Şavşat Karagöl Sahara Milli Parkı / Artvin

Şavşat Karagöl hakkında genel bilgiler, nerede? ve nasıl gidilir? bilgileri ile tavsiyelerimiz ve fazlası sizler için bu yazımızda. Artvin’in merak edilen yerlerinden birisi olan Şavşat Karagöl yazımızla karşınızdayız.

Bilgi: Güzel memleketimizin güzel şehri olan Artvin’de gezilecek yerler için bir liste oluşturduk. Bu eşsiz yerleri keşfetmek istiyorsanız gezi yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Şavşat Karagöl Sahara Milli Parkı Hakkında Genel Bilgiler

Artvin’in gezilip görülesi bir başka güzel yeri Şavşat Karagöl. Temiz hava, eşsiz güzellikte bir manzara ve büyüleyici bir doğa. Yetmedi mi? Yemyeşil ağaçlar ve yeni açmış çiçekler de var desek sanırım ilginizi ve dikkatinizi çekmeyi başarmış oluruz.

Şavşat Karagöl, zamanınız varsa piknik veya mangal için uğrayabileceğiniz en güzel yerlerden biri. Çocukken resim dersinde çizdiğim dağ, dere, güneş ve ev resimlerimi hatırlattı bana. Bu güzel şirin manzaraya karşı çay demleyip sandviçlerimizi afiyetle yedik. Aslında semaver ve mangal olmadığına üzülmedik desek yalan olur.

Yaklaşık 1 saat böyle vakit geçirip dinlendikten ve manzarayı izledikten sonra yürüyüşe çıktık. Gölün etrafında bulunan bir yürüyüş yolu var. Çok geniş olmasa da gayet düzgün. Mevsimin bahar olmasından dolayı yolun kenarları çiçekler ile yeşillenmiş. Yer yer oturaklar ve çardaklar göl kenarlarında ziyaretçiler için bekliyor.

Sizlere biraz da Şavşat hakkında bilgi vermek istiyorum. Artvin’in güzel ilçelerinden birisi. Karagöl’e gelirken yer yer Karadeniz’in o kendine has tahta evlerini burada da sıkça gördük. Kışın kalan var mı açıkçası bunu bilemiyorum. Soracak birisini de göremedik. Bahar mevsiminde göremediysek kışın hiç göremeyiz diye düşünmeden edemedik.

Şavşat Karagöl Sahara Milli Parkı’na Gelmek İsteyenlere Tavsiyeler

-Piknik veya Mangal yapmak için gelin. Temiz hava zaten acıktırıyor. Ayrıca bu güzelliğe 1-2 saatte doymak mümkün değil.

-Gölün kıyısında bulunan yürüyüş parkurunda turlayın.

-Tercihen Bahar aylarını seçin. Yeni açmış çiçeklerin görüntüsü ve kokusu bambaşka bir güzellik katıyor.

-Kesinlikle bu manzarayı ölümsüzleştirin.

Şavşat Karagöl Sahara Milli Parkı Fotoğrafları

Şavşat Karagöl Sahara Milli Parkı Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: 08790 – Şavşat / Artvin

Telefon: (0312) 207 50 00

Nerede: Artvin’in Şavşat İlçesindedir.

Nasıl Gidilir: Artvin’den çıkıp, Şavşat yol ayırımından sola sapıyorsunuz. Artvin Şavşat arası 70 kilometre. Yol İlk 20-25 kilometre düzgün sonra eski toprak yola dönüyor ve daralıyor. Yolun yaklaşık 50. Kilometresinde Karagöl tabelasını göreceksiniz. Bu tabelayı gördükten sonra yol tekrar düzeliyor. Bu yol Veliköy’e gidiyor. Veliköy’e gelmeden tekrar bir Karagöl tabelası göreceksiniz. Bu tabeladan saptıktan 3 kilometre sonra Şavşat Karagöl’e ulaşmış olacaksınız.