Sinop-Cezaevi-01

Üç tarafını deniz çevreleyen Sinop’ un manevi değeri yüksek olan tarihi Sinop Cezaevi, yaklaşık 4000 yıl önce bölgenin hakimi Gaskalılar tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. 13.000 m2 alan üzerine kurulu olan tarihi cezaevi, 1214 yılında şehri ele geçiren Selçuklular tarafından da kullanılmaya devam etmiştir. İzzettin Keykubat tarafından yaptırılan iç kale içerisinde yer alır ve 11 adet Burç ile desteklenmiştir. Güney cephesinde (Denize bakan kısım) yüksekliği 32 metreyi bulan burçlar bulunmaktadır. 18 metre yüksekliği ve 3 metre kalınlığı bulunmaktadır. Tarihi cezaevini bir uçtan bir uca gezilebilme imkânı sunan bu surlar muhafızların gezi yolu olarak kullanılmıştır.

DipNot: Sinop’a gitmeden önce Sinop’ta gezilecek yerler adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Dünya’ da cezaevi ünüyle anılan birçok şehir vardır ama hiçbir cezaevi Sinop cezaevi kadar tarihsel derinliğe sahip değildir. Kendin coğrafi konumu bunda en büyük etkendir ve bunun yanı sıra birçok neden vardır. Sinop Uygarlıklar Ülkesi Anadolu’ nun yalnız kentidir.  Orta kuşakta bulunmasına karşın, Karadeniz’e bir kısrak başı gibi uzanır. Bu konum ona, özel bir güzellik katarken, aynı zamanda ideal bir Koloni Kenti de yapar. İlkçağın Koloni Kentleri üzerinde, her zaman bir sis perdesi vardır. Onların tarihsel derinliğine dair elde ettiğimiz bilgiler, çok belirgin değildir. Buna karşın, kale duvarları ile korunan, daha çok küçük yerleşim alanları olduklarını görüyoruz. Ve bu ölçekte Sinop’un, MÖ. 6.500’e kadar indiğini biliyoruz.

Sinop Cezaevi Tarihi

Sinop’ a uğrayan gezginlerden biri olan Evliya Çelebi’ nin 1640 yılında tarihi cezaevi için şöyle söylemde bulunduğu bilinmektedir; “Büyük ve korkunç bir kaledir. 300 demir kapısı, dev gibi gardiyanları, kolları demir parmaklıklara bağlı ve her birinin bıyığından 10 adam asılır nice azılı mahkumları vardır. Burçlarında gardiyanlar ejderha gibi dolaşır. Tanrı korusun, oradan mahkum kaçırtmak değil, kuş bile uçurtmazlar.”

İç kalenin resmi olarak zindana dönüşmesi 1887 yılında olmuştur. O dönemde Veysel Paşa yeni binalarla birlikte bir de tek kubbeli hamam yaptırmıştır. 1939 yılında çocuk hapishanesi olarak kullanılmak üzere bir bina daha yaptırılmıştır.

Refik Halit Karay, Mustafa Suphi, Ahmet Bedevi Kuran, Refii Cevat, Hüseyin Hilmi, Burhan Felek, Celal Zühtü Benneci, Sebahattin Ali (Edip Akbayram’ ın seslendirdiği Aldırma Gönül’ ün Bestekarı) , Kerim Korcan, Osman Deniz, Zekeriya Sertel gibi geçmişte birçok ünlüye ev sahipliği yapmış ve bestekarlar, yazarlar burada dizelerini kaleme almışlardır.

Her geçen gün yerli yabancı ziyaretçi sayısını artırmaya devam eden Tarihi Sinop Cezaevini tarihteki önemi ve coğrafi konumu gerekçesiyle ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Her tarafı güzellik, her tarafı mutluluk, her tarafı huzur ve tarih dolu Sinop gezinizde şimdiden size bol mutluluklar.

Sinop Cezaevi Resimleri

Sinop Cezaevi Belgeseli

Sinop Cezaevi Nerede, Nasıl Gidilir?

Sinop Cezaevi Sinop merkezde yer almaktadır. Şehir merkezine indiğinizde kime sorsanız size yol tarifi yapacaktır. Aşağıdaki krokimizide inceleyebilirsiniz.