merkezi, Bilim ve Teknoloji Tarihi Sergisi, Ulaşım Tarihi Sergisi ve ayrıca Açık Hava Sergi Alanlarıdır.

ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi Bilgileri

Müzenin 4 ana konumu mevcuttur. Bunlardan ilki;

Bilim ve Teknoloji Sergisi

Bu alanda 9 personel görev yapmaktadır. Hafta içi sabah 09:00 ile akşam 17:00 saatleri açık olan alanın Cumartesi günleri ise sadece ilgili ayın ilk haftasında 11:00 ile 16:00 saatleri arasında açık olmaktadır.

Uygulamalı Bilim Merkezi

Bilimi sevdirmeyi amaç edinmiştir. “Bilgime Dokunun” ilkesi ile hareket eden serginin, deneyler ve günlük hayatın gözlemlenen farklı fiziksel ve doğa olaylarını inceleyebileceğiniz bir sunumu vardır. Her yaştan kişilerin ziyaret ederek ilgisini çekeceği alanda deneyler; su, dinamik, ışık, mekanik, dinamik, enerji, hareket ve genel fizik gibi birçok alanı kapsamaktadır.

Gezegen Evi Gösterimleri

Özel cihazlar ve güç kaynakları ile oluşturulan havalandırma sistemleri sayesinde kendinizi uzayda hissedebilirsiniz.

Açık Hava Sergi Alanı

Toplamda 10.000 metrekarelik bir alanı kaplayan Açık Hava Sergi Alanı içerisinde de birçok uçak, lokomotif, çeşitli otomobil markalarının olduğu sergilendiğini görebilirsiniz. Özellikle klasik marka araçların olduğu açık hava sergisi yoğun ilgi görmektedir. Bilim ve teknoloji tarihi sergisi içerisinde çağlar arasındaki teknolojik gelişimleri inceleyebilirsiniz. Günümüze dek gelişen bilim ve teknolojik geçmişi gözler önünde görebileceğiniz sergide, birçok ünlü şahsiyetin sergiye bağışladıkları eşyaları görebilirsiniz. Eski çağlardan ögelerin gelişiminde günümüz teknolojisine ulaşan bilimsel seyrin en güzel sergilendiği müzelerden biridir. Ulaşım Tarihi sergisi içerisinde ise Eski araba ve motosikletlerin Hangar Binası gezilebilir. Hem otomobilleri hem de çeşitli aksesuarları görebilirsiniz. Devrim Arabaları filminin de konusunda işlenen otomobilleri de bu alanda görebilirsiniz.

ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi  Giriş Bilgileri Ücreti ve Çalışma Saatleri

Müzeyi ziyarete gelenlerden herhangi bir ücret alınmamaktadır. Hafta içi sabah 09:00 ile akşam 17:00 saatleri açık olup, alanın Cumartesi günleri ise sadece ilgili ayın ilk haftasında 11:00 ile 16:00 saatleri arasında açık olmaktadır.

ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi Fotoğrafları

ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi  Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Üniversiteler Mh – Yenimahalle / Ankara

Telefon: 0312 210 60 43

Nasıl Gidilir: Toplu taşıma ile;Ankara – Kızılay Merkezden hareket eden metrolar sayesinde Kampüse ve oradan da müzeye ulaşmanız mümkündür.

Özel araç ile; Ankara-Eskişehir yolu üzerinde bulunan ODTÜ kampüsüne gelerek müzeye ulaşabilirsiniz.