Serdivan Göl Park artık Sakarya’nın önemli simgelerinden biri. Bu yazımızda Serdivan Parkı nerede? nasıl gidilir? ve neler yapılır? Sizler için hazırladık.

Sapanca Gölü’nün kuzeydoğusunda yer alan Serdivan İlçesi’nde bulunan Serdivan Göl Park, bölgenin doğal güzelliklerinin bozulmadan kullanıma sunulması amacıyla geliştirilmiş ve hayata geçirilmiştir.

Serdivan Göl Park Tanıtımı

Çevresinde bulunan göller ve ormanlık alanlar sebebiyle Türkiye’nin ve Marmara’nın en güzel coğrafyalarından biri olan Sakarya bölgesi neredeyse Sapanca Gölü ile özdeşlemiştir. Ancak son yıllarda göl çevresinde artan betonlaşma ve doğal yapının hızla bozulması sebebiyle bölgenin yerli turizmi için farklı arayışlara girilmiş ve Serdivan Göl Park projesi hazırlanarak birkaç yıllık çalışma sonucunda vatandaşların kullanımına sunulmuştur.

Sapanca Gölü’nün kuzeydoğusunda bulunan Serdivan İlçesi’nde, gölün batı kesimlerine göre çok daha az yapılaşma görülmektedir. Aileleri ile göl kenarında zaman geçirmek isteyen kişilerin gezinti, piknik ve dinlenmeleri için bakir kalan tek yer olan Serdivan sahilinde kurulu Serdivan Göl Park konumu itibariye de her kesimin kolayca ulaşabileceği bir lokasyonda bulunmaktadır.

Serdivan Göl Parkta Neler Yapılır?

Sapanca Gölü’nün en bakir kesiminde bulunan tesis, yürüyüş parkurları ve iskelesi dışında konser ve tiyatro gösterileri için de uygun alanlara sahiptir. Özellikle aileler ve gençler tarafından talep gören Serdivan Göl Park’ta ilkbahar ve yaz mevsiminde yaşanan hareketlilik görülmeye değer. Çocuklar için geniş ve güvenli oyun alanlarına sahip kompleks, açık havada ve göl kıyısında canlı müzik performansı sergilemek isteyen gençlerin de favori mekanı haline gelmiştir.

Kayalık bir sahile sahip olan Sapanca Gölü’nün bu kesimi proje kapsamında yürüyüş yolu ve dinlenme alanı olarak düzenlenmiştir. 8.5 km’lik kıyıya sahip Serdivan sahilinde bulunan iskeleler üzerinde oturma ve gezinti alanları yer almaktadır. Ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayacağı büfelerin de bulunduğu sahilde herkesin dilediğince zaman geçirmesi amaçlanmıştır.

Ailecek mangal keyfi yaşamak isteyenlerin aynı zamanda piknik yapabilecekleri Serdivan Göl Park’ın kuruluş felsefesi “Kullanarak Korumak” olarak özetlenebilir. Asıl amacın gölün kullanımının koruma bilinci temelinde sağlanması olduğu proje, Türkiye’de benzer pek çok bölge için örnek proje olarak gösterilmektedir.

Serdivan Göl Park Fotoğrafları

Serdivan Göl Park Nerede? Ve Nasıl Gidilir?

Adres: Esentepe Mahallesi, 54050 – Serdivan / Sakarya

Nasıl gidilir?: Sakarya’nın Serdivan İlçesi’nin sahilinde yer alan Serdivan Göl Park’a, cumartesi günleri Serdivan Belediyesi tarafından ücretsiz ulaşım sağlanmaktadır. Her cumartesi Serdivan Belediyesi önünden 11.00-19.00 saatleri arasında saat başı yapılacak servis hizmetinden isteyen herkes faydalanabilmektedir.

 

Araç İle D-100 yolunun yanında ve TEM’e olan 3 km’lik mesafesi ile bölge halkının dinlenme ve eğlence merkezi olmuştur. Serdivan İlçe merkezinden tabelaları takip ederek tesise ulaşmak mümkündür. İstanbul ve çevre il ve ilçelerden gelmek isteyenler TEM üzerinden Serdivan yönüne girmeleri halinde tesise ulaşabilirler.