Olympos Teleferik – Kemer / Antalya

Olympos Teleferik alt istasyonu Çamyuva ve Tekirova arasında bir konumda Kemer’de yer almaktadır. Deniz seviyesinin 726 metre yüksekliğinde olan bu istasyona aracınızla ya da toplu taşıma araçları ile erişim imkanı bulabilirsiniz.

Yolculuğunuz süresince sağlı sollu ormanların sıklığı sayesinde temiz havanın ve muhteşem doğanın tadını fazlasıyla yaşayabilir, Olympos’un ihtişamını iliklerinizde hissedebilirsiniz.

Dünyadaki en uzun teleferiklerden biri olan Olympos Teleferik, 4350 metrelik uzunluğuyla ve sunmuş olduğu muhteşem manzaralarıyla ziyaretçilerini adeta büyülüyor. 80 kişi kapasiteli 2 kabin bulunan bu yerin zirve noktası ise 2.350 metre.

Bilgi: Antalya’yı biraz daha tanıma fırsatınız varsa; Sizler için oluşturduğumuz Antalya’da gezilecek yerler listesine bir göz atmanızı öneririz. :)

Teleferik’den Çektiğimiz Video

Sizler için burayı en ayrıntılı şekilde anlatmaya çalıştık. Daha çok video gelmesi için lütfen bizi motive edin. Youtube Kanalımıza Abone olun.

Olympos Teleferik Hakkında Bilgileri

Eğer tatil zamanlamanızı ayarlayabilirseniz aynı gün içinde hem denize girebilir hem de kartopu oynayabilirsiniz. Teleferiğin alt istasyonunun şehir merkezinden ortalama 55 kilometre uzaklıkta olduğunu belirtmiştik.

Olympos Teleferik

Alt istasyona ulaştığınızda elinizi çabuk tutmanız gerekecek. Çünkü gittiğiniz zamana göre 80 kişi kapasiteli kabinler çabucak dolup hareket ediyor.

Eğer cam kenarında bir yer kapmak istiyorsanız kabine ilk girenlerden olmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü cam kenarlarını kaptırdığınızda muhteşem manzaralardan az da olsa kısıtlanmış olursunuz.

Eğer kabine ilk girenlerden olmayı başaramazsanız bu sefer en son girmeye gayret gösterin. Böylelikle kabinin kapanacak kapısındaki cam kenarını kapmış olursunuz.

Teleferik hattında 4 direk bulunuyor. Teleferik, direk geçişlerinde açısını değiştiriyor ve sallanmalara neden oluyor. Hatta kendinizi boşluktaymışsınız gibi hissedebiliyorsunuz. Eğer bu geçişler sırasında panik olacağınızı düşünüyorsanız yere oturmanızı tavsiye ediyoruz.

Yerden yükselmeye devam ettikçe bitki örtüsünün değiştiğini görebilir, bir süre sonra da karla kaplı alanların beyaz örtüsüyle başbaşa kalırsınız. Yaklaşık 10 dakika süren teleferik yolculuğundan sonra zirveye ulaştığınızda sizleri eşsiz manzaraların ortasında 3 katlı bir tesis karşılıyor.

Restoran da bulunan bu mekanda manzara eşliğinde karnınızı doyurabilirsiniz. Eğer manzaranın tümüne hakim olmak istiyorsanız teras katına çıkmanızı önerebiliriz.

Eğer aç falan değilseniz kendinizi yaz mevsiminin ortasında karların arasına atabilir, ziyaretçilere özel olarak hazırlanan kardan yapılan oda içine girerek bol bol fotoğraf çekimi yapabilirsiniz.

Zirvede yürüyüş yapmak istiyorsanız açıkçası kar olduğu icin pek fazla imkan olmadığını söyleyebiliriz. Binanın çevresi ziyaretçilerin fazla uzaklaşmaması için şeritlerle çevrilmiş.

Eşsiz manzaralar haricinde iklim değişikliğini de gözlemleyebilir, hatta küçük bir deney bile yapabilirsiniz. Yukarı çıkarken yanınıza su şişesi alın ve zirvede açın. Havadan dolayı suyun soğuduğunu ve kapağı açarken kola şişesini açar gibi ses çıkardığını görebilirsiniz.

Çalışma Saatleri ve Fiyat Bilgisi

Her gün düzenli olarak seferler yapılan ve her yolculuğun ortalama 10 dakika sürdüğü sefer saatlerinden bahsedecek olursak;

Yaz döneminde (1 Haziran – 31 Ekim) : 09.00 – 19.00 saatleri arası

Kış döneminde (1 Kasım – 31 Mayıs) : 09.30 – 17.00 saatleri arası

Zirveye Çıkış Fiyatı Ortalama: 100 ila 150 TL. Arasındadır. (Fiyatlar sezona göre değişiklik göstermektedir.)

Buraya gitmeden önce aşağıdaki telefon numaralarından mutlaka firma ile iletişime geçiniz.

Olympos Teleferik Ulaşım Bilgileri

Adres:  Merkez Mah. Deniz Cd. 42/H, 07995 Tekirova/ Kemer /Antalya

Telefon: (0242) 242 2252

Eğer yolculuğa kendi aracınız ile çıktıysanız istasyona ulaşmak için D-400 Karayolu Tekirova bölümünden Phaselis’e varmadan 2 km önce yolun sağ tarafında tabelalar ile gösterilmiştir.

Toplu taşıma araçlarını kullanmak istiyorsanız her gün düzenli olarak Beldibi, Göynük, Kemer, Kiriş, Çamyuva ve Tekirova’dan hareket edecek şekilde servislerden yararlanabilirsiniz. Antalya ve Kundu üzerinden seyahate çıkacaksanız Çarşamba ve Cumartesi günleri servis imkanından faydalanabilirsiniz.

Eğer istasyona giriş yapılan anayol kenarına kadar kendi imkanlarınızla bir şekilde gelmeyi başardıysanız 10.00 – 17.00 saatleri arasında her saat başı alt istasyona kadar servis hizmeti verilmektedir.

Olympos Teleferiğe ulaşmak için toplu taşıma araçlarını kullanmak istiyorsanız öncelikle Antalya 5M Migros alışveriş veriş merkezi yanına intikal etmeniz gerekiyor. Şehir içi dolmuşlarını kullanarak varabilirsiniz. Bu dolmuşların numaraları ise; KC71, KC71A, KM61, 504, 504 A, 600 A, TK92, KL08, UC11, UC 11A, TK 36, DK 38, VC 57, VC 59.

5M Migros yanına ulaşım sağladıktan sonra sağ tarafta bulunan toplu taşıma araç durağından Kemer Express otobüsüne binerek Tekirova’ya kadar gidebilirsiniz. Bu otobüsler Olympos Teleferiği’nin ana kapısının yanından geçiş yapmaktadır.  Burdan alt istasyona ulaşım için saat başı hareket eden servislere cüzi miktarda ücret ödeyerek ulaşabilirsiniz.

Konum Bilgisi