Sinop Kalesi tarihi, mimari yapısı, Sinop kalesine nasıl gidilir?, kalede neler yapılır? ve giriş Ücreti var mı? bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz. İnceburun Fener’inde yeterince gezindikten sonra rotamızı tekrar şehir merkezine çevirdik. Sıradaki Durağımız “Sinop Kalesi”.

Konumu itibari ile şehrin merkezinde olan tarihi yapı aynı zamanda tüm güzelliği ve manzarası ile de sizi büyüleyecek. İlk başlarda kaleye çıkmak için merdivenler bizi oldukça yordu ancak bu güzel manzarayı görünce yorulduğumuza fazlası ile değdi. Huzur veren mavi denizi bizi kucakladı. Oturup bu manzaraya karşı çayımızı yudumlarken bizi kucaklayan manzarayı seyre daldık. Şimdi burası hakkında sizlere daha fazla bilgi vermeye çalışacağız.

DipNot: Sinop’a gitmeden önce Sinop’ta gezilecek yerler adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Tarihi ve Mimari Yapısı

Yapım tarihi ile ilgili kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte tarihçiler tarafından  M.Ö 7 yy yapıldığı tahmin edilir. Roma, Bizans ve Selçuklular tarafından onarıma uğrayan kale günümüze de sapa sağlamlaşmıştır.

Tarih her zaman geleceğe ışık tutar. Bu yüzden tarihi yapıları ziyaret edip gezerken hep bu gözle bakmaya çalışıyorum. Bu ziyaretimde de kalelerin zamanında toprakların korunmasında ne kadar önemli yer tuttuklarını bir kez daha anladım. Eminim sizde burayı görünce ne demek istediğimi anlayacaksınız. Ayrıca Kale 2013 yılında UNESCO Geçici Miras Listesine de Alınmıştır.

Mimari Yapısı: Evliya Çelebinin Seyehatnamesinde 6 tane giriş kapısı olduğu yazsa da bu kapılaran sadece iki tanesi günümüze ulaşabilmiştir. Günümüze kadar ulaşabilen bu iki kapının isimleri ise Kumkapı ve Lonca Kapılarıdır. Kalenin uzunluğu 2050 metre yüksekliği ise 25 metredir. Yapımında moloz taş, tuğla taş ve kesme taş kullanılmıştır.

Sinop Kalesi Giriş Ücreti Var Mı?

Giriş Ücreti: Kaleye giriş için şimdilik herhangi bir ücret ödenmemektedir.

Kalede Neler Yapılır?

Kalede Yapılabilecek Etkinlikler: Kalenin üstünde kafe bulunmaktadır. Yaz aylarında burada eşsiz manzaraya karşı çayınızı içerken canlı müziğin keyfini doya doya çıkarabilirsiniz.

Sinop Kalesi Resimleri

Sinop Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Meydankapı Mahallesi, Bülent Ecevit Cd. No:13, 57000 – Merkez / Sinop

Nasıl gidilir?: Kalesi Sinop merkezde bulunur. Bu yüzden ulaşımı ve erişimi kolaydır. Burası için bir yol tarifi yapmam maalesef mümkün değil. Zaten yapı şehre girer girmez gözünüze çarpacak ilk yapı. Kime sorsanız söyler :)Konum için tıklayın.