Sinop gezimiz aralıksız devam ediyor. Bu yazımızda Paşa Tabyaları nerededir? nasıl gidilir? Günümüzdeki yeri ve önemi hakkında bilgileri sizler ile paylaşacağız.

DipNot: Sinop’a gitmeden önce Sinop’ta gezilecek yerler adlı makalemize göz atmanızı öneririz.

Paşa Tabyaları Hakkında Genel Bilgiler

Öncelikte bilmeyenler için tabya nedir? Onu açıklayalım. Tabya, bir bölgeyi savunmak için yapılan, asker ve silah ile güçlendirilen yapıdır. Paşa Tabyaları da Osmanlı-Rum savaşları sırasında 19. Yüzyılda Rus donanmalarının denizden gelebilecek saldırılarını önlemek, liman ve tersanelerin güvenliğini sağlamak için Sinop Yarımadasının Güneydoğusunda yapılmıştır ama asla kullanılmamıştır.

Tabyalar sıralamasında Venedik Tabyalarından sonra dünyada 2. En değerli Tabyadır.

Paşa Tabyaları Mimari Özellikleri

Bölgenin altyapısı jeolojik yapısı itibariyle sert volkanik kayadan oluşuyor ve burada büyük bir çukur kazılarak tabyalar inşa ediliyor. Herhangi bir mimari endişe olmadan hazırlanan yapıların en önemli özellikleri sağlam ve güvenli olmaları.

Tabyalar yapılış şekillerine göre kategorilendirilir. Yıldız, toprak, hilal ve yay türü tabyalar arasında Sinop’taki Paşa Tabyaları, Hilal Tabya türüne girer. Kuşbakışı bakıldığında yarım ay şeklinde olduğu net bir şekilde anlaşılır.

Yarı ay şeklinde olan Tabyaları 11 adet top yatağından, cephanelikler ve mahzenlerden oluşur.Yer altında gizlenmiş bulunan sığınaklar vardır ve bu sığınaklar kilometrelerce uzunluktaki yeraltı geçiçleri ile birbirlerine bağlanırlar.

Siper ve top yatağındaki toplar düştükleri yerleri patlatma değil parçalama görevini görüyorlardı. Menzilleri 600 ile 900 metre arasında değişen bu toplar Sinop Şehitler Çeşmesi’nin bulunduğu tershanelerde dökülmüştür. Daha sonra yapılan arkeolojik kazılarda bu toplar çıkarılmış ve Sinop Arkeoloji Müzesinde sergilenmeye başlamıştır.

Paşa Tabyalarının rakımı ise 43 metredir.

Paşa Tabyalarının Günümüzdeki Yeri ve Önemi

Günümüzde 2014 yılından itibaren Turistik Tesis olarak kullanılmaktadır. 1800’lü yıllarda top seslerinin yankılandığı tarihi tabyalarda, Kahvaltı, yöresel yemekler, düğün, panel ve konferans gibi organizasyonlar içerisinde, keyifle vakit geçirebilirsiniz.

Paşa Tabyaları Fotoğrafları

Paşa Tabyaları Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Ada Mahallesi, 57000 Sinop Merkez/Sinop

Telefon: 0368 240 00 44

Nasıl Gidilir:  Sinop Paşa Tabyaları, şehir merkezine 3 km mesafede yer alan Nisi Köyü sınırları içerisinde Ada Mahallesinde bulunuyor.

Şehir Merkezinden araç ile gidecekseniz, Gazi Caddesi güzergahı üzerinden Enver Bahadır Caddesi yönünde devam edilir. Enver Bahadır Caddesi boyunca devam ederseniz yol sizi Paşa Tabyalarına götürecektir.

Eğer toplu taşıma araçlarını kullanarak gidecekseniz şehir içi taşımacılık yapan minibüs seferlerini kullanabilirsiniz.